top of page
  • פורטל תרבות שורשים ועסקים לבני ובנות 50 פלוס

פסטיבל ישראל ה-62 11 –1 באוגוסט 2023

השנה בשלושה מוקדים:

גן העצמאות, תיאטרון י-ם וברחבי קמפוס ירושלים לאמנויות


בפסטיבל השנה ישתתפו שמות עולים וכוכבות גדולות מהעולם: גורו הפודקאסטים איירה גלאס; טריונה Tank בול סולנית Tank and The Bangas; הכוריאוגרפית אליס ריפול מברזיל; יוצרת התיאטרון לולה אריאס והכוריאוגרפית מרינה אוטרו מארגנטינה, יחד עם הקבוצות והאנסמבלים שלהן.

לצד זה ישתתפו יוצרים ויוצרות מקומיים שיציגו בבכורה בפסטיבל עבודות מקור ובהם: נטע וינר, קורין קיציס, מארק אליהו, אקו, סמיון אלקסנדרובסקי, מאיה קוסובר וניר גורלי, שי צברי, יענקל'ה רוטבליט, ריטה, אתגר קרת, גלי עטרי, יסמין מועלם, קולקטיב האמנים החיפאי Broken Fingaz, אלי לוזון, איתמר שמשוני, אופיר יודילביץ' ורבים נוספים.


הפסטיבל ייפתח עם 2 קונצרטים בינלאומיים גדולים בגן העצמאות, יימשך באולמות של תיאטרון ירושלים ויינעל בשלושה ימים דחוסים של יצירה ברחבי קמפוס ירושלים לאמנויות .


About Love - ספיישל ט”ו באב: מארק אליהו מנגן אהבה עם ריטה, עומר פארוק טקבילק, ולארי חמאתי ושי צברי


משולשת - טאנק & דה בנגאס, יסמין מועלם ואקו מנענעות את גן העצמאות


MINEFIELD - עבודת הדוקו-תיאטרון המצליחה של היוצרת הארגנטינאית לולה אריאס המפגישה 30 שנה אחרי מלחמת פוקלנד- אויבים לשעבר לסיור רב-ערוצי בנבכי הזיכרון שלהם


Fuck Me - התרחשות פרפורמטיבית המחברת בין נקמה, פנטזיה ושליטה- עבודה של אחת היוצרות הבולטות והמסקרנות בעולם המחול -אליס ריפול הברזילאית


LAVAGEM - מופע אנרגטי, סוחף ומלא תשוקה שמרחיב את הסדקים הצרים בין הנקי והמלוכלך, בין המותר והאסור, בין העונש והגאולה


הפודקאסט האהוב עולה על הבמה ושובר את חוקי הפורמט - "שיר אחד" בעיבוד בימתי מיוחד לפסטיבל: שלושה שירים עם חיבור בלתי שגרתי של אלי לוזון, גלי עטרי, קורין אלאל, דני בסן, יוני רועה, יענק'לה רוטבליט ויוצרי ההסכת מאיה קוסובר וניר גורלי

סיפורים חצי אפויים על האמא המתה שלי- הגורו של עולם הפודקאסטים, איירה גלאס, ואתגר קרת עושים בית ספר לסטוריטלינג

יאמא – נטע וינר במופע רב-לשוני אל עומק השכבות שמתחת למקום הזה

לאב מי טנדר - יצירה דוקו-תיאטרלית של קורין קיציס על אישה שמזמינה את החיים לקרב כדי להתפייס

טווח קצר - יצירה מרירה-מתוקה של סמיון אלקסנדרובסקי על הורים, על ילדים ועל הזמן שקושר ביניהם

היוצרת ליאור שוב מאלתרת פסקול של ציפייה לניסים ונפלאות

לוחמות ולוחמים מכל הגילים, הקבוצות, השיטות ואמנויות הלחימה יתארחו בזירה שתבנה במיוחד ברחבת תיאטרון ירושלים ובקמפוס ירושלים לאמנויות

"עיר מפעל" – פרויקט הצלת הצעצועים של איתמר שמשוני

על התוכנית האומנותית והתגבשותה מספרים איתי מאוטנר ומיכל ואעקנין המנהלים האמנותיים:

"בשלב מוקדם של העבודה על פסטיבל ישראל 2023 גלגלו רוחות המציאות אל החדר את המושג 'אמנות לחימה'. אחרי שהתגלגל פנימה, החל להשתהות ואז גם לחלחל. התוכנית האמנותית הלכה והתעצבה כשהוא ברקע, ואנחנו חיפשנו תשובות לשאלות שנוגעות לתפקידה ולמקומה של האמנות במציאות הנוכחית.

אמנות לחימה. לכאורה, עולם שלם פעור בין שתי המילים שנדמות מנוגדות כל כך אך למעשה הן מקיימות ביניהן קשר קרוב ומרתק. ערכים כמו התבוננות, התמסרות, הקרבה, תרגול והתמרה מקרבות אותן עד מגע. חשיבה פורצת דרך, הקשבה עמוקה ורעיונות לא מקובלים מאפיינים כל אחת, ולבסוף, שתיהן משפיעות על העולם כולו.

מתוך העדשה הזאת הצלחנו להבחין שהתוכנית שאנחנו אוצרים נאספת אל המרחב הגועש שבין אמנות ולחימה. שהיא גורמת לשתי המילים האלה להשתקף האחת באחרת, להתנגש זו בזו.

פסטיבל ישראל 2023 מבקש להניח את המילים הללו במרכז, על הבמות, במרחב הציבורי, בדימויים הגרפיים, בטקסטים שנכתבים. להעלות אותן כשאלה, כהצעה, כנקודת קונפליקט. להתבונן בסקרנות בנעשה סביבן.

בתחילת אוגוסט יציע לכם הפסטיבל הרפתקאות אמנותיות שבעבורנו הן התשובה הברורה לקריאה של העת הזאת: 'אמנות | לחימה'"

יו"ר העמותה, ענבר אפק: "תהליך העבודה של הצוות האמנותי הציף נושאים מרתקים, העבודות שנאספו מהארץ ומהעולם שרטטו יריעה רחבה שמזמינה לצלול לתוכה ועכשיו מתחילה ההתרגשות לקראת אחד הרגעים הדרמטיים של הפסטיבל - המפגש אתכן ואתכם. בואו לחוות אתנו אמנות כגורם משמעותי, רלוונטי וכמובן - מהנה. נתראה בפסטיבל!"

איל שר, מנכ"ל: "זה למעלה מ-62 שנים שפסטיבל ישראל חי, נושם, משקף, חוגג, לעיתים שורד, את המציאות הישראלית, ואת המסע של כולנו בה. אנחנו קמים בבוקר והולכים לישון באישון לילה עם השאלות, מה, למה, איך. התכנית האומנותית שלפניכם היא התשובה שאנחנו מציעים. פשוטה היא לא. רלוונטית, מהנה, שונה, מעוררת מחשבה, זה אנחנו בטוחים שכן. מוזמנים לדבר אתנו ואחד עם השנייה דרכה!"

השנה, לצד הפעילות האמנותית, הפסטיבל מקדם שני שיתופי פעולה שמסייעים להדגיש את ערכי הליבה של הפסטיבל »

  • מתוך ההבנה כי לכולנו מגיעה גישה שווה לתרבות איכותית, יזמנו חיבור עם עמותת "מקומות שמורים", שמתמחה בהנגשה רגישה של תרבות ואמנות לקהל ממגוון נוירולוגי (אוטיזם, הפרעות קשב וריכוז, לקויות למידה מורכבות, ויסות חושי, טורט, מש"ה ועוד). צוות העמותה ילווה את הפסטיבל במטרה ליצור נגישות קלה יותר לתכנים ובאירועים עצמם.

  • כארגון בעל אג'נדה אקלימית שמוצאת ביטוי גם בתכנית האמנותית, הפסטיבל התחבר לאחרונה עם יוזמת האנרגיה הטובה. החיבור הזה יסייע לפסטיבל ישראל להוביל את הדרך לצימצום טביעת הרגל האקולוגית שלו ע"י נטיעת עצים ושילוב הקהל במיזם.

הפסטיבל מתקיים בהובלתו של איל שר מנכ"ל הפסטיבל, בניהולם האמנותי של איתי מאוטנר ומיכל ואעקנין ובהשתתפותה של יושבת הראש של הפסטיבל, עו״ד ענבר אפק.


וזו התוכנית המפורטת של הפסטיבל:

About Love

מארק אליהו מנגן אהבה עם ריטה, עומר פארוק טקבילק, ולארי חמאתי ושי צברי

תאריך ושעה: 1.8.23, 20:30

מקום: גן העצמאות

מחיר: 180 ש"ח

בערב ט"ו באב, כשהלבנה במילואה והלבבות נפתחים, בגן העצמאות יתנגן קונצרט בינלאומי שמביא את אסיה הקרובה אל ליבה של ירושלים. למופע המיוחד הזה, שמבקש פיוס ונחמה, אספנו מוזיקאים ששמים את הלב על הבמה ומרגשים אותנו במיוחד - פנומן הקמנצ'ה מארק אליהו, שמשמר ומחדש את קסמו של הכלי העתיק הזה, הפך בשנים האחרונות לכוכב בינלאומי עם קהל מעריצים אדוק ברחבי העולם. בערב זה מארק יארח על הבמה את ריטה, הדיווה הענקית של המוזיקה הישראלית, את מאסטר הנשיפה הסוּפי מטורקיה עומר פארוק טקבילק, את הזמרת מרסקת הלבבות ולארי חמאתי והאיש עם הנשמה הכי גדולה באסיה - שי צברי. החיבורים והמפגשים שהכוכבים ינגנו ישירו על הבמה הם הזמנה להישאב אל פנטזיה להיסחף עם הצלילים. מודרני פוגש קדום, חול מתקרב לקודש, מזרח נושק למערב, ויחד כולם מנגנים פעימה של אהבה.


המופע בשיתוף עיריית ירושלים והקרן לירושלים ובתמיכתן


משולשת

טאנק & דה בנגאס, יסמין מועלם ואקו מנענעות את גן העצמאות

תאריך ושעה: 2.8.23, 19:30

מקום: גן העצמאות

מחיר: 180 ש"ח

כמו ניו אורלינס, העיר שממנה מגיעים טאנק & דה בנגאס, גם ההרכב הזה הוא תערובת שמחה וחגיגית של סגנונות, השפעות ומקצבים. אחרי שזכו בפרס NPR והיו מועמדים לגראמי, הלהקה הגרובית הזו הפכה לתופעה מוזיקלית עולמית של סול, פ'אנק, היפ הופ ורוק. עכשיו הם מגיעים בהרכב מלא אל הבמה בגן העצמאות לערב חד פעמי ו-Fresh במיוחד.

אל הקצב המבעבע הזה מצטרפות גם יסמין מועלם, אחד השמות הרותחים של המוזיקה הישראלית ויוצרת ששולטת במצעדים באלגנטיות כובשת, וגם אקו, המרעננת הרשמית שריחפה אל התהילה עם כריזמה כובשת ורשימה אינסופית של להיטים. התוצאה - ערב שמתפקע מגרוב נשי וקצב ממכר.

המופע בשיתוף עיריית ירושלים והקרן לירושלים ובתמיכתן


MINEFIELD

יצירה דוקו-תיאטרלית שאוספת אויבים ותיקים לתוך סיפור חדש

תאריך ושעה: 9.8.23, 21:00 | 10.8.23, 20:00 | 11.8.23, 11:00

מקום: סטודיו למשחק ניסן נתיב ירושלים

מחיר: 140 ש"ח

עבודת הדוקו-תיאטרון המצליחה של היוצרת הארגנטינאית לולה אריאס מפגישה אויבים לשעבר לסיור רב-ערוצי בנבכי הזיכרון שלהם. שלושים שנה אחרי הניצחון הבריטי על צבאות החונטה במלחמת פוקלנד, הזיכרונות והחוויות של מי שלקחו חלק בקרבות עומדים למבחן הזמן, ונקשרים לסיפור מרובד ואנושי.

המטען הקשה מפורק בעדינות ובחוכמה על הבמה, והופך כמעט לספקטקל. מסכי וידיאו, להקת רוק, הומור ודרמה מתרגמים את המלחמה לחוויה מעוררת מחשבה. שלושים שנה אחרי החיילים של אז הם היום מורה לצרכים מיוחדים, מוביל של להקת מחווה לביטלס, פסיכולוג, עורך דין פלילי, מאבטח ואלוף טריאתלון. הקשר היחיד שמתקיים ביניהם הוא נשיאת העול שהותיר זיכרון המלחמה על הלוחם. למה היא הפכה אותו - לגיבור, לקורבן, למשוגע? אילו סימנים מותירה המלחמה אחרי ששוככים הקרבות?


Fuck Me

התרחשות פרפורמטיבית המחברת בין נקמה, פנטזיה ושליטה

תאריך ושעה: 3.8.23, 20:30 | 4.8.23, 12:15

מקום: אולם רבקה קראון, תיאטרון ירושלים

מחיר: 140 ש"ח

אישה אחת, בפינה שקטה של הבמה, מושכת את תשומת לבנו. זו מרינה אוטרו, האמנית, הכוריאוגרפית והרקדנית מאחורי Fuck Me ואחד הקולות החדשים והמסקרנים בעולם המחול. בעקבות פציעה שאילצה אותה לוותר על מרכז הבמה, מרינה מוחלפת בחמישה רקדנים גברים, שהופכים לחומר בידיה. כשהם ממלאים בצייתנות אחר ההוראות שלה, חושפים הרקדנים את סיפור חייה, חלק אחר חלק.

Fuck Me נע קדימה ואחורה בין סרט תיעודי ובדיוני, ריקוד ופרפורמנס, שליטה ושחרור, הכל עטוף בשנינות והומור נועזים. זהו החלק השלישי בטרילוגיית Remember To Live, שמתכננת אוטרו להמשיך ולפתח עד מותה.

המופע כולל עירום.


פסטיבל ישראל שמח וגאה לארח את אחת היוצרות הבולטות והמסקרנות בעולם המחול היום, אליס ריפול הברזילאית, שתגיע אלינו עם שתי עבודות מרתקות»


Lavagem

איך מנקים את הלכלוך הזה?

תאריך ושעה: 10.8.23, 18:45 | 11.8.23, 13:00

מקום: בית הספר לתיאטרון חזותי

מחיר: 140 ש"ח

יריעת פלסטיק כחולה, דליים, מים וסבון. שישה רקדנים מנקים-מצחצחים-מבריקים את גופם, זה את זה, את המרחב. מנסים להפוך הכול לנקי ובוהק.

Lavagem (בפורטוגזית - "שטיפה", בסלנג - מכבסת כספים) עוסקת בניקיון, ויותר מזה - במה שמסומן כמלוכלך. כסף, מצפון או היסטוריה שמחייבים מירוק מיוצגים על הבמה בגופם של הרקדנים, תושבי הפאבלות של ריו דה ז'ניירו. תנועות הניקיון המוכרות הופכות למחול פואטי-פוליטי המשרטט אבסורד מוחלט - ניסיון לחיות בעולם נקי. אנחנו מפסידים קבועים במלחמה בלתי פוסקת מול מה שנראה מלוכלך ומסומן כמלוכלך. הלכלוך לעולם לא נעלם, הוא רק מורחק זמנית מהעין.

Lavagem של הכוריאוגרפית הברזילאית אליס ריפול הוא מופע אנרגטי, סוחף ומלא תשוקה שמרחיב את הסדקים הצרים בין הנקי והמלוכלך, בין המותר והאסור, בין העונש והגאולה.


aCORdo

מחול שמערער את שיווי המשקל השביר של היומיום

תאריך ושעה: 9.8.23, 18:15 | 9.8.23, 21:00

מקום: בית הספר לתיאטרון חזותי

מחיר: 70 ש"ח

כמעט 7 מיליון תושבים בקצת יותר מ-1000 קמ"ר. צפוף מאוד בריו דה ז'ניירו. אבל לא לכולם. העשירים נהנים מחופש תנועה כמעט לא מוגבל, ואילו תושבי הפאבלות מצטופפים ונדחקים ללא הרף. בין המעמדות הרחוקים כל כך ניצבת המשטרה, יוצרת חיץ אנושי, מגוננת על העשירים מפני האלימות שבעיר, ומשמרת את הפער שזועק בחוסר ההוגנות שלו.

את סיר הלחץ המבעבע הזה תרגמה הכוריאוגרפית הברזילאית אליס ריפול לעבודת מחול יוצאת דופן ששמה aCORdo (בפורטוגזית - "הצבע של"). בחדר קטן הקהל פוגש קבוצה של ארבעה רקדנים, כולם תושבי הפאבלות. התנועה שלהם בחלל מייצרת מרחב חדש המאפשר מפגשים חדשים, ישירים, איתנו.

aCORdo מחבר באמצעות תנועה ומחול בין עימות פוליטי למציאות נחלמת, בין אשליה של ביטחון לבין מבט ישיר ומגע עם המאיים.


יותר מ״שיר אחד״

הפודקאסט האהוב עולה על הבמה ושובר את חוקי הפורמט

תאריך ושעה: 3.8.23, 21:00 | 4.8.23, 14:00

מקום: אולם שרובר, תיאטרון ירושלים

מחיר: 160 ש"ח

ישנם שירים שסיפור החיים שלהם מופלא וסוחף במיוחד, מעשיר אותם ומספק נקודת מבט חדשה לחלוטין. סביב הרעיון הזה נוצר ההסכת המעולה "שיר אחד" בתאגיד השידור כאן. בעיבוד הבימתי שרקחנו לו, "שיר אחד" מספר על שלושה שירים שונים עם חיבור בלתי שגרתי - הם נולדו מתוך האישי ביותר, אך מהר מאד הוטענו במשמעות אחרת והפכו להמנונים שליוו, ועדיין מלווים, את רגעי הדרמה הגדולים והמשמעותיים ביותר של החיים כאן.

צוות הפודקאסטים של כאן הסכתים, מאיה וניר גורלי, חברו אל המוזיקאים גלי עטרי, קורין אלאל, יענק'לה רוטבליט, אלי לוזון, נדב הולנדר ואחרים, ויצרו מגה- סיפור- מופע חדש

העיבוד הבימתי של שיר אחד הוא הזמנה לגלות משהו על הביחד שלנו כאן. להאזין לפסקול הישראלי, על רגעי הדרמה הפרטית והקולקטיבית שבו. רגעי המחאה והפואטיקה. להתפעל מהעדינות חסרת המאמץ שבה המוזיקה מחברת אותנו.


אושיית הפודקאסטים הבינלאומית, איירה גלאס, יעלה במסגרת הפסטיבל 2 מופעים שונים. האחד סולו והשני בשיתוף הסופר אתגר קרת »


Seven Things I’ve Learned

איירה גלאס מספר סיפור על (איך) לספר סיפור

תאריך ושעה: 9.8.23, 20:30

מקום: בית העם

מחיר: 160 ש"ח

עולם האודיו שרד נבואות חורבן זועמות ושמע הספדים וקינות על סופו הקרב ובא, אבל אז, באופן בלתי צפוי לחלוטין, זכה לעדנה עצומה והפך לאחת הפלטפורמות הפופולריות והפוריות בעולם התרבותי של המאה ה-21.

הרבה מהרנסאנס הזה התרחש בזכות גיבור אחד, מספר סיפורים בחסד, שהקדים את בשורת הפודקאסטים והביא לעולם את This American Life. איירה גלאס, זוכה פרסי פיבודי ופוליצר היוקרתיים, פיתח במהלך עבודתו יכולת להפוך כל סיפור לסיפור מרתק ולספר אותו בצורה שמושכת עשרות מיליוני מאזינים בעולם כולו.

במפגש שמהווה מפגן יכולות מסחרר הוא שוזר קטעי אודיו, וידאו ומוזיקה לכדי סיפור מהודק ושופע תובנות. הקשבה עמוקה לניגון שבין המילים מגלה מהיכן מגיעה ההשראה, מה מניע את התשוקה, כיצד הצלחות (וגם כשלונות) מעצבים את הדרך ואיך הופכים את כל אלה לסיפור שחייבים לשמוע


סיפורים חצי אפויים על האמא המתה שלי

איירה גלאס ואתגר קרת עושים בית ספר לסטוריטלינג

תאריך ושעה: 10.8.23, 21:00

מקום: בית העם

מחיר: 160 ש"ח

איירה גלאס, הגורו של עולם הפודקאסטים, ואתגר קרת, סופר וכותב בעל שם עולמי, משלבים כשרונות לערב של סיפורים מטלטלים ומצחיקים.

אתגר קרת כתב כמעט על כל נושא שבעולם, על כל דבר בחייו, ונחשב תמיד כמי שכותב פנטזיה. קרת עצמו לא הצליח להבין איך מצא את עצמו במגירה הזו, מפני שאצלו בראש ככה נקראה והתפענחה המציאות.

רק נושא אחד מעולם לא נכנס לסיפורים שלו - אימו. שנים אחרי מותה, כשהוא כבר סופר בעל שם עולמי, ניסה אתגר קרת לכתוב סיפורים עליה, לא הצליח למצוא להם סופים, ולמעשה יצר ערימה גדולה של סיפורים חצי אפויים. במפגש עם איירה גלאס הצליח אתגר לזהות את אימו בתור המעיין הפנטסטי שבבסיס הסיפורים שלו - אשה פנטסטית, שחיה מציאות פנטסטית, וסיפרה סיפורים פנטסטיים לגמרי ואמיתיים לחלוטין. אורנה קרת הייתה זו שהפכה עבור בנה את הלא ייאמן לריאליזם מרתק.

"עבדתי עם הרבה אוספים של סיפורים במהלך העשורים של תכנית הרדיו שלי" מספר גלאס, "אבל זה אחד המרתקים והמהנים מכולם. לעבוד על האוסף הזה הייתה זכות יוצאת דופן ומשמחת במיוחד. הם יפהפיים, וזה עונג מיוחד להציג אותם לצידו של אתגר"


שלושת המופעים הבאים (יאמא, לאב מי טנדר, טווח קצר) מתקיימים במסגרת אופק, יוזמה של הפסטיבל לעידוד וקידום יוצרים ישראלים. השילוב בתכנית הפסטיבל מעניק לאמנים מקום, כתף אל כתף, עם הפקות ענק של מיטב הכוחות היוצרים מהארץ ומהעולם ופותח אפשרויות לצמיחה בכיוונים רבים.


יאמא

מופע רב-לשוני אל עומק השכבות שמתחת למקום הזה

תאריך ושעה: 3.8.23, 19:00 | 3.8.23, 22:00 | 4.8.23, 12:00 | 4.8.23, 15:00

מקום: אולפן, תיאטרון ירושלים

מחיר: 90 ש"ח

המילה הערבית לאמא היא "יאמא". בעברית "ימה" היא אגם או ביצה. ביידיש - ים. במקרא "ימה" היא כיוון הים, מערב.

״אם הזרים״ הוא שמה הערבי של יפו, יאפא, ג'אפה, שהייתה הלב הפועם של המזרח התיכון, בין דמשק לקהיר לירושלים, והיום מתנדנדת מקצה המקף של תל אביב. זו העיר שבה נטע וינר חי ויוצר, והיא שולחת אותו לחפור ולהתחפר בעקבות אלפי שנים ושכבות עמוקות של סיפורים - אמת על אמת, שקר על שקר, אמונה על אמונה.

יצירתו החדשה ״יאמא״ משלבת אמנויות לחימה, ספוקן וורד, תיאטרון וביט כדי לחצוב החוצה סיפור חדש-ישן. זה סיפור שמתקיים בין עברית, ערבית ויידיש, אבל מובן לכל מי שחי כאן. זה סיפור שמגשר בין אמינם ליונה הנביא, בין ביאליק לפיירוז, בין חולדאי לקזבלן. אבל זה לא רק סיפור. ״יאמא״ היא גם סיור מודרך, קרב מגע, וטקס תפילה. היא נטועה בעבר המפואר והעשיר של המקום שבו אנו חיים ומתים, ומתוך המציאות הכאוטית והקדחתנית היא חולמת לנו אופק חדש.


יצירה ישראלית מקורית בתמיכת קרן MART


לאב מי טנדר

יצירה דוקו-תיאטרלית על אישה שמזמינה את החיים לקרב כדי להתפייס

תאריך ושעה: 9.8.23, 19:00 | 10.8.23, 20:30 | 11.8.23, 11:30

מקום: בית הספר לתיאטרון חזותי

מחיר: 90 ש"ח

גם מחוץ לאולם הג'ודו שבו התאמנה כילדה, החיים של קורין קיציס נדמו לזירת מאבק. קרב על מקום, על קול אישי, על נרטיב. ביצירה הדוקו-תיאטרלית המלאה הראשונה שלה היא מבקשת לצאת מתודעת הקרב, ומגלה שהיא לא יודעת איך.

קורין מעלה על מזרן ג'ודו גדול את הקרבות המרכזיים של חייה: הסיבוב הראשון - מול בן הזוג. הסיבוב השני - מול האם. הסיבוב המסכם והקשה מכולם - מול עצמה. הקרבות התובעניים על הבמה הופכים למסע התבגרות. קיציס מחפשת לאן להוליך את הכוח שלה, איך לפרוק אותו ואיפה, איך לשנות את כיוונו ולהפוך אותו לכוח מרפא.

מתוך האישי ביותר היא מפרקת את החיים ליסודות אוניברסליים: אהבה, משפחה, זהות, חיפוש וחופש.


יצירה ישראלית מקורית בתמיכת קרן MART


טווח קצר

יצירה מרירה-מתוקה על הורים, על ילדים ועל הזמן שקושר ביניהם

תאריך ושעה: 3.8.23, 17:30 | 3.8.23, 20:00 | 3.8.23, 22:00 | 4.8.23, 10:30 | 4.8.23, 12:30 | 4.8.23, 14:30

מקום: אולם הנרי קראון, תיאטרון ירושלים

מחיר: 90 ש"ח


"איפה אמא? למה היא עדיין לא חזרה הביתה?"

"אמא מתה, אבא. בדיוק חזרנו מהלוויה שלה."

הרגע האבסורדי הזה, שמשלב דרמה והומור עצוב, הוא הרגע שבו אתם נכנסים לסיפור.

שבו, ונתחיל מההתחלה:

החיים האלה הם לא באמת מה שאנחנו מתכננים. אמא נפטרה מהר מדי. השמיים קודרים. אבא הולך ומאבד את הזיכרון. העבודה "טווח קצר" עוסקת בדיוק בזה: בשבריריות של הכול, בזמן שלא פוסק לרגע, באי-היכולת שלנו לדעת דברים בוודאות. ואנחנו כקהל, מהר מהצפוי, הופכים חלק מהסיפור המתהווה - מוצאים את עצמנו בבית ההורים על הבמה, מוזמנים לעבור בין החדרים, לחטט בשידות ובארונות, להתיישב על אחד הכיסאות. באוזניות שמוצעות לנו נשמע עוד ועוד שיחות דומות מאוד לשיחה עם האב הדועך או שונות ממנה לחלוטין. השיחות יכולות להימשך בלופים לנצח. כולן מציפות את הידיעה שהזמן לא עסוק ברחמים. גם לא עלינו. בכל יום שעובר נעלם עוד דבר. דוהה עוד פרט. מה בעצם הזמן מותיר מאיתנו בסוף?

סמיון אלקסנדרובסקי הוא קול טרי, נועז וייחודי בתיאטרון העכשווי. העבודות שלו מבקשות מהקהל לקחת חלק פעיל ביצירה. היצירה "טווח קצר" כבר הועלתה על במות שנות ברחבי אירופה. העיבוד המקומי נעשה במיוחד בעבור פסטיבל ישראל.


יצירה ישראלית מקורית בתמיכת קרן MART


Solo Collective

ליאור שוב מאלתרת פסקול של ציפייה לניסים ונפלאות

תאריך ושעה: 10.8.23, 22:00 | 11.8.23, 14:30

מקום: בית הספר לתיאטרון חזותי

מחיר: 90 ש"ח

בנדיבות לב ובאומץ נדיר, ליאור מניחה את ליבה במרכז החדר, ומאפשרת לקהל למקד בו מבט. השירים שלה, בחלקם מגובשים ובחלקם נרקמים ומתעצבים תוך כדי המופע, מלאים ברגעים פרומים שמותירים מקום למבוכה, לבלבול ולשתיקה. שפת אימה (ג'יבריש) מתערבבת באנגלית, בצרפתית, בציפורית, בליצנית ובעברית עד שהמילים הופכות לקוד הפעלה קדמוני - היו נוכחים!

השירים שלה, שמאתגרים את ההגדרה המצמצמת והמוכרת לנו, יוצרים בעבורה מרחב בטוח לביטוי עצמי, ומזמינים את הקהל להצטרף כדי לתמוך בה ולהביא בעצמם אהבה ושמחה. כבר שנים שהיא נודדת בעולם ומעלה את מופע המוזיקה-פרפורמנס-ליצנות כמעט לפני כל קהל בכל מקום כדי להיות לחלוטין כאן ועכשיו. הניסיון הזה הפך אותה למעין שאמאנית שהעזרים שלה הם כלי נגינה, צעצועים, הגוף שלה, טוטאליות, ומידה לא מבוטלת של נאיביות. במהלך המסע המופלא שלה היא פיתחה דרך אינטואיטיבית להפגיש את עצמה ואותנו עם הגבולות של עצמנו, ולהציע דרך בהירה ומוארת לחצות אותם. יחד.


אמנות | לחימה

מה שלא הולך בכוח הולך ברוח

תאריך ומקום: 3.8.23, 19:00-23:00, רחבת תיאטרון ירושלים | 9-10.8.23, 19:00-23:00, רחבת קמפוס ירושלים לאמנויות

מחיר: כניסה חופשית

בטרם למדנו לכתוב, למדנו להילחם. האנושות, ברחבי הגלובוס כולו, פיתחה תורות לחימה שונות ומורכבות שבבסיסן דומות זו לזו דמיון עמוק - הן מחייבות התמסרות והקרבה, הן תובעות מחשבה ודיוק, הן רוחשות כבוד לצד שמנגד, הן משלבות תרגול של הרוח ולא רק של הגוף, ואולי החשוב מכול - הן יוצרות התמרה. הפורענות האנושית מרוסנת ומנותבת מחדש. האנרגיה של היריב מפורקת ומשנה כיוון. התנועה הזרה הופכת לטבע שני.

הרעיון הזה, שמוצא ביטוי רחב בפסטיבל השנה ומעניק לו את המסגרת האוצרותית, הוביל אותנו להביט מקרוב על האמנויות האלה. מתוך הדוג'ואים ואולמות התרגול שברחבי הארץ אספנו לוחמות ולוחמים מכל הגילים, הקבוצות, השיטות והאמונות, והצבנו אותם בזירה אחת. מחוץ לקונטקסט הקבוע, מול תיאטרון ירושלים או במתחם המשכן של בתי הספר לאמנויות במנורה, התרגול של הקבוצות האלה מעלה הצעה חדשה לדיון ציבורי ורלוונטי - האם אמנות היא תורת לחימה? איך תרגול של אמנות לחימה יכול להרבות שלום? איך נוכל להתמיר את האנרגיה שלנו למקומות החשובים באמת?


עיר מפעל

הג'אנק של האחד הוא האוצר של כולנו

תאריך ושעה: 4-11.8.23 | הכניסה כל חצי שעה לאורך שעות היום, בהרשמה מראש

מקום: הגלריה החדשה, סדנאות האמנים טדי

מחיר: 10 ש"ח

לכל אחת ואחד מאיתנו היה בילדות הצעצוע האייקוני ההוא. הצעצוע שאיתו הצטלמנו והלכנו לישון, זה שהיה החבר הכי טוב שלנו לאורך ימים, חודשים ואפילו שנים עד שנעלם לבלי שוב אל גן העדן לצעצועים. פרויקט "עיר מפעל" מציל את הצעצועים האבודים מכליה. הוא מעניק להם גלגול חיים נוסף, ומשיב אותם אל הילדים שאנחנו היום.

איתמר שמשוני וצוותו חורשים את העיר באוטו זאזא, ואוספים צעצועים ישנים ומתנדבים רעננים מכל השכונות ברחבי העיר כדי להקים יחד מפעל של ממש - מפעל שהופך צעצועים ישנים לעבודות אמנות חדשות. אתם, ילדים בכל הגילים, מוזמנים לבקר בו, לעבור בין שלבי הייצור, להשתתף ביצירה, להוסיף השראה, להצטרף לריפוי.

ב"עיר מפעל" מתחברים שיתוף פעולה קהילתי, מחשבה אקולוגית, טונות של יצירתיות ורצון אמיתי להפוך צרכנות למיחזוריות כדי לפתוח פתח קטן שדרכו תוכל לחלחל מחשבה חדשה.

המפעל יהיה פתוח למבקרים בני כל הגילים לאורך כל ימי הפסטיבל בגלריה החדשה, סדנאות האמנים טדי. התהליך כולו נאצר גם לתוך תערוכה של וידאו וצילומים, שתמתין לכם בג'ינוגלי, מרכז לאמנות חזותית.


פרויקט של המחלקה לאמנות חזותית בעיריית ירושלים בשיתוף הקרן לירושלים , באירוח פסטיבל ישראל


שכבות של התנגדות

כנופיית Broken Fingaz מניפה דגל חדש


תאריך ושעה: 9-11.8.23

מקום: קמפוס ירושלים לאמנויות

מחיר: כניסה חופשית


מה יש בדגל, פיסת בד רקומה/ ארוגה/ צבועה, שמצליח לעורר רגשות חזקים כל כך? איך הוא נטען במשמעות שונה עבור כל אחת ואחד ולמה קבוצות שונות מנסות להתחבר דרכו? כדי להסעיר את הדמיון ולתת חומר למחשבה, ביקשנו מכנופיית אמני הרחוב Broken Fingaz ליצור סדרת דגלים חדשים ולהציב אותם בתוך וסביב מה שאנחנו מכנים - עמדת הטעינה של הפסטיבל.

בדרך אל המופע ההוא או ביציאה מהמופע הזה, הרשו לעצמכם פשוט להישאב פנימה. בחלל הרוחש תוכלו לנוח, ללגום, להרהר, להיפגש, להקשיב, לשמוע, להשמיע ובעיקר להיטען. בהשראת מאבקים מכאן ומהעולם, החלל הוא מקום נפלא לשאיבת רעיונות או סתם לשבת עם חברים.

ההאנג של "שכבות של התנגדות" פתוח לאורך שעות הפעילות של הפסטיבל. עקבו אחר הפרסומים לקבלת פירוט מלא של התכנים המשתנים.פסטיבל ישראל, ירושלים

11-1 באוגוסט 2023

לרכישת כרטיסים:


קרדיט:

התמונה העליונה מימין: ריטה, צילום: אור דנון

התמונה העליונה באמצע: אתגר קרת, צילום: אלסנדרו מוגי

התמונה העליונה משמאל: CIA REC 2020 © Renato Mangolin_ALTA אליס ריפול - LAVAGEM -צילום

התמונה האמצעית מימין: אליס ריפול אקורדו, צילום: רנאטו מנגולין

התמונה האמצעית באמצע: דימוי פסטיבל ישראל

התמונה האמצעית משמאל: מיכל, איתי, מנהלי פסטיבל ישראל, קרדיט: יאיר מיוחס

התמונה התחתונה מימין: אירה גלאס, צילום: סנדי הוניג

התמונה התחתונה באמצע: יסמין מעלם, צילום: שי פרנקו

התמונה התחתונה משמאל: מארק אליהו, צילום: קרלוס יאנז
3 צפיות0 תגובות

תגובות


bottom of page