top of page
  • פורטל תרבות שורשים ועסקים לבני ובנות 50 פלוס

טיולים באירופה בעקבות ערפדים

עודכן: 29 ביוני 2022

דרקולה, מאת: בראם סטוקר


דרקולה הוא הערפד המפורסם בהיסטוריה. הערפד הרומני בעל השיניים המחודדות, יצירתו של בראם סטוקר הפכה ברבות השנים לדמות מעוררת פחד והערצה.

דרקולה נוצר על רקע נופיה של טרנסילבניה, הרים ירוקים, קור חודר לעצמות ומרחבים עצומים, שהיו מלאים באותם ימים בחיות מיללות מעוררות פחד ואימה.

סטוקר נולד ב-1847, באירלנד. מילדותו נמשך לעולם התיאטרון, אך נחל כישלונות רבים ולא הצליח להתרומם. אולם השכלתו הרחבה והעובדה שנדד בעולם ושמע מעשיות, העניקו לו את ההשראה ליצור את בן האלמוות שנוטף דם משיניו המחודדות. דמותו של דרקולה התבססה על אגדות עם שהיו נפוצות בעולם הסלאבי, שקשורות לעולם המיסטי בהם נוצרו.

אגדות על מתים מהלכים היו נפוצות מאז הימים של הפגאניים ועובדי האלילים. האמונה הרווחת הייתה, שאדם טמא שפשע בחייו, יחזור לרדוף את החיים ולמצוץ את דמם. כאשר הדם מתרוקן מהגוף, הם הופכים להיות עבדים נאמנים שסרים לפקודתו. רק עצם מחודד אל תוך הלב האפל, יכול להביס את הערפד. קיים מאבק תמידי בין הטוב והרע, האופל והאור ברחבי האזור הנגוע.

הרומן הגותי שבנוי כחליפת מכתבים, מתאר את הערפד בנוסח מודרני וויקטוריאני כדמות אלגנטית ומפתה, בעלת כריזמה וקסם. הקורא נמשך אל תוך העולם האפל, מתענג על צמיחתו של אדון האופל. מולו עומד פרופסור ואן הלסינג, אשר מנסה לעצור את האל מת מלהשתלט על העולם.

השראה נוספת מגיעה מדמותו מעוררת החלחלה של ולאד השלישי, אשר מכונה ולאד צפש. לצד היותו גיבור מקומי, שנלחם למען עצמאותה של רומניה אל מול הפולש התורכי, הוא נודע באכזריותו הבלתי נתפסת שהופנתה כנגד אנשיו והאויב העות'מאני כאחד.

בביוגרפיות שנכתבו אודותיו נכתב, שהוציא להורג אלפי בני אדם. יש האומרים ששיפד אותם באמצעות החדרת מקל מחודד לחלק התחתון של גופם. ילדותו עברה עליו כשבוי של התורכים, שם עבר התעללות אכזרית. אופיו האלים התעצב בשבי. טראומה נוספת הייתה שאחיו התאסלם.

לאחר שעלה לשלטון ברומניה, ולאד בנה צבא חזק ונלחם באכזריות רבה כנגד שחיתות והאצולה שהתנגדה לו. התורכים שדרשו שישלם כופר, נעלבו כאשר הוא סירב. בתגובה הם שלחו צבא עצום, שהובס והיה קורבן לאכזריות בלתי נתפסת מצד צפש וצבאו.

המלחמות רוקנו את קופתו, ולבסוף הוא נאלץ לפזר את חייליו המוכשרים ביותר, שכירי החרב. התורכים שמספרית עלו על צבאו, הצליחו להביסו ולבסוף הוא נרצח. ההערכות שונות מדברות על כ-80,000 קורבנות שנרצחו על ידו.


מסענו יעקוב אחר מקורותיו של סטוקר, מילדותו ועד אתרים מרכזיים שהעניקו לו השראה ליצירת הערפד.


דאבלין, מקום הולדתו של הסופר:


ביתו של ברם סטוקר


דאבלין היא אחת מהערים הצבעוניות והיפות באירלנד. סטוקר נולד בשנת 1847, למשפחה עשירה ובעלת אמצעים. ביתו והסביבה בה גדל, אפשרו ונתנו לו את התנאים להשיג השכלה איכותית, שלא הייתה נפוצה באותם ימים.

הבית הוא בעל מראה גותי, והגינה המפורסמת בה נהג להסתובב בלילה עדיין נמצאת שם. אולם, למרות שהמקום נחשב לנכס היסטורי משוחזר, בשל בעיות משפטיות הוא לא פתוח לציבור ולכן לא ניתן להיכנס אליו. למרות זאת הוא שווה ביקור, על מנת לבקר במקום הולדתו של אחד מגדולי סופרי האימה בהיסטוריה המודרנית.

כתובת:

Marino Crescent, Clontarf, Dublin 3


מוזיאון הסופרים האירי

אירלנד היא מדינה קטנה, אולם היא ידועה בשל שורת כותבים מהמעלה הראשונה שהשפיעו על עולם התרבות ושינו אותו לנצח. סופרים כגון, ג'ימס ג'ויס, סמואל בקט, ג'ורג' ברנרד שאו, אוסקר ווילד. המוזיאון מעט מיושן, אין מעבר לעולם הדיגיטלי, אלא בעיקר מיצגים נדירים שקשורים לסופרים והמשוררים שכבר לא איתנו.

החלק ששייך לבראם סטוקר, מתאר את סיפור חייו ומכיל את ספרו המפורסם דראקולה בכתב ידו. בנוסף נמצא את חדרו המשוחזר, הכולל פסלים וציורים שלו שצוירו במהלך חייו. ישנם המכתבים המקוריים שכתב, ועוד פריטים מחייו האישיים שנתרמו על ידי משפחתו.


Royal Hospital, MIlitary Rd.,Kilmainham, Dublin 8

טלפון: 9900 612 1 353

מחיר: הכניסה חופשית.

שעות פתיחה: ימי שלישי עד שישי, בשעות 11:30 עד 17:30,

ימי שבת, בשעות 10:00 עד 17:30,

ימי ראשון וחגים, בשעות 12:00 עד 17:30.

http://www.imma.ie


כנסיית סנט מישן (St. Michan's Church)

בנויה על הריסותיו של מקום תפילה ויקינגי. כנסייה פרוטסטנטית זו מרשימה למראה. אולם המראה העתיק והמרשים שלה הוא לא האטרקציה המרכזית. הקמרונות, מרתפי הקבורה של הכנסייה פתוחים לביקור של הציבור.

מקום זה היה אחד מהמקומות שהשפיעו עמוקות ברם סטוקר, מאז היותו ילד. המומיות והגופות החנוטות המוצגות לראווה, לצד שלל יצירות עץ עתיקות ואווירה גותית, העניקו לו השראה ליצור יצירות, שהמוטיב העיקרי שבהם הוא אימה.

ארונות הקבורה עם המראה המאיים, הגופות המתפוררות והמומיות הנמצאות בכל פינה, הן החומרים ממנו הרומן הגותי המפורסם עשוי. יש שם גופות של נזירות, גיבורי אומה כגון האחים "שירס" שהשתתפו במרד כנגד האנגלים וצלבנים שרצו להיקבר באירלנד.

כתובת: 10 Church Street, Dublin 7

שעות פתיחה:

בין ה-18 במרץ עד ה-1 בנובמבר, בימים שני עד שישי, בשעות 10:00 עד 12:45 בצהריים, 14:00 עד 16:45

ימי שבת, בשעות 10:00 עד 12:45 בצהריים. בימי ראשון, במהלך כל השנה, לא מתקיימים ביקורים.

אתר אינטרנט: http://www.stmichans.com/


מסע בעקבות גיבור הספר דראקולה:

מפתה לחשוב שדראקולה, גיבור הספר, הוא דמות עתיקה שנמצאת עמנו בסיפורי עם אלפי שנים. אולם,הוא ערפד צעיר יחסית בן כ-170 שנה בלבד. הוא פרי דמיונו הפורה של סטוקר, מחברו ויוצרו. הספר מציג את דמות הרוזן המקסים תאב הדם, כאשר הוא פוגש בגבר אנגלי בשם ג'ונתן הארקר. ג'ונתן נכלא על ידי הרוזן דרקולה בטירה שלו ברומניה בלי יכולת לצאת, ומגלה שהרוזן מתכנן להשתלט על אנגליה ואחר כך על העולם.

דמותו של הערפד נבנתה בספרים הללו וגיבורו הוא אולי דמות הנבל הידועה ביותר בסרטי אימה ובעולם כולו. כפי שכתבנו, דראקולה מבוסס על אדם אמיתי, שחי בין השנים 1431 ל-1476 בשם ולאד צפש. הוא נחשב לאחד הגיבורים האכזריים במאה ה-15, והוא הגן על אדמת ולאכיה (רומניה בימינו) בפני הפולשים התורכיים.

יש הטוענים, שהאגדות על אכזריותו הן מופלגות, אולם אין ספק שנהג בקשיחות רבה כלפי הסובבים אותו והוא סיים את חייו באופן טראגי. חייו עוררו השראה בקרב סופרים רבים, הוא השאיר עקבות רבות, אותם ניתן לבקר בימינו.


העיירה סיגישוארה - רומניה

ביתו של ולאד דרקולה (קאסה דה דרקולה)

עיירה זו היא מקום הולדתו של ולאד ונחשבת למקום בו פעל. זה מקום יפה, אשר שומר על אווירה ימי ביניימית, מרשימה ומלאה בבניינים צבעוניים מרשימים ויפים מאוד. זאת עיירה בה יש סמטאות צרות ובתים מצוירים, ילדים צוענים פושטי יד, בתי קפה במחירים מגוחכים ולבסוף - כנסיות עם מגדלי שעון המצופים זהב.

התחנה הראשונה היא מסעדה, מקום הולדתו של ולאד צפש. מסעדה בינונית של מאכלים רומניים מסורתיים, הנמצאת ליד שרידי המצודה. המלצרים לבושים בלבוש מסורתי כמו משרתיו של צפש והיא מלאה במזכרות ופריטים ששייכים לשליט האכזר. אפילו הכלים מעוצבים ברוח התקופה. המלצרים לובשים את מדי המסדר של הדרקון.

מלבד המסעדה ניתן למצוא מוזיאון נשק. המוזיאון הוא בן קומה אחת ויש בו מוצגים מימי הביניים וימי המלחמה כנגד התורכים.

מלבד זאת מומלץ להגיע למגדל השעון, שם נמצאים מרבית אתרי התיירות בעיירה ציורית זו.


טירת בראן- הארמון של דרקולה

במרחק של כשלוש שעות נסיעה נמצא האתר המרכזי במסע שלנו. הטירה מתנוססת על צוק באזור כפר ציורי בשם בראן. זה כפר אותנטי רומני שנראה שהזמן לא נגע בו. הוא מרשים במראה, תפאורה מושלמת לעומד לבוא. האזור נמצא בתוף נוף ירוק אין סופי, אשר מזכיר את שוויצריה.

האזור מלא בבתי קפה ומסעדות במחירים מופקעים. יש שוק והוא מפוצץ בתיירים בחודשי הקיץ. הטירה נוסדה ב-1378 כמבצר שהיה אמור לעצור את הפולשים התורכיים. העלייה למצודה הינה במסלול עלייה תלול. במצודה יש עשרות חדרים, אשר בתוכם מוצגים רהיטים וחפצי אומנות, כלים, תמונות, כלי נשק, חדר השינה של דרקולה, תאי העינויים והכל נמצא בין מעברים צרים ופתלתלים המשרים אווירה מסתורית ומיוחדת.

יש הטוענים שטירה זו אימצה לעצמה את דמותו של הערפד המאיים, אולם הקשר בינה לבינו לא יותר קלוש. אולם הטירה מרשימה ומלאה במורשת של הנסיך המשפד ולכן אפשר לומר שהעובדה ההיסטורית היא משנית בביקור זה.Comments


bottom of page