top of page
  • פורטל תרבות שורשים ועסקים לבני ובנות 50 פלוס

בלט אייפמן חוזר לתל אביב עם השחף- סיפור בלט

מבוסס על מחזהו של צ'כוב - השחף

בלט מאת בוריס אייפמן 

מוסיקה רחמנינוף 

בביצוע בלט אייפמן 

6 מופעים בבית האופרה בתל אביב 

החל מן ה25 לספטמבר 

The Seagull – a Ballet Story 

Ballet Eifman 

6 Performances at the opera house

From 25/9   


בלט  אייפמן להקת המחול האהובה מסנט פטרסבורג, חוזרת לישראל בפעם ה 16  עם "השחף - סיפור בלט"  עבודה שנוצרה לכבוד 45 שנות יצירה של בלט אייפמן ובכורתה התקיימה בפברואר 2022 . 


שנתיים בדיוק לאחר ביקורם המצליח הקודם, חוזרים רקדני בלט  אייפמן אל במת בית האופרה בתל אביב. 


ביצירתו האחרונה " השחף- סיפור בלט " לוקח אייפמן  את הקהל להציץ אל מאחורי הקלעים של עולם הבלט. לעבודה הקשה, לאהבות, לקנאות, לתשוקה והכל בהשפעת יצירת המופת של המחזאי אנטון צ'כוב: השחףאם המחזה השחף עוסק בעולם התיאטרון, מבסס אייפמן את יצירתו בעולם הקרוב אליו, עולם הבלט. 

את העיבוד המחולי ליצירתו של צ'כוב ניתן לכנות גם – "המסתורין שמאחורי המסך". הצצה לעולם בו פרשיות אהבה נארגות בתהליך היצירה. דרמות אישיות נכרכות ביסודות המסתוריים של עבודתם של האומנים. תוך חשיפה של כל היסודות הלא מוכרים במחזה האייקוני  של צ'כוב, מגלה  אייפמן כיצד צומחת האמנות מתוך הזרם הבלתי פוסק והמגוון של החיים. המקשר בין המרומם והתובעני בין הנצחי לזמני. 

הבלט שנוצר בשנה ה 45 להקמת הלהקה מביא לשיא את התפתחותו של אייפמן כיוצר ומסמן את תחילתה של דרך חדשה. 

בעבודה זו נעה העלילה בין האחוזה הכפרית לחדר החזרות. בו טרפלב , יוצר ניסיוני החדור בתשוקה לגלות צורות חדשות של מחול, מתעמת עם טריגורין, כוריאוגרף מצליח, היוצר גרסה משלו לאגם הברבורים. בעוד זארכניה, רקדנית צעירה, מתחרה בארקדינה, רקדנית וותיקה ושתלטנית.


עולם הבלט הוא עולם אכזרי ותובעני לכל מי שמשרת אותו. בין אם אלו טריגורין היוצר עתיר הניסיון או ארקדינה, הכוכבת המלאה בהערצה עצמית, או אם מדובר ביוצרים על סף פריצה  כגון טרפלב וזארכניה ,המשתוקקים להצליח. 

במרכז היצירה  הז,ו בה משתתפת כל הלהקה הגדולה של בלט אייפמן,  ארבעה רקדנים (פה דה קטרה), והוא  מחבר בין גורלות אנושים ותיאטראלים, טמתחבר לפסקול של הדרמה האינסופית של החיים. בלט בוריס אייפמן 

אייפמן הקים את להקת הבלט שלו בשנת 1977, כשהוא משלב בין בלט קלאסי לבלט בן זמננו בסגנונו המיוחד. אחרי שנים רבות שבהן נאבק באיסורים שונים שהגבילו את יצירתו, הצליח אייפמן לבסס את הלהקה, המונה היום כ- 60 רקדנים, והקים מרכז יצירה משלו, הפועל בעיר סנט פטרבורג.  מאז 1990 מסיירת הלהקה באסיה, גרמניה, אנגליה, דרום אפריקה, פולין, ספרד, אוסטריה, צרפת וארצות הברית. בשנת 2000 צירף בלט הבולשוי במוסקבה את יצירתו של אייפמן "המלט הרוסי" לרפרטואר הקבוע של הלהקה. 

אייפמן יצר מעל 40 בלטים. הוא וסולני הבלט "צ'ייקובסקי" זכו בפרס מסכת הזהב, הפרס היוקרתי הרוסי למחול. אייפמן אף זכה בפרס מסכת הזהב מיוחד למפעל חייו. כמו כן זכה ארבע פעמים בפרס של סנט פטרבורג ובפרס מיוחד ברוסיה לתרומתו לקידום אומנויות הבמה, פרס אביר האומנויות מטעם ממשלת צרפת, פרס מטעם הממשלה הרוסית, אמן רוסיה ואף קיבל תואר פרופסור באקדמיית ואגנובה לבלט. אותה אקדמיה בה החל את לימודיו, וסיים במחלקת הכוריאוגרפיה של הקונסרבטוריון של לנינגרד. בשנת 2004 יצר בלט במערכה אחת שהוזמן על ידי ניו יורק סיטי בלט כחלק מחגיגות המאה לכוריאוגרף ג'ורג' בלנשיין. ב- 2013 החלה לפעול בסנט פטרבורג האקדמיה למחול על שם בוריס אייפמן. 


אתר הלהקה: 


השחף  – סיפור בלט 

בלט מאת: בוריס אייפמן 

על פי "השחף", מחזה מאת אנטון צ'כוב. 

מוסיקה: סרגיי רחמנינוף , אלכסנדר סיטקובצקי 

תפאורה: זינובי מרגולין 

תלבושות: אולגה שיישמלשווילי 

תאורה: גאלב פישלטניצקי, בוריס אייפמן 

בכרוה עולמית 22.2.2022 

בבית האופרה ע"ש שלמה להט בתל אביב 

יום רביעי 25.9 בשעה 20:00 

יום חמישי 26.9 בשעה 20:00 

יום שישי 27.9 בשעה 13:00 

מוצאי שבת 28.9 בשעה 18:00 

יום ראשון 29.9 בשעה 20:00 

יום שני 30.9 בשעה 18:00 

טלפון לרכישת כרטיסים 03-6937777קרדיט:

התמונה משמאל: צילם: יבגני מטבייב.

התמונה באמצע: צילם: יבגני מטבייב.

התמונה מימין: צילמה: יבגניה מטבינקו


20 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page