top of page
  • פורטל תרבות שורשים ועסקים לבני ובנות 50 פלוס

שבועות במטולה עם פסטיבל המשוררים

אירוע השירה הגדול והחשוב ביותר בישראל

שלושה ימים עם עשרות משוררות ומשוררים, יוצרים, חוקרים ואוהבי שירה מכל הארץ המתקבצים במטולה הצפונית

חג השבועות, 18-16 במאי 2021 מטולה


שורת שירו המפורסמת של נתן זך, ״רגע אחד שקט בבקשה״, היא הכותרת של פסטיבל המשוררים במטולה- מיזם הדגל השנתי של בית הקונפדרציה- שיתקיים השנה במהלך חג השבועות, בתאריכים 18-16במאי, 2021.

אחרי פסטיבל מאתגר ודיגיטלי בשנה שעברה, חוזר פסטיבל המשוררים במטולה אל ביתו בעיירה הצפונית לחגיגה אמיתית של שירה ורוח. הפסטיבל בניהולו של אפי בניה והמנהלים האמנותיים בני ציפר ושירי לב-ארי יארח משוררות, משוררים, כלות וחתני פרס ישראל ואנשי רוח בולטים והכניסה לאירועים היא ללא תשלום.

בין אירועי הפסטיבל: אירוע לזכרו של נתן זך בהשתתפות זוכי פרס ישראל ארז ביטון, מאיר ויזלטיר, נורית זרחי ודן מירון, המשוררים רוני סומק ואגי משעול וחוקר הספרות אריאל הירשפלד.


אירוע נעילה עם הענקת פרס אביב לאהרן שבתאי- פרס על מפעל חייו כמשורר וכמתרגם מן הקלאסיקה היוונית.

ברוח חג השבועות ינחה המשורר מירון ח. איזקסון את תיקון ליל שבועות ויארח מרתון שירה אל תוך הלילה.

א.ב. יהושע יקרא קטעים מנובלה חדשה אותה הוא כותב בימים אלה וידבר עם חתן פרס ישראל וחוקר הספרות דן מירון על ספרו האחרון ״הבת היחידה״.


נורית זרחי, כלת פרס ישראל לשירה, תהיה במרכזו של אירוע מחווה לכבודה בהשתתפות יפתח אלוני, לילך לחמן, אריאל הירשפלד, מאיה ויינברג ואורין רוזנר.


ארז ביטון, חתן פרס ישראל לשירה, יקרא משיריו, ישוחח עליהם ועל מפעלי חייו האחרים בתחום הספרות והחינוך ויארח את המשוררים יערה בן-דוד, ישראל דדון ושרון אריק כהן.


מאיר ויזלטיר ישתתף בהופעה נדירה בפסטיבל במפגש עם פרופ' אריאל הירשפלד וד"ר סיגל נאור פרלמן, בו יקרא משיריו ומתרגומיו וישוחח על שירתו.


משוררות בולטות בשיח הספרותי ידברו על מקומה של החוויה הנשית בשירה העכשווית, בהן תהל פרוש, סיגל בן יאיר, אורית גידלי ואורלי עסיס.


קובי מידן, מגיש הטלוויזיה שכותב ומתרגם שירה הרחק מאור הזרקורים, עובר לצד השני של המתרס: במקום לעסוק ביוצרים אחרים – הוא ידבר על עצמו ועל יצירתו, בליווי המוזיקאי איתי פרל.


שני אירועים נפרדים יוקדשו למשוררים צעירים או בתחילת דרכם: אודיה רוזנק, אורין רוזנר, ישראל דדון, שרון אריק כהן, שני פוקר ושי בוזגלו, שיקראו משיריהם העוסקים במיניות, בזהות מתגבשת ובחיי פריפריה נפשית וגאורפית.


הפרפורמנס, הספוקן וורד, הפואטרי סלאם, וגם הראפ וההיפ הופ - ומה מבחין ביניהם ומה הופך אותם לשירה? שאלות אלו יעמדו במרכזו של אירוע בהשתתפות סיגלית בנאי, נילי קופלר, סיגל בן יאיר וישראל דדון.

במפגש המיוחד "כמה ביאליק יש?" ישוחחו דן מירון, גדול חוקרי ביאליק עם שמואל אבנרי, מנהל הארכיון והמחקר בבית ביאליק שפרסם השנה ספר המציג את ביאליק נקי מדימויים כוזבים ומואר מחדש.


לציון שנת המאה להירצחו של הסופר יוסף חיים ברנר, יספרו הסופר חיים באר וחוקרת הספרות נורית גוברין כל אחד על ברנר שלו, האיש והמיתוס.


הפסטיבל יקיים לזכרו של אבות ישורון ערב בהשתתפות בתו, העורכת והמתרגמת הלית ישורון, שפרסמה את הספר "חרסים – מן הארכיון של אבות ישורון" ובו קטעי שירים, פתקים, מכתבים ומחשבות שהגה לאורך עשרות שנים.


בפאנל על "שירה מתקלפת וסגפנות חילונית״ יציגו רים ע׳נאיים וויסאם ג׳ובראן את יצירתם בהנחייתו של ד״ר בסיליוס בוארדי.


בפאנל מיוחד על שירי בתי הספר על פי האנתולוגיה של המשורר והעורך גלעד מאירי יתארחו אהרן שבתאי, ארז ביטון, רוני סומק, אורלי עסיס, סיגלית בנאי וסיגל בן יאיר.


אגי משעול ורוני סומק יפגשו על במה אחת וישוחחו על ספרי השירה שלהם. היא תקרא שירים מספר שיריה ״קפל״ (אגי משעול)ו הוא מספרו החדש "כל כך הרבה אלוהים"..


מפגש מרתק יאיר זרקור על המחזה הגנוז של יונה וולך, "אנדרטה של צרעת" שהתגלה בארכיון של וולך על ידי עודד כרמלי ושני פוקר, שישתתפו במפגש.


החוויה הנשית הנוכחת בשירה העכשווית תהיה במרכז שיח המשוררות תהל פרוש, סיגל בן יאיר, אודיה רוזנק, אורית גידלי, סיגל נאור פרלמן, אורין רוזנר ואורלי עסיס.


מפגש מיוחד מוקדש השנה לשירת האקו-פואטיקה בהשתתפות המשוררת סבינה מסג, מאיה ויינברג ואגי משעול.


עם הגיעה של המשוררת חדוה הרכבי לגבורות, יפגיש אותה הפסטיבל עם מפרשי שירתה ואוהביה: אריאל הירשפלד ולילך לחמן, באירוע שבו גם תקרא הרכבי משיריה המכשפים.


את האירועים ילוו המוזיקאים ישראל ברייט, הדרה לוין ארדי ואסף מאיר, שילחינו משירי המשוררים ויבצעו שירים ידועים ואהובים. כמו כן ישתתף השחקן דורון תבורי בקטעי קריאה.


פסטיבל המשוררים הישראלי ה-24 במטולה

חג השבועות – 18-16 במאי 2021


הכניסה לאירועי הפסטיבל ללא תשלום, בהרשמה מראש ובהתאם להנחיות התו הירוק


קרדיט: א.ב. יהושע, צלם רמי


קרדיט לתמונות:

התמונה השמאלית: פסטיבל המשוררים במטולה, צלם: ניר שאנני

התמונה האמצעית: פסטיבל המשוררים במטולה, צלם: ניר שאנני

התמונה הימנית: מאיר ויזלטיר, צלם: מאיר ויזלטיר

6 צפיות0 תגובות
bottom of page