top of page
  • פורטל תרבות שורשים ועסקים לבני ובנות 50 פלוס

פסטיבל הקולנוע הפרנקופוני המקוון בסינמטק ירושלים - תקצירי הסרטים

להלן תקצירי הסרטים בפסטיבל:


נערות עובדות

בלגיה/צרפת 2020

בימוי: אנה פאוליצביץ', פרדריק פונטיין

משחק: שרה פורסטיה, נעמי לבובסקי, אנבל לנגרונה

בגשם שוטף קוברות שלוש דמויות גופה בבוץ. עכשיו נחזור קצת אחורה אל חייהן של שלוש הדמויות האלו – אקסל, קונסו ודומיניק – שלושתן נשים בזנות שעובדות במכון ליווי על גבול בלגיה צרפת. אנחנו מלווים את אקסל כאשר אבי בנה עוקב אחריה, מתרגשים עם קונסו שבטוחה שמצאה את אהבת חייה, ומתלבטים עם דומיניק המודאגת מכך שבתה תתדרדר כמוה. "נערות עובדות" הוא סרט חכם ויפה שבעזרת תנועה חכמה על ציר הזמן והופעות נהדרות של שחקניותיו, מצליח להביא אותנו קרוב קרוב אל גיבורותיו, ובוחן את היכולת שלנו הצופים להסתכל על נשים בזנות ללא שיפוט ובאהדה. (90 דקות. צרפתית, תרגום לעברית).

תאריכי הקרנה :3.3.2021 –9.3.2021


אליס וראש העיר

צרפת 2019

בימוי: ניקולס פריסר

משחק: פבריס לוקיני, אניס דמוסטיה

פול תראנו, ראש העיר ליון, העיר השניה בגודלה בצרפת, מרגיש שאחרי 30 שנה בפוליטיקה – אין לו מה להציע. כדי לגבש רעיונות חדשים הוא שוכר יועצת חדשה – אליס היימן – בוגרת לימודי פילוסופיה באוקספורד – שחוזרת הביתה כדי לגבש כיווני מחשבה מלהיבים. כניסתה למסדרונות הכוח ומפגשיה עם ראש העיר מלמדים אותה ואותנו משהו על הממשק בין מחשבה לפעולה. "אליס וראש העיר" הוא דרמה חכמה ומהורהרת שכוחה בהופעות של לוקיני ודמוסטיה, המביאים מידה שווה של שכל ונינוחות לתפקידיהם. הציר העלילתי מציע שפע של רגעים משעשעים, שבסופו של דבר עשוים להוביל לתובנה המביכה כי ייתכן שאין שום קשר בין מחשבה ערכית לבין מימושה הפוליטי (וההפך: הפוליטיקה כלל אינה עוסקת בערכים. היא עוסקת בכח). כך או כך, זה סרט מענין שראוי לתשומת לב. (103 דקות. צרפתית, תרגום לעברית ולאנגלית).

תאריכי הקרנה : 1.3.2021 – 7.3.2021


נדיה, פרפר

קנדה 2020

בימוי: פסקל פלנטה

משחק: קתרין סאבאר, אריאן מנוויל, הילרי קלדוול

היא אמנם עדיין צעירה ובשיא כוחה, אבל נדיה קיבלה את ההחלטה. לאחר המשחקים האולימפיים בטוקיו היא תשים את קריירת השחייה המפוארת שלה מאחוריה, וכך תיחלץ מחיים קשוחים ומלאי הקרבה. לאחר המשחה האחרון בהחלט היא נסחפת אל רצף של לילות שתייה, בילויים ואובדן שליטה בניסיון להתמודד עם המשבר הרגשי. סרטו החדש של הבמאי הקנדי פסקל פלנטה ("קעקועים מזויפים") הוא יצירה חכמה ונוגעת ללב הלוקחת אותנו אל מחוזות שלא רואים מספיק על מסכי הקולנוע. במגזין הקולנוע "אינדיווייר" כתבו כי הסרט מספק "מבט מרגש עמוקות (כמעט אנתרופולוגי) על פרפר נדיר המחפש אחר החיים השניים שלהם הוא זקוק כדי לפרוש את כנפיו". (107 דקות. צרפתית ואנגלית, תרגום לעבירת ולאנגלית).

תאריכי הקרנה :4.3.2021 –10.3.2021


דמעות של לב שבור

צרפת/שוויץ 2020

בימוי: פיליפ גארל

למשחק: וגאן אנטופרמו, אולאיה אמאמרה, אנדרה וילמס

עיסוק בעניינים שבלב, צילום יפהפה בשחור־לבן וליהוק שחקנים צעירים ורעננים שכמו נורו מלוע תותח – כל האלמנטים המאפיינים את הקריירה ארוכת השנים של הבמאי הצרפתי הוותיק פיליפ גארל נוכחים גם בסרטו החדש, "דמעות של לב שבור", שערך את בכורתו העולמית בתחרות הרשמית של פסטיבל ברלין. הסרט, העוקב אחר צעיר בן מעמד הפועלים שמגיע לפריז וחווה שורה של התאהבויות, נטישות, לבטים ותסכולים, מתגלה כמרגש ועמוק אפילו יותר מרוב עבודותיו הקודמות של הקולנוען, ולצד היופי הקולנועי הבלתי רגיל יש בו מטענים חברתיים וקיומיים שמתפרצים מתוך המינוריות המינימליסטית של הכתיבה, הבימוי והמשחק. כיאה לשמו, "דמעות של לב שבור" הוא סרט יפה עד דמעות. (100 דקות. צרפתית, תרגום לעברית).

תאריכי הקרנה :2.3.2021 –8.3.2021


קזנצקיס: זורבה ואני

יוון 2017

בימוי: יאניס סמאראגדיס

משחק: אודיסיס פאפאספיליופולוס, מרינה קאלוגירו

סיפורו מעורר ההשראה של ניקוס קזנצקיס, האיש מאחורי "זורבה היווני" ו"הפיתוי האחרון של ישו". דרך מסעותיו בעולם וסיפור אהבה מרגש, נפרשים בפנינו המאורעות אשר השפיעו על כתיבתו והפכו אותו לאחד הסופרים הגדולים של המאה ה־20. בסיוע נופי יוון ומוסיקה כובשת, עם הופעה מוצלחת של פאפספיליופולוס בתפקיד הראשי, "קזנצקיס" הוא דיוקן של סופר, אשר כמו מושאי כתיבתו, חיפש כל חייו את הדרך אל החופש ואת משמעות החיים. (120 דקות. יוונית, תרגום לעברית).

תאריכי הקרנה :2.3.2021 –8.3.2021


זריחה בקימרה

קפריסין 2017

בימוי: סימון פרמאקאס

משחק: אנטוס אנטוניו, טים אהרן

בכפר קטן בקפריסין, סקבוס מחסל באיטיות את החובות שמשפחתו חייבת לפאמבוס. כאשר עצם מסתורי מתרסק בשדה של סקבוס, מוכן בעל החוב לקצץ באופן משמעותי את הסכום, אם יקבל לידיו את העב"מ. "זריחה בקימרה" הוא סרט ממזרי שמצליח לשלב בין איכויות קומדיות הסקרובול לאלמנטים דרמטים, בין חיי כפר אקסצנטריים לנפלאות המדע הבדיוני. אלא שמבעד לכיוונים שאליהם מושכת העלילה, מבעד לקסמים ששולף הבמאי משרוולו, בסופו של דבר הוא עוסק בגיבור פשוט שלומד לגלות קצת יותר את עצמו. (100 דקות. יוונית, תרגום לעברית).

תאריכי הקרנה : 1.3.2021 – 7.3.2021


חיים אבודים

בריטניה/אירלנד 2019

בימוי: דרמוט לוורי, מייקל יואיט

קריינות: קנת’ בראנה, ברנדן גליסון, ליאם ניסן

“הצרות" (The Troubles) הוא השם האירי לעימות שהתרחש בצפון אירלנד בין השנים 1969 ועד 1998. הספר "חיים אבודים", מתעד את את הנסיבות שהובילו למותם של 3700 קורבנות המלחמה. צמד הבמאים הפך את הספר לסרט התיעודי שלפנינו. יש כאן שילוב בין נופיה השלווים של אירלנד לקטעי ארכיון מימי התופת, פסקול תזמורתי שמיימי ועדויות המוקראות בידי מיטב שחקני אירלנד שלוכדות את רגעי האימה. התוצאה היא רקוויאם ותזכורת לכולם, גם כאן אצלנו, שמה שמסתתר מאחורי ימי השלום השבירים, הוא גיהנום של מלחמה. (93 דקות. אנגלית, תרגום לעברית).

תאריכי הקרנה : 1.3.2021 – 7.3.2021


לאהוב את כרמן (תיעודי)

בולגריה 2016

בימוי: נאיו טיצין

כרמן מאת ז'ורז' ביזה היא האופרה שזכתה להכי הרבה ביצועים, הכי הרבה הקלטות והכי הרבה גרסאות קולנועיות בעולם. הצוענייה ממפעל הטבק בסביליה נעשתה לסמל הנוצץ ביותר של האישה המשוחררת במאה ה-19. כבר למעלה ממאה שנים שמוסיקאים, זמרים, במאים, חוקרים ואספנים ממשיכים את סיפורה לאורך השנים, תוך שהם הופכים אותו לאגדה. סרט זה מציג את הדרכים השונות בהן דמותה נעשתה לסיפור אהבה אלמותי, הזוכה לאינספור עיבודים אמנותיים, ספרותיים וקולנוענים. זהו סיפורה של כרמן – האגדה החיה. במקביל, הסרט חושף את התהליך מאחורי ההפקה האחרונה של האופרה, בעיירה השוויצרית סנט גאלן. "לאהוב את כרמן" הוא סרט על האלמוות שיכולים בני-תמותה ליצור. (65 דקות, אנגלית, צרפתית ואיטלקית, תרגום לעברית).

תאריכי הקרנה :4.3.2021 –10.3.2021


סיפורו של פאו

וייטנאם 2006

בימוי: נגו קוואי הי

משחק: דו תאי האי ין, נגוין נו קוין

פאו היא נערה צעירה, בת לשבט המונג, המתגוררת בכפר קטן בצפון ויאטנם. כאשר אמה טובעת בנהר, פאו מתחילה לחקור את ההיסטוריה המשפחתית. מתחת לתמונה האידילית מתגלים סודות מן העבר שמערערים את חייה של פאו ובני משפחתה. סביב הסיפור הזה, יצר נגו קוואי הי בסרטו הראשון, מלודרמה שעוסקת בהתבגרות ובזהות. הופעתה הכובשת של דו תאי האי ין בתפקיד הראשי, מעניקה לסרט עוצמה רגשית, ותפקיד חשוב לא פחות משחקים הנופים הטבע הפראיים שנוכחותם רחבת הידים עומדת אלו מול תהפוכות העלילה. (98 דקות. ויאטנמית, תרגום לאנגלית בלבד).

תאריכי הקרנה :2.3.2021 –8.3.2021


פאלילולה בסוף העולם

רומניה 2012

בימוי: סילביו פורקרטה

משחק: ארון דימני, ג'ורג' מיהאיטה

גניקולוג צעיר בשם סראפים נשלח לעיירה קטנה פאלילולה. הוא מגיע באמצע החורף לכיכר המרכזית של העיירה, שם התכנסו כל התושבים לניתוח לאחר המוות של ד"ר פנטליקה - אותו אמור סראפים להחליף. התמונה מתבררת כפרועה יותר כשפנטליקה לוקח חלק בניתוח של עצמו ומצחקק עם הקהל. לאחר התמונה הראשונה הזו מוצגים עוד דימויים ומעמדים פרועים, באמצעות מגיש סילביו פורקרטה, אחד מאנשי התאטרון הבולטים ברומניה, מעין דיוקן אוטוביוגרפי. נקודת המוצא מזכירה מחזה של צ'כוב – כמו אלו שביים פורקטרה בתאטרון – אך הסגנון והמבנה הוא יותר "8 וחצי", עם הופעות סוערות, מצלמה דינמית ודימיון קודח. (145 דקות. רומנית, תרגום לעברית ולאנגלית).


תאריכי הקרנה :3.3.2021 –9.3.2021


קרדיט: דמעות של לב שבור, קולנוע לב

1-10/3/21 באתר המקוון של סינמטק ירושלים


Comments


bottom of page