top of page
  • פורטל תרבות שורשים ועסקים לבני ובנות 50 פלוס

סינמטק תל-אביב - שבוע הקרנות לקהל הרחב של סרטים המתחרים בתחרות פרסי "אופיר" 2023

קצת לפני טקס פרסי "אופיר", יקיימו סינמטק תל אביב והאקדמיה הישראלית לקולנוע שבוע הקרנות שבמהלכו יוכל הקהל לראות בפעם הראשונה חלק מהסרטים העלילתיים המשתתפים בתחרות. חלק מההקרנות יהיו בנוכחות הבמאי/ת

בתאריכים 11.9.22-17.9.22 יוקרנו הסרטים הבאים:

11/9 סינמה סאבאיא מועמד ל-12 פרסי אופיר כולל הסרט הטוב – הקרנה בנוכחות הבמאית אורית פוקס רותם (וזוכה בפרס סרט הביכורים בפסטיבל ירושלים 2021)

12/9 ולריה מתחתנת מועמד ל-14 פרסי אופיר כולל הסרט הטוב – הקרנה בנוכחות הבמאית מיכל ויניק

13/9 הדרך לאילת מועמד ל-11 פרסי אופיר כולל הסרט הטוב – הקרנה בנוכחות הבמאי יונה רוזנקיאר (וזוכה בפרס הסרט הטוב, המשחק והצילום בפסטיבל ירושלים 2022)

15/9 סבוי מועמד ל-7 פרסי אופיר כולל השחקנית הראשית והתסריט– הקרנה בנוכחות הבמאית זהר וגנר (וזוכה בפרסי הבימוי והעריכה בפסטיבל ירושלים 2022)

16/9 איפה אנה פרנק ( הסרט היחיד שכבר הוקרן בבתי הקולנוע השנה) – מועמד ל-2 פרסי אופיר כולל הסרט הטוב

17/9 בתולים מועמד ל-5 פרסי אופיר כולל הבמאי הטוב

לפרטים נוספים ורכישת כרטיסים – כאן


סינופסיס הסרטים :

סינמה סבאיא | Cinema Sabaya

בימוי: אורית פוקס רותם

זוכה בפרס סרט הביכורים פסטיבל קולנוע ירושלים. שמונה נשים יהודיות וערביות, עובדות עירייה מאיזור חדרה והמשולש, נפגשות בסדנה ללימוד צילום וידאו שמתקיימת כחלק מגמול השתלמות. רונה (דאנה איבגי), במאית צעירה, מובילה את הסדנה ומלמדת אותן כיצד לתעד את עולמן. הסרט מחולק לשמונה חלקים, בהתאם למספר מפגשי הקורס. בלִבו עומדת הדינמיקה הקבוצתית המרתקת שמתפתחת בין קירות החדר, ולצדה קטעי הוידאו. הייחודיים שהנשים מצלמות ומקרינות על הבד הלבן. נושאים כמו עצמאות, תפיסת מקום, זוגיות, אימהוּת, פחד והעזה מובילים להתנגשות והתקרבות בין נשים שללא הסדנה לא היו מוצאות את מקומן יחד באותו חלל, ובטח שלא חולקות סודות ורגעים אינטימיים מכוננים. רונה מתבוננת עליהן ומצלמת. אולי ייצא מזה סרט.

קרדיט:

פרסי אופיר, סינמה סבאיא, באדיבות גרין פרודקשנס, צילום: אלה ברק


ולריה מתחתנת | Valeria Is Getting Married

בימוי: מיכל ויניק

כריסטינה היא אזרחית אוקראינית שהתחתנה עם גבר ישראלי וחיה איתו כבר ארבע שנים בישראל. היום מגיעה ולריה, אחותה הקטנה של כריסטינה, לפגוש את בעלה המיועד וללכת בעקבות אחותה הבכורה. אבל ולריה לא עשויה מאותם חומרים, ושתי האחיות נאלצות לשקול מחדש החלטות שהתקבלו מזמן.

קרדיט:

פרסי אפיר, ולריה מתחתנת, באדיבות למה הפקות, צילום: גיא רז


הדרך לאילת | 35 Downhill

בימוי: יונה רוזנקיאר

בן, מובטל ודכאוני, מגיע עם אשתו ובנו לביקור בקיבוץ ילדותו שבצפון. הוא מתכנן לבקש מאביו החולה והשיכור, אלברט, שעימו יש לו קשר קלוש, לעזור לו לתבוע את הדירה המשפחתית האבודה בפולין. אבל לאלברט יש תוכניות אחרות. הוא בדיוק התערב, כשהוא שיכור כלוט, לעיני חצי קיבוץ, שהוא יכול לנהוג על טרקטור כל הדרך לאילת.

קרדיט:

פרסי אופיר, הדרך לאילת, באדיבות קובי מזרחי הפקות, צילום: עודד אשכנזי


סבוי | Savoy

בימוי: זהר וגנר

מרץ 1975. כוכבה לוי, עקרת בית בת 31 ממוצא כורדי־תימני, נלקחת כבת ערובה בזמן הפיגוע במלון סבוי בתל־אביב. במהלכו של לילה מסויט היא מתגלה כגיבורה רבת תושייה וחסרת פחד. בעזרת שליטתה בשפה הערבית, היא חוברת למפקד חוליית החוטפים ומתווכת בינם לבין כוחות הצבא המכתרים את המלון. היא מגישה עזרה ראשונה לפצועים משני הצדדים, ומעניקה לכל הנוכחים תקווה שהאירוע יסתיים ללא שפיכות דמים נוספת. אך עם עלות השחר, כשכוחות הצבא פורצים למבנה, שמועות זדוניות מכתימות את שמה. כעת סיפורה נחשף במלואו לראשונה.

קרדיט:

פרסי אופיר, סבוי, באדיבות זהר וגנר, צילום: מוש משעלי


איפה אנה פרנק | Where Is Anne Frank

בימוי: ארי פולמן

אנה פרנק היא אחת מגיבורות הילדים הגדולות בהיסטוריה, שמצאה את הדרך כנגד כל הסיכויים ובתוך מציאות בלתי נורמלית, לייצר לעצמה עולם בו היא יכולה להמשיך לחיות חיים של ילדה מתבגרת. סרט האנימציה יוצא הדופן של ארי פולמן, עליו עבד במשך 8 שנים עם עשרות אנימטורים, מציב במרכז העלילה את קיטי, החברה הדימיונית של אנה, שלה הקדישה את היומן המפורסם שלה. הסרט הוקרן בבכורה עולמית בפסטיבל קאן 2021.

קרדיט:

פרסי אופיר, איפה אנה פרנק, באדיבות בריג'ט פולמן, כנופיית סרטים


בתולים | Virginity

בימוי: מאור זגורי

סיפורו של נער רגיש ומלא דמיון אשר יוצא למסע התבגרות במושב קטן ומבודד בערבה. "ילד" מדמיין חתולים בכל מקום מאז טרגדיה משפחתית שאירעה כשהיה צעיר. הוא מרגיש שכדי להתגבר עליהם עליו להתבגר ולכן מחליט באופן נחוש "לאבד את בתוליו", רק שביום בו הוא מאונן לראשונה אימו לוקחת את חייה. כך מוצא את עצמו "ילד" אל מול תהום גדולה יותר משדמיין. על הקו בין מציאות לדמיון "ילד" ייפגש פנים מול פנים עם דמויות מחייו, מעברו ובתוכו ויאלץ להתעמת עם אשמה, בדידות ופרידה מהילדות. על רקע הנוף המדברי, בתוך מערבולת אינטימית, ילוו את "ילד" חברו שלוח הרסן והאנרגטי מונבז, אחיו הצעיר עוז שמדבר רק בשפת ה"בולוק" ונערה מיוחדת וקסומה בשם מיה שטוענת שנולדה מהקצף של הים. סרט על חברות, אהבה, דמיון ומיניות ועל הדברים הקטנים ללא השם המפרידים בין ילדות לבגרות.

קרדיט:

פרסי אופיר, בתולים, באדיבות: בן טל הפקות, צילום: בועז יעקבComments


bottom of page