top of page
  • פורטל תרבות שורשים ועסקים לבני ובנות 50 פלוס

סינמטק תל-אביב בתוכנית מיוחדת: איזבל אדג'ני: משנות השבעים ועד היום

מחווה לשחקנית ולכוכבת הצרפתיה הגדולה עם היופי המהפנט, החן המסתורי והנוכחות הכריזמטית


9 סרטים מהבולטים משנות השבעים ועד היום: 'סיפורה של אדל ה.' , 'קיץ קטלני', 'אחיות' ועוד


17-2 ביולי בסינמטק תל-אביב


חלק מאירועי שנת ה-50 של סינמטק תל אביב, אנחנו שמחים להציג, בשיתוף עם עדן סינמה, מחווה לשחקנית הצרפתיה האיקונית איזבל אדג'ני.


יופי מהפנט, חן מסתורי, נוכחות כריזמטית שכובשת את המסך, איזבל אדג'ני היא אחת השחקניות המרתקות ביותר כבר שנים רבות. ולא בכדי, אדג'ני אמרה בעצמה בראיון בזמנו כי עבורה משחק הוא לא רק מקצוע, אלא יעוד מבוסס על אמונה, שבא לקדם ולהציג אנושיות עבור הצופים.


במסגרת המחווה יוקרנו 9 סרטים בולטים מן הקריירה הענפה שלה, משנות השבעים ועד היום, סרטים המיצגים את דמותה המיוחדת המביאה למסך שלל דמויות נשיות מורכבות, פמיניזם מתקופות שונות, עוצמה, מאבק לשחרור וחושניות רבה.


תוך שמירה מתמדת על סטנדרט גבוה, אדג׳ני הביאה את עצמה לעבוד עם השמות הגדולים ביותר בתעשייה; פרנסואה טריפו, פאטריס שרו, ז׳אן בקר, לוק בסון, קלוד מילר, ברונו נויטן ונוספים והפכה במהרה לאחד השמות הגדולים של הקולנוע הצרפתי.


מבין הסרטים בתוכנית יוקרנו סרטים שלא הוקרנו בארץ כבר זמן רב: "קיץ קטלני" יצירת מופת של הקולנוע צרפתי של הבמאי ז'אן בקר, מסתורי, חושני והופעה בלתי נשכחת של אדג'ני וכן הסרט "אחיות", של ימינה בן גיגי, בו יוצאת אדג'ני ביחד עם מייוון לחיפוש אחר שורשיהן האלג'ירים, הן של השחקניות והן של הדמויות בסרט.


אדג׳ני גדלה בפרבר של פריז במשפחה צנועה, לאב אלג'ירי ואם גרמנייה, אביה היה מכונאי ואמה הייתה מנקה. בגיל 17, היא הצטרפה לתיאטרון הקומדי פרנסז ובכך הייתה לשחקנית הצעירה ביותר שהתקבלה לשם אי פעם.


הבמאי פרנסואה טריפו התאהב באדג'ני וקיבל השראה מן השילוב המעניין של השבירות והנחישות שלה בשלוב היופי והחן. ועל כן ליהק אותה לסרט ״סיפורה של אדל ה.״ (1975), בו נעזר בתכונות אלו שלה לספר את הסיפור הטרגי והמרגש של בתו של ויקטור הוגו. היה זה התפקיד הגדול הראשון בקריירה שלה. אדג'ני, שהייתה רק בת 19 בזמן הצילומים, קיבלה מועמדות לאוסקר בקטגוריית השחקנית הטובה ביותר מה שהפך אותה, בזמנו, למועמדת הצעירה ביותר לאוסקר בהיסטוריה בקטגוריה זו.

בנוסף לזאת, אדג'ני זכתה בפרסים רבים ונחשבים על עשייתה, היא השחקנית היחידה שקיבלה 5 פרסי סזאר ושהייתה מועמדת פעמיים לאוסקר (על הסרטים ״סיפורה של אדל ה.” של טריפו ו- 'קאמי קלודל” של ברונו נויטן.)

17-2 ביולי בסינמטק תל-אביב .

לפרטים נוספים ורכישת כרטיסים : כאן


בתוכנית המחווה:


סיפורה של אדל ה. (צרפת 1975)

בימוי: פרנסואה טריפו

L'HISTOIRE D'ADÈLE H.

Dir: Francois Truffaut

משחק: איזבל אדג´אני, ברוס רובינס

אדל, בתו השנייה של הסופר ויקטור הוגו, מתאהבת בסגן בריטי צעיר, והולכת עד הסוף אחרי ליבה. היא עוקבת אחריו לברבדוס שם הוצבה יחידתו, ומטרידה אותו בחיזוריה. אבל האהבה הופכת לדיבוק שסופו אשפוז בבי"ח לחולי רוח - מקום ממנו לא תצא במהלך 40 השנה הבאות, עד לאחרית ימיה. טריפו מבסס את הסרט על היומנים ועל המכתבים שכתבה אדל לאביה. הוא לא נכנס לפרשנות פסיכולוגית ולא נסחף אחר רומנטיקה מופרזת. הסיפור מוגש משתי נקודות מבט שונות: מצד אחד סיפורה של אדל השברירית שהווייתה מתנהלת בצל אביה ובצל אחות שמתה בדמי ימיה - אישה שבונה את חייה כמו דרמה רומנטית טרגית ופוסעת כמעט במודע אל הרס עצמי. (97 דקות, צרפתית, תרגום לעברית)

לפני הסרט הרצאת מבוא מאת מבקר הקולנוע אלברט גבאי

2/7


הסטירה (צרפת 1974)

בימוי: קלוד פינוטו

משחק: לינו ונטורה, אנני ז'ארארדו, איזבל אדג'ני

LA GIFLE

Dir: Claude Pinoteau

קומדיה. אדג'ני בתפקידה הקולנועי הגדול הראשון כבתו של פרופסור באוניברסיטה שחייו מסתבכים. העובדה שהוריה (ונטורה וז'ירארדו ) חיים בנפרד לא מעניינת אותה. היא שקועה בלימודי רפואה וניסיונות לעצמאות כי היא עדיין גרה בדירה עם אביה. החיים הבוגרים לפעמים הם כמו סטירה בפנים. גם לאב זה לא קל: גם הוא צריך להשלים עם סטירה בפנים – הילדה שלו כבר לא ילדה אלא אישה בוגרת.

100 דקות, צרפתית, תרגום לעברית

5/7


קיץ קטלני (צרפת 1983)

בימוי: ז'אק בקר

משחק: איזבל אדג'ני, אדית שוב, אלן סושון

L'ETE MEURTRIER

Dir: Jacques Becker

מותחן ארוטי. איזאבל אדג’ני בתפקיד אפל ומסתורי שזיכה אותה בפרס הסזאר הנכסף, כנערה שחוזרת לכפר הולדתה עם אמה ואביה הנכה, מסובבת את כולם על אצבע מניפולטיבית וצופנת סוד נורא מן העבר. פיתוי, טראומה, נקמה – מה עוד צריך בשביל מותחן אפקטיבי? ז’אק בקר היה מועמד לדקל הזהב בפסטיבל קאן על סרטו זה.

115 דקות, צרפתית, תרגום לעברית

8/7


זרה בעיר (צרפת 1983)

בימוי: קלוד מילר

משחק: איזבל אדג'ני, מישל סרו, גאי מרשן

MORTELLE RANDONNEE

Dir: Claude Miller

מותחן. קתרין היא רוצחת סדרתית שמפתה גברים ורוצחת אותם תוך נדודיה ברחבי אירופה. הבלש הוותיק "העין" בובה (מישל סרו באחד מתפקידיו הגדולים), עוקב אחריה ומעלים את הגופות כדי לשטות במשטרה, מכיוון שהוא חושד שהיא בתו האבודה.

120 דקות, צרפתית, תרגום לעברית

10/7


רכבת תחתית (צרפת 1985)

SUBWAY

בימוי: לוק בסון

Dir: Luc Besson

משחק: איזבל אדג'ני, כריסטופר למברט, רישאר בורינג'ר

אחד משיאי הפוסטמודרניזם הצרפתי של שנות השמונים. כריסטופר למברט הוא מפצח כספות המסתתר במטרו הפריסאי מפני אישתו של איש עסקים בה הוא התאהב, מפני הבריונים של בעלה, וגם מפני משטרת המטרו. במחילות ובתעלות המטרו הוא מצטרף לעולם הביזארי של אנשי השוליים אקסצנטריים המוצאים את מקלטם מתחת לקרקע. אחד מהסרטים המשפיעים ביותר בגל הפוסט-מודרניסטי הצרפתי של תחילת שנות השמונים וסרט אשר השפיע גם על הסרט ההונגרי החדש "קונטרול".

(102 דקות, צרפתית, תרגום לעברית(

11/7


קאמי קלודל (צרפת 1989)

CAMILLE CLAUDEL

בימוי: ברונו נויטן

Dir: Bruno Nuytten

משחק: איזבל אדג'ני, ז'ראר דפרדייה

דרמה היסטורית. ביוגרפיה של הפסלת קאמי קלודל, שהייתה פילגשו של אוגוסט רודן ובילתה את שנותיה האחרונות בבית חולים לחולי נפש. סיפור של אהבה נואשת, אהבה מטורפת שתפור למידותיה של השחקנית איזבל אדג'ני. (173 דקות, צרפתית, תרגום לעברית )

12/7


המלכה מרגו (צרפת 1994)

LA REINE MARGOT

בימוי: פטריס שרו

Dir: Patrice Chereau

משחק: איזבל אדג'ני, וינסן פרז, דניאל אוטיי

סרט היסטורי עפ"י הרומן של אלכסנדר דיומא. פטריס שרו יצר דרמה מרתקת שזיכתה אותו בחמישה פרסי סזאר לשנת 1995. המאה ה-16 בצרפת. היא מרגריט היפהפייה, הקתולית, אחותו של מלך צרפת. הוא הנרי הפרוטסטנטי, שאומרים עליו שאינו מתגלח וגס רוח. חתונת השניים מאורגנת על מנת לאחד את צרפת הקרועה במלחמה דתית, אולם רק 6 ימים חולפים מיום החתונה ובחג ברתולומיאוס הקדוש מתרחש טבח של אלפי פרוטסטנטים ברחובות פריז, טבח לו אחראית קתרין מדיצ'י – אמה של מרגו. בלילה איום זה, צעיר פצוע מבקש מקלט בחדרה של מרגו והיא מתאהבת בו... סרט תקופתי מרהיב שזכה בפרס חבר השופטים בפסטיבל קאן. בפסקול מוסיקה מהפנטת של גוראן ברגוביץ' בשיתוף עם עפרה חזה ז"ל.

(140 דקות, צרפתית, תרגום לעברית)(140 min., Fre., Heb. Sub)

13/7


יום החצאית (צרפת 2009)

LA JOURNEE DE LA JUPE

בימוי: ז'אן פול לילינפלד

Dir: Jean - Paul Lilienfeld

משחק: איזבל אדג'ני, דניס פודלידס, יאן קולט

סוניה ברז'רק, מורה בפרבר פריזאי, מנסה ללמד את תלמידיה בני המיעוטים השונים. שיעור בספרות צרפתית - מחזה של מולייר. בתיקו של מוס, הנער המאיים על כולם בכיתה, מוצאת סוניה אקדח. הגילוי הזה, חוסר הכבוד של התלמידים והתנהגותם הפרועה כלפיה, ובעיקר אחד כלפי השני, מוציאים את סוניה משלוותה ומערערים אותה. סוניה מחליטה לעשות מעשה, כולאת את תלמידיה בכיתה, ובאיומי אקדח נאבקת בהם על התנהגותם, יחסם לחברה ואחד לשני. בינתיים בחוץ, כוחות הביטחון מגיעים לנסות ולפתוח במשא ומתן פסיכולוגי, בעוד הורי התלמידים ממתינים בדאגה לגורל ילדיהם. איזבל אדג'ני זכתה בפרס "סזאר" לשחקנית הטובה של השנה על תפקידה.

(87 דקות, צרפתית, תרגום לעברית) (87 min., Fre., Heb. Sub)

15/7


אחיות (צרפת 2020)

בימוי: ימינה בן גיגי

משחק: איזבל אדג'ני, ראשידה ברקני, מאיוון

SOEURS

Dir: Yamina Benguigui

במשך שלושים שנה האחיות האלג'יריות-צרפתיות זורה, נוהרה וג'מילה חיו בתקווה למצוא את אחיהן האובד רהדה, שנחטף על ידי אביהן והוחבא באלג'יריה. היחסים ביניהם מתערערים כאשר זורה הבכורה, מחליטה לכתוב מחזה המבוסס על הטראומה של ילדותן. אך כשנודע להן שאביהן גוסס, שלו האחיות מחליטות לנסוע לאלג'יריה על מנת לגלות את מקום מחבואו של אחיהן. עליהן להתאחד ולשים בצד את י=חילוקי הדעות.

95 דקות, צרפתית, תרגום לעברית

17/7


קרדיט:

התמונה מימין: אחיות, Soeurs-Stills---Press-Photos-B2C-6788x4264-JPEG--GROUPE-PHOTO-JOHNWAXX-jpg (1)

התמונה האמצעית: אדל, באדיבות עדן סינמה

התמונה משמאל: המלכה מרגו, באדיבות עדן סינמה
19 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page