• לוטן דיקר

סטיבן קינג: סופר האימה הפורה בהיסטוריה

מבין מרבית סופרי האימה והמתח, סטיבן קינג הוא המסקרן ביותר. מעל לחמישים ספרים בקריירה ארוכה, ורשימת ספרי המתח היא פשוט אין סופית. החל מאותו ליצן רצחני, שהטיל את אימתו על עיירה קטנה בארצות הברית ועד ל"חומות של תקווה", שעובד לאחד מהסרטים הטובים ביותר אי פעם. ניתן לומר, שיש שני מוטיבים שחוזרים בכל הספרים שלו, הראשון הוא מאבק תמידי בין טוב ורע על גורל האנושות והשני אלו הן העיירות הקטנות שבהן מתחוללת המלחמה האפית.

באופן אירוני קינג גדל בפורטלנד, בעיירה ענייה מאוד עם אמא שנאלצה לגדל לבדה. אביו נטש את המשפחה והאם עבדה עם אנשים הסובלים מפיגור שכלי. למזלו, הוא ואחיו נחשפו לספרייה ישנה בה היו עשרות כתבים, שהציתו בו דמיון ורצון לכתוב.

העבודה הראשונה שלו הייתה מורה לאנגלית בבית ספר תיכון קטן. הוא כתב רומאן בשם "קארי", על נערה בעלת כוחות על טבעיים, שהורגת את כל מי שהתעלל בה בנשף. הוא היה בטוח שהסיפור לא יצליח, אבל מתברר שטעה. הספר זכה להצלחה יחסית, לא עצומה, אבל סבירה ביותר לסופר מתחיל.

מותה של אמו עיכב את ההתפתחות שלו. הוא התמכר לטיפה המרה ולא ממש הצליח לשמור על קצב כתיבה גבוה. אולם, כישרונו בסוף ניצח והספר "הניצוץ" הפך להיות לרב מכר שובר קופות. הוא מצא משרה לכתיבה יצירתית באוניברסיטה ושם החל לכתוב את הרומאן המצליח ביותר שלו "בית קברות לחיות", העוסק בחיות שקמות לתחייה.

"המגדל האפל" היא סדרת הספרים הארוכה ביותר שלו, העוסקת בקשר בין עולמות שונים ומשלבת סגנונות, כמו "שר הטבעות" של טולקין ומערבוני ספגטי. שבעה ספרים יצאו בסדרה, אך אף עיבוד לקולנוע לא ממש הצליח. קינג עבר תאונת דרכים קשה וסדרה של התמכרויות לסמים ואלכוהול ולמרות הכל המשיך לכתוב.

קינג אדם די פסימי, הוא מאמין שהאדם רע מנעוריו ויצרים אפלים מניעים אותו. לכן הטון בכתיבתו הוא תמיד קודר, ישנה ביקורת רבה על החברה, אבל היא תמיד מוחבאת אצל הדמויות. הרעיון בספריו הוא, כי קיימים כוחות הנסתרים מאיתנו, שמניעים את האדם, שכל אחד הוא רב פרצופי. העיירה השקטה מחביאה מאחורי החזות השקטה והנוחה שורה של סודות אפלים, שתמיד בסוף מתפרצים באלימות.

למרות זאת, לרוב הטוב מנצח. קינג מאמין שיש גם ניצוץ של טוב באדם, שבסוף במאבק הנצחי הסדר והגיון ידם תהיה על העליונה.צפייה 10 תגובות