top of page
  • פורטל תרבות שורשים ועסקים לבני ובנות 50 פלוס

סוכות עם פסטיבל "שירת האושפיזין" בבית הקונפדרציה

פסטיבל השירה הייחודי המוקדש לחיים גורי, חוזר עם שלושה ימים מלאי השראה שיציגו קולות שונים מן התרבות העולמית והעברית

מחוות לפרננדו פסואה, אמילי דיקנסון, שארל בודלר, יוסף ברודסקי, סילביה פלאת', ולדימיר ויסוצקי ועמינדב דיקמן

"לחיים באהבה": מופע הפתיחה יוקדש לחיים גורי, ממשוררי האהבה הבולטים של השירה העברית

"הטרובדור של רוסיה הבועטת": אירוע נעילה המוקדש לוולדימיר ויסוצקי

"קפה רידינג" – סדרת מפגשי קריאת שירה: גלי דנה זינגר ונקודא זינגר קוראים שירה אוקראינית, אגי משעול קוראת משירת לאה גולדברג, אסתר אטינגר קוראת משירי זלדה, בנימין שבילי קורא מיצירת ג'לאל א-דין רומי ואריאל זינדר קורא משיריו של רבי יהודה הלוי

אין חדש תחת השמש - מחווה למגילת קהלת – שיחה עם

מירון ח.איזקסון ומופע מיוחד של קורין אלאל

ההילולה המסורתית של רבי נחמן מברסלב

כל האירועים ילוו במוזיקה חיה של טובי המבצעים

13-11 באוקטובר 2022, א'-ג' חול המועד סוכות תשפ"ג


פסטיבל שירת האושפיזין יתקיים זו השנה הרביעית בבית הקונפדרציה בירושלים. הפסטיבל ייערך בין ה-11 ל-13 באוקטובר, 2022, חול המועד סוכות, ט"ז-י"ח בתשרי תשפ"ג.

על פי מנהג חג הסוכות, נהוג לארח בסוכה אנשים מקהילות ותרבויות שונות. ברוח זו של מסורת ופתיחות יארח פסטיבל שירת האושפיזין את משוררי העולם ויצירתם, לצד מחוות לשירה העברית. מלבד האירועים שייערכו באולם יתקיימו גם מפגשי הקראת שירה, "קפה רידינג", בהשתתפות מיטב המשוררות והמשוררים, בחלל המסעדה החדשה של בית הקונפדרציה. במהלך המפגשים ניתן יהיה ליהנות מתפריט ירושלמי מקומי אל מול חומות העיר העתיקה.

לדברי אפי בניה, מנכ"ל בית הקונפדרציה: "פסטיבל שירת האושפיזין הוא האירוע הגדול והמרכזי במסגרת פעילות מרכז חיים גורי לתרבות בבית הקונפדרציה, בשיתוף עיריית ירושלים. חיים גורי, מגדולי המשוררים של השירה העברית החדשה, היה אחד מעמודי התווך של החברה והתרבות הישראלית. הפסטיבל כולו מוקדש לזכרו ויתקיים על פי רוחו הפלורליסטית ואוהבת האדם, והוא הסנונית הפותחת סדרה שלמה של אירועים ספרותיים שתתקיים השנה במסגרת פעילות המרכז."

בנימין שבילי, המנהל האמנותי של הפסטיבל: "זו לנו השנה הרביעית בה אנו מקיימים את פסטיבל שירת האושפיזין בבית הקונפדרציה. ירושלים היא העיר אליה נוהגים לעלות לרגל בחג הסוכות, שהוא גם חג האסיף, ובהתאם לרוח החג אנו נתאסף יחד לחגוג את השירה העברית ואת שירת העולם. אנו מזמינים אתכם לבוא ולהתארח בסוכת השירה שלנו, בה נארח את מיטב המשוררות והמשוררים, נקיים מחווה חגיגית למשורר חיים גורי, שלזכרו מוקדש הפסטיבל, נמשיך במסורת הקראת שירה בליווי מוזיקלי בסדרת "קפה רידינג", נקיים את הילולת רבי נחמן מברסלב ונסיים באירוע מחווה לגדול הזמרים הרוסים, ולדימיר ויסוצקי."

הפסטיבל, בהשתתפותם של עשרות משוררים, סופרים ואנשי רוח, ייפתח באירוע חגיגי לזכרו של חיים גורי ויינעל במחווה לזמר המלחין והשחקן הרוסי המיתולוגי ולדימיר ויסוצקי. מחוות נוספות יוקדשו לחלוצת קולה הנשי של השירה האמריקאית, אמילי דיקנסון, לסופר והמשורר הפורטוגזי פרננדו פסואה, מחווה למשורר שארל בודלר ולמתרגמו, דורי מנור, מחווה ליוסף ברודסקי, המשורר והמסאי היהודי, רוסי-אמריקאי, זוכה פרס נובל לספרות, מחווה למגילת קהלת ובמסגרתה שיחה עם מירון ח. איזקסון ומופע של קורין אלאל ובנות קהלת – המופע מבוסס על טקסטים מן המגילה ועל אלבומה של אלאל, שהוקלט לאחר מופע בפסטיבל העוד שיצרה במיוחד לבית הקונפדרציה, מחווה למשוררת והסופרת הטראגית סילביה פלאת', מחווה למתרגם עמינדב דיקמן, שהלך לעולמו במפתיע לפני מספר חודשים, מפגש שבמרכזו שירת רבי יהודה הלוי, שילווה בהופעה של שלמה בר, הילולת רבי נחמן מברסלב שתלווה במופע של דניאל זמיר, מפגש על שירתה של זלדה ועוד ועוד.

כל האירועים ילוו במוזיקה חיה, מאת שלמה בר, קורין אלאל, אפרת בן צור, מורין נהדר, שמואל זלצר, ויקטוריה סרויה, אווה ואיליה מעזיה, אורי ומאי לשמן, אמיר שהאסאר, הדרה לוין ארדי, ישראל ברייט, עדן הולן, דניאל זמיר, יוליה גרניץ, אנסמבל פינאלה ועוד.

והנה התוכנית המפורטת של הפסטיבל:

אוטוביוגרפיה של איש לא קיים: פרננדו פסואה- מחווה ליוצר ההטרונימים, הסופר והמשורר הפורטוגזי פרננדו פסואה. פסואה היה איש ליסבון, שבספרו, "ספר האי נחת", הפך את עירו למיתולוגיה של שיטוט, בדומה למה שעשה ג'יימס ג'ויס לעירו דבלין ב-"יוליסס" האגדי.

בהשתתפות: נמרוד ברקו, ספיר יונס מנחה: עודד כרמלי

מוזיקה: ויקטוריה סרויה שירה | רזיאל צור מנדולינה | אודי חורב גיטרה

(שלישי, 11.10.22, א' חול המועד סוכות, 15:00-14:00)

קפה רידינג: גלי דנה זינגר ונקודא זינגר במחוות שירה לעם האוקראיני מוזיקה: אווה מעזיה צ'לו | איליה מעזיה כלי נשיפה עממיים

(שלישי, 11.10.22, א' חול המועד סוכות, 17:00-16:00)

מחווה לאמילי דיקנסון, חלוצת קולה הנשי של השירה האמריקאית- רוחניות ופמיניזם חברו יחד בשירתה העזה והמסתורית, הממשיכה להשפיע על השירה הנשית עד היום.

בהשתתפות: אמיר כהן שלו, ענת לוין, קרן אלקלעי גוט מנחה: רפי וייכרט מוזיקה: אפרת בן צור שירה, אוטוהארפ | עומר הרשמן גיטרה

(שלישי, 11.10.22, א' חול המועד סוכות, 18:30-17:30)

קפה רידינג: אגי משעול קוראת ומדברת לאה גולדברג

מוזיקה: אורי לשמן לחנים, פסנתר | מאי ישראלי לשמן שירה

(שלישי, 11.10.22, א' חול המועד סוכות, 20:00-19:00)

לחיים באהבה: מחווה לחיים גורי- מופע פתיחה: מחווה למשורר שידע לאהוב, חיים גורי, ממשוררי דור התקומה, שהיה גם אחד ממשוררי האהבה הבולטים של השירה העברית.

יקראו משירתו של חיים גורי המשוררים אגי משעול, יונדב קפלון, יעל גלוברמן, אלי אליהו, וכן עמוס נוי, זוכה פרס חיים גורי לשנת 2022.

מנחה: בנימין שבילי

מוזיקה: ישראל ברייט עם ויטלי פודולסקי, שילווה באקורדיון

(שלישי, 11.10.22, א' חול המועד סוכות, 22:00-20:30)

כמה טוב שפרחי הרוע בארוני: מחווה למשורר שארל בודלר- מחווה למשורר שארל בודלר ולמתרגמו, דורי מנור. תרגומו של מנור ל"פרחי הרוע" של בודלר הוא תרגום מופת, העונה על התהייה האם כדאי לקרוא יצירה גדולה בתרגום. הערב ילווה במופע מוזיקלי של מחווה לשירה הצרפתית, בביצוע הזמרת עדן הולן מפריז.

בהשתתפות: יונתן הירשפלד, רונן סוניס, ריטה קוגן מנחה: בני ציפר מוזיקה: עדן הולן שירה | מוריאל הופמן פסנתר

(רביעי, 12.10.22, ב' חול המועד סוכות , 15:00-14:00)

קפה רידינג: אסתר אטינגר קוראת ומדברת זלדה

מוזיקה: מורין נהדר שירה, לחנים מקוריים, עיבודים| שקד יהודה פסנתר

(רביעי, 12.10.22, ב' חול המועד סוכות, 17:00-16:00)

כן ירבה וכן יוסיף: מחווה ליוסף ברודסקי- אסיף מיצירותיו של יוסף ברודסקי, המשורר והמסאי היהודי, רוסי-אמריקאי, זוכה פרס נובל לספרות, מחבר מחזור השירים הנפלא "הסטנצות החדשות לאוגוסטה".

בהשתתפות: נורית זרחי, גלי דנה זינגר, נקודא זינגר מנחה: מיכל גוברין מוזיקה: יוליה גרניץ שירה | אנטון דמיטרייב גיטרה, סינתיסייזרים

(רביעי, 12.10.22, ב' חול המועד סוכות, 18:30-17:30)

קפה רידינג : בנימין שבילי קורא ומדבר ג'לאל א-דין רומי

מוזיקה: אמיר שהאסאר

(רביעי, 12.10.22, ב' חול המועד סוכות, 20:00-19:00 )

אין חדש תחת השמש - מחווה למגילת קהלת: הקראה ומופע מוזיקלי- בחג הסוכות נהוג לקרוא את מגילת קהלת. המשורר מירון ח. איזקסון יקריא וידבר על קהלת, ולאחר מכן יתקיים מופע מוזיקלי של קורין אלאל ובנות קהלת.

הזמרת-יוצרת קורין אלאל פתחה את מהדורת 2014 של פסטיבל העוד במופע פיוטי-מוזיקלי המבוסס על טקסטים ממגילת קהלת, ואף הוציאה אלבום שהתבסס על אותו מופע.

אלאל ביקשה ללמוד מהרהורי המלך שלמה על עובדות החיים והמוסר ואיך ליישם את עצותיו על מנת לחיות בעולם טוב יותר. היא טיפחה עם השנים קבוצת לימוד שהגיעה אליה על מנת ללמוד את לחניה הייחודיים לטקסטים מקהלת וזו הפכה עבורה לחוויה מוזיקלית מדיטטבית.

בהשתתפות מקהלת בנות קהלת: בטי אסף, דורית קרן צבי, לימור מזרחי, טובית מאיר להב,עינת מושקוביץ, ימית סטפנסקי

אורן לץ גיטרה בס

(רביעי, 12.10.22, ב' חול המועד סוכות, 22:30-20:30)

הילולת רבי נחמן מברסלב ומעשה מאבידת בת מלך- מבין סיפוריו הרבים של רבי נחמן, נדמה שהסיפור האהוב והידוע ביותר הינו "מעשה מאבידת בת מלך", סיפור מסע וחיפוש אחר תיקון וגאולה ביום פטירתו של רבי נחמן, ג' חול המועד סוכות. בהשתתפות: מיכל גוברין, צבי מארק

מנחה: בנימין שבילי

מוזיקה: דניאל זמיר סקסופון, סופרן, שירה | עדן גיאת קלידים

(חמישי, 13.10.22, ג' חול המועד סוכות, 15:00-14:00)


אלקטרה בשביל האזליאות ופעמון הזכוכית: מחווה לסילביה פלאת' המשוררת והסופרת הטראגית סילביה פלאת' כתבה שירה ופרוזה נפלאות בטרם שמה קץ לחייה. חייה עם המשורר טד יוז מהווים קושיה גדולה אודות האפשרות של זוגיות בין שני משוררים גדולים.

בהשתתפות: אנה הרמן, תמיר גרינברג

מנחה: נוית בראל מוזיקה: הדרה לוין ארדי

(חמישי, 13.10.22, ג' חול המועד סוכות, 17:00-16:00)

זוכרים את עמינדב דיקמן - מחווה למתרגם עמינדב דיקמן, שהלך לעולמו במפתיע לפני מספר חודשים. תרגומיו הרבים והמגוונים של דיקמן הם מופת לעושר תרבותי, דיוק, השראה ויכולת מופלאה להכיר מגוון רחב של תרבויות, משירת יוון ורומי ועד אודן וברודסקי.

בהשתתפות: שי דותן, גיא פרל, יהושבע סמט שיינברג

מנחה: רפי וייכרט מוזיקה: אנסמבל פינאלה

(חמישי, 13.10.22, ג' חול המועד סוכות, 18:30-17:30)

קפה רידינג :אריאל זינדר קורא ומדבר על רבי יהודה הלוי

מוזיקה: שלמה בר שירה, תיפוף, לחן | עדן גיאת קלידים

(חמישי, 13.10.22, ג' חול המועד סוכות, 20:00-19:00)

מופע סיום: הטרובדור של רוסיה הבועטת- מחווה לגדול הזמרים הרוסים ולדימיר ויסוצקי - הערב יוקדש למשורר, הזמר והשחקן ולדימיר ויסוצקי, שנפטר בגיל 42. רוסיה החופשית הייתה משאת ליבו של ויסוצקי, שביטא בשיריו את משאת נפשם של רוסים רבים מאז ועד היום.

בהשתתפות: יפים ריננברג, סיון בסקין, מנחה: אלכסנדרה מנדלבום קופייב

מופע מוזיקלי: באזור המפורז - הטרובדור שמואל זלצר, במופע להקה מלא, יבצע שירים מתוך פרויקט התרגומים שלו לגדול הבארדים (סינגר-סונגרייטרים) הסובייטים - ולדימיר ויסוצקי

אמן אורח: המשורר ואמן הספוקן וורד, אריק אבר.

(חמישי, 13.10.22, ג' חול המועד סוכות, 22:00-20:30)הפסטיבל מתקיים בתמיכת משרד התרבות והספורט, מינהל התרבות

ועיריית ירושלים, האגף לתרבות


פסטיבל האושפיזין בבית הקונפדרציה

13-11 באוקטובר 2022

רכישת כרטיסים: בימות

http://tickets.bimot.co.il


הכניסה לאירועי " קפה רידינג" חופשית, על בסיס מקום פנוי ובהרשמה מראש: 02-5399365

למידע נוסף:

"בית הקונפדרציה" בפייסבוק

אתר בית הקונפדרציה:

http://www.confederationhouse.org

טל' 02-5399360, שלוחה 5

קרדיט:

בתמונה העליונה מימין: קורין אלאל, צילום: חן-לי פישמן

בתמונה העליונה באמצע: עמוס נוי, צילום: טל גורדון

בתמונה העליונה משמאל: אגי משעול, צילום: טל שחר

בתמונה התחתונה מימין: הדרה, הילה עוז פלוס

בתמונה התחתונה באמצע: דניאל זמיר, צילם: ויקטור ליסט

בתמונה התחתונה משמאל: ויקטוריה סרויה, צילום: אהרון אדם


Comentários


bottom of page