top of page
  • פורטל תרבות שורשים ועסקים לבני ובנות 50 פלוס

מרכז חיים גורי לתרבות 2023 בבית הקונפדרציה משיק בחודש ספטמבר את חגיגות 100 שנה להולדת חיים גורי

באירוע מיוחד לכבודו

וסדרת אירועים המצדיעים לגיבורי תרבות ישראליים והשקת פרויקט "הבמה לשירה צעירה" ברוחו של חיים גורי

10-20.9.2023


מרכז חיים גורי לתרבות שבבית הקונפדרציה נכנס לשנת פעילותו השנייה עם פעילות מוגברת המאפשרת במה מרכזית בישראל לשירה וספרות .

השנה יציין המרכז 100 שנה להולדת חיים גורי והתוכנית העשירה כוללת אירועים המוקדשים לחיים גורי ולעוד שלושה גיבורי תרבות, שלושה פרחי משוררים, שני סיפורי אהבה חסידיים, המשוררת זוכת פרס נובל נלי זק"ש ופגישה עם משוררת אהובה, אגי משעול.

אפי בניה, מנכ"ל בית הקונפדרציה ומרכז חיים גורי לתרבות והמנהל האמנותי מסביר את הקו המנחה והחזון של המרכז: "מרכז חיים גורי לתרבות מתפתח בלי הרף בהשראת פועלו המגוון של גורי ז"ל, המוכר בעיקר כמשורר, אבל נתן ידו בתחומי תרבות שונים – מקולנוע ועד עיתונות, מפרוזה ועד הגות וברוח זו התחלנו עם סדרת גיבורי תרבות. כמנהלו האמנותי של המרכז, אני חותר להרחיב את מנעד פעילותו לאור דרכו העשירה של גורי" . בשנה זו נחנוך את הפרויקט החדש של המרכז, 'במה לשירה צעירה' שצועד בעקבות גורי, שהאמין בכל לבו במשוררים צעירים ובהכרח לטפח אותם. כמו כן זיקתו של גורי לארון הספרים היהודי עוררה אותנו לייסד סדרה חדשה נוספת, 'על אהבה בסיפור החסידי', ובכך להפנות זרקור לענף עשיר וצבעוני של התרבות הישראלית – סיפורי חסידים וגלגולם ליצירות המופת של ישראל המתחדשת. שתי הסדרות הללו, לצד הסדרות הוותיקות והאהובות, מגשימות את מורשתו וחזונו של גורי".

בחודש ספטמבר בין התאריכים 10-14.9.2023 יתקיימו מפגשי הסדרה "גיבורי תרבות" הממשיכה להצדיע ליוצרים מרכזיים בישראל שפעלו לא אחת נגד הזרם והטביעו חותם בל יימחה על הדורות שאחריהם . מייד אחר כך שלושה ערבי פרויקט ה"במה לשירה צעירה " שיושק לראשונה השנה.

סדרת גיבורי תרבות

האירוע הראשון במסגרת סדרת גיבורי תרבות יתקיים תחת הכותרת מְאֹרֶשֶת אֲנִי לְנָהָר לֵילִי |ויוקדש למשוררת החרדית זלדה שניאורסון־מישקובסקי (1914–1984) שידעה לערבב את דיו הקודש בדיו החול. בערב המוקדש לה ישוחחו המשוררים ד"ר גלעד מאירי ורוני סומק על סוד הקסם של שיריה. המוזיקאית חני דינור תרקום צלילים לכנפי השירים שתשיר. עורך ומנחה: רוני סומק (10.9.23, ראשון, 20:30).

במפגש השני שיוקדש לא"ב יהושע, ישתתפו מכריו ומוקיריו שידברו על תחנות תרבות מרכזיות בחייו. אבי גיל, מחבר הביוגרפיה של יהושע, יחשוף פרטים חדשים על חייו וישוחח עם הסופר חיים באר, הבמאי והשחקן איציק ויינגרטן, חוקרת הספרות פרופ' ניצה בן־דב והמשורר והסופר פרופ' מירון איזקסון. על המוזיקה: בן ארצי.עורך ומנחה: אבי גיל (12.9.23, שלישי, 20:30).

תחת הכותרת מִשְׁפָּטַי בְּסִלְסוּלִים עֲדוּיִים יתקיים ערב לכבוד הסופר והמשורר אמנון שמוש שהביא אל הספרות העברית את קולו של המזרח ואת קולם של יהודי ארצות האסלאם. יצירתו נבעה מתוך הווייתו כיהודי, ישראלי, מזרחי וקיבוצניק. על חייו ויצירתו ישוחחו חוקרת הספרות פרופ' נורית גוברין, המשוררת ד"ר נוית בראל וחוקר הקהילות היהודיות בארצות האסלאם פרופ' ירון הראל. מוזיקה: ישראל ברייט. עורכת ומנחה: שירי לב־ארי. (13.9.23, רביעי, 20:30)

"אני לבנטינית" הוא ערב לכבוד הסופרת והמסאית ז'קלין כהנוב (1917–1979), אינטלקטואלית פמיניסטית שכתבה על השיח הרב־תרבותי בישראל, ניסחה תיאוריה תרבותית חלוצית על הלבנט וקראה להשתלבותה של ישראל במרחב שסביבה. על תרומתה לתרבות הישראלית, על מסותיה בנושא הזהות הקולקטיבית ועל סוד הקסם הכהנובי ישוחחו הסופרת, המשוררת וחוקרת הקבלה פרופ' חביבה פדיה, חוקרת הספרות, האוצרת והמבקרת ד"ר קציעה עלון, וההיסטוריון וחוקר המחשבה הפוליטית פרופ' דוד אוחנה. הזמרת והיוצרת מורין נהדר שהלחינה משיריה של כהנוב . והמוזיקאים, יוסף גוטנמכר והדסה צונג.

אירועי "במה לשירה צעירה"

כאמור במהלך ספטמבר יושק הפרויקט "במה לשירה צעירה": סדרה של שלושה אירועי שירה למשוררים שפירסמו עד כה שני ספרי שירה בלבד ושספרם האחרון ראה אור בשנתיים האחרונות. מטרת הפרויקט היא ליצור חוויה בינתחומית של שירה, שיחה ומוזיקה. כל משורר נבחר זוכה להלחנת שלושה משיריו וביצועם בערב שיתקיים לכבוד ספרו. בוועדת השיפוט משתתפים אפי בניה והמשוררים אורית מיטל, גלעד מאירי ובנימין שבילי.

הזוכים לשנה זו והאירועים לכבודם הם:

אבישלום פון שילוח מחבר ספר השירה "שער האשפות", הוא בן למשפחה חסידית בבני־ברק שיצא בשאלה, קולנוען ואוצר. ספר שיריו עז מבע, ובמרכזו תהליך היפוך הלב של משורר המגלה את קולו האישי והנבואי, קול שזה זמן רב לא נשמע בשירה העברית.

בערב לכבודו משתתפים אבישלום פון שילוח, אלחנן ריינר, רות קרא איוונוב. המוזיקאי עופר כלף הלחין ויבצע שלושה משיריו של פון שילוח.עורך ומנחה: בנימין שבילי (19.9.23, שלישי, 20:30).)

הערב השני יוקדש לדוד ניאו בוחבוט ולספרו "ינוקא", ספר זועם ואינטנסיבי העוסק בחיפוש אחר גאולה אישית. בוחבוט, משורר, עורך, מבקר ומורה, הוא חתן פרס שרת התרבות למשוררים בראשית דרכם (2019) ומכהן כיו"ר ועדת ספרות של מועצת הפיס לתרבות ולאמנות. משתתפים: דוד ניאו בוחבוט, המשורר תמיר גרינברג והמשוררת, החוקרת והמבקרת שני פוקר. המוזיקאית ויקטוריה חנה תבצע שלושה שירים מהספר, שהלחינה במיוחד. עורך ומנחה: ד"ר גלעד מאירי (20.9.23, רביעי, 20:30)

הערב השלישי והאחרון במסגרת זו יוקדש ל לאודיה רוזנק ולספרה "בוא, לקק אותי". בערב תספר המשוררת על שיריה, על הצלחה ועל בדידות, על ישירות ועל עדינות, על כתיבה ועל הצורך באהבה. בהשתתפות: חדוה הרכבי, יוסי מרשק, אודיה רוזנק . הלחנה וביצוע משיריה של רוזנק: נפתלי אלטר, עלמה גוב. עורכת ומנחה: אורית מיטל.( 21.9.23, חמישי, 20:30).

בהמשך השנה יקיים מרכז גורי לתרבות אירועי שירה וספרות נוספים ובהם סדרה חדשה "על אהבה בסיפור החסידי" בעריכת בנימין שבילי, הסדרה הוותיקה "כעוף החול" ו"פגישה עם משורר", שתוקדש לאגי משעול.


האירועים מתקיימים בתמיכת עיריית ירושלים, האגף לתרבות, משרד התרבות והספורט, מינהל התרבות והקרן לירושלים

מחיר כרטיס: 30 שקל

רכישת כרטיסים: בימות 6226*

לסדרה במה לשירה צעירה – הכניסה חופשית על בסיס מקום פנוי בהרשמה מראש

בטלפון 02-5399360

למידע נוסף:

"בית הקונפדרציה" בפייסבוק

אתר בית הקונפדרציה:

טל' 02-5399360, שלוחה 5קרדיט:

התמונה העליונה מימין: זקלין כהנוב גנזים 1964 צילום דבורה הירשפלד

התמונה העליונה באמצע: אמנון שמוש. באדיבות מכון גנזים- אגודת הסופרים

התמונה העליונה משמאל: חיים גורי צילום ורדי כהנא

התמונה התחתונה מימין: במה לשירה צעירה – אודיה רוזניק. צילום אילן בשור

התמונה התחתונה באמצע: דוד ניאו בוחבוט. צילום אורית פניני

התמונה התחתונה משמאל: שירה צעירה, אבישלום פון שילוח. צילום פרטי


Comments


bottom of page