top of page
  • פורטל תרבות שורשים ועסקים לבני ובנות 50 פלוס

מהריביירה הצרפתית לסינמטק תל אביב: הצדעה לפסטיבל קאן ולסרטים שזכו בדקל הזהב

במלאת 75 שנה לפסטיבל הקולנוע החשוב בעולם

14-22 במאי 2022


סינמטק תל אביב יקיים מחווה לפסטיבל קאן, פסטיבל הקולנוע החשוב בעולם במלאת לו 75 שנה.

בין התאריכים 14-22 במאי 2022, בזמן שבמאים, כוכבים ואנשי תעשיה יתקבצו בחופי הריביירה הצרפתית לראות את המבחר המרשים של סרטי התחרות והמסגרות השונות של שנה זו, יקרין הסינמטק 9 סרטים זוכי דקל הזהב, אחד מכל עשור של פעילות.

למרות שלפסטיבל קאן יש מתחרים חזקים וראויים ברחבי עולם,אין כמו דקל הזהב כחותמת איכות בלתי מתפשרת, והוא הפרס בעל הסטטוס היוקרתי והמשמעותי ביותר בין אנשי קולנוע.

כל סרט שיוקרן במסגרת המחווה הוא פנינה ייחודית שמשקפת את התקופה בה הופק והוצג, מהניאו ריאליזם האיטלקי של שנות ה 40 של המאה הקודמת, דרך הקולנוע האמריקאי הבועט של שנות ה 70 ועד להתבוננות הנוקבת במיניות נשית של שנות ה 2000. חשוב לציין שבכל 75 שנותיו הפרס הגדול ניתן לשתי נשים בלבד –ג'יין קמפיון וג'וליה דוקרנו, והסינמטק גאה להקרין את שני הסרטים של הבמאיות בדאבל פיצ'ר נשי מנצח.

ואלה הסרטים שיוקרנו במסגרת זו:

שנות הארבעים

רומא עיר פרזות (איטליה 1945) ( ROMA -OPEN CITY), בימוי: רוברטו רוסליני (Roberto Rosselini ) משחק: אנה מניאני, אלדו פבריצי, מרצ'לו פגליירו. מהחשובות והמשפיעות ביותר שבין יצירות הניאו-ריאליזם האיטלקי, סרטו של רוברטו רוסליני עוקב אחר המאבק להישרדות פיזית ורוחנית תחת עול השלטון הפשיסטי והכיבוש הנאצי של איטליה. רוסליני בונה את הסרט מסיפורים מצטלבים שבמרכזם עומדים גיבורים קשי יום הנלחמים על זכותם להתקיים בכבוד. הסרט התפרסם במידה שווה בשל צילומי החוץ המחוספסים שלו, נטולי התאורה המלאכותית והתפאורה התיאטרלית, ובשל הזנקת הקריירה של השחקנית הגדולה אנה מניאני ("מאמא רומא", "בליסימה"). (יוקרן ב 22/5).

שנות החמישים

כאשר עפים העגורים (ברה"מ 1957) ( THE CRANES ARE FLYING )בימוי: מיכאיל קלטוזוב (Michail Kalatozov) , משחק: טטיאנה סמוילובה, אלכסיי באטאלוב, וסילי מרקורייב. סרטו של מיכאיל קלטוזוב היה אחד הסרטים הסובייטים הראשונים שנעשו בתקופת הדה- סטאליניזציה של סוף שנות החמישים והוא הראה על כיוונים ליברליים יותר בקולנוע הסובייטי של אותה תקופה. זהו סיפור אהבה לירי על רקע מלחמת העולם השנייה. צעירה מוסקבאית נפרדת מחברה לאחר שהוא מתגייס לצבא ויוצא לחזית. היא מתחתנת עם פסנתרן דקדנטי ולא פטריוטי וסובלת בנישואים כושלים. הסרט נבחר כסרט הטוב בפסטיבל קאן 1958 ופרס מיוחד הוענק לסמוילובה. (יוקרן ב 17/5)

שנות השישים

מטריות שרבורג (צרפת, 1964) (The Umbrellas of Cherbourg )בימוי: ז'אק דמי ( ( Jacques Demyשחקנים: קתרין דנב, נינו קסטלנובו, אן ורנון . "מטריות שרבורג", אשר חשף את קתרין דנב הצעירה לעולם, מציג סיפור אהבה קלאסי לכאורה: מערכת היחסים של ז'נבייב, בתה היפיפייה של בעלת חנות למטריות בעיר שרבורג, וגי, המוסכניק הנאה, נקטעת לאחר גיוסו של האחרון לצבא; ז'נבייב מרגישה שחרב עולמה, אם כי המציאות מוכיחה שהחיים נמשכים למרות הכל. אך לצמצם את סרטו המפורסם של ז'אק דמי לטרגדיה קטנה זו הוא לפספס את גדולתו, שכן "מטריות שרבורג" אינו רק סיפור אהבה אלא גם סיפור על אהבה—על הפנטזיה הרומנטית ומשחקי התפקידים שמתרחשים במסגרתה. מסיבה זאת, דמי לא מתמסר למציאות היחסים אלא הופך אותם לבסיס של מיוזיקל מודע לעצמו, שבו השחקנים אינם דוברים את הטקסט אלא שרים אותו. את הסרט מלווה גם פס הקול הנפלא שחיבר מישל לגראן, אשר יחד עם הצילום המוקפד והצבעים העזים, מעניקים לרחובותיה מרוצפי האבן של שרבורג הילה קסומה, ודורשים מהצופים לשאול: מהי כאן ההוויה ומהי הבדיה? (יוקרן ב15/5).

שנות השבעים

השיחה (ארה"ב 1974) THE CONVERSATION))בימוי: פרנסיס פורד קופולה Francis Ford Coppola) ), משחק: ג'ין הקמן, ג'ון קזאל, פרדריק פורסט, אלן גארפילד. אחד מסרטיו המוקדמים של קופולה, שזיכה אותו בשלל פרסים ובהם אוסקר, דקל הזהב וגלובוס הזהב (ועוד שורה של פרסים לשחקנים ולקטגוריות הטכניות), מגולל את סיפורו של הארי קול, מומחה ידוע למעקב. בעל חברה גדולה שכר את שירותיו כדי שיצותת לשיחות של שני מועסקים. כמה שנים קודם לכן עבודתו גרמה לרציחתם של שלושה אנשים, והארי חושש שהסיפור עתיד לחזור על עצמו כעת.(יוקרן ב16/5)

שנות השמונים

סקס, שקרים ווידאוטייפ (ארה"ב 1989) ( ( Sex, Lies, and Videotapeבימוי: סטיבן סודרברג (Steven Soderberg)h משחק: ג'יימס ספיידר, אנדי מקדוואל, פיטר גלאגר, לאורה סן ג'יאקומו. סרט הביכורים של סטיבן סודרברג מתאר את התפרקות הנישואין של זוג בורגני צעיר על רקע שובו לחייהם של חבר נעורים, תמהוני בודד חמוש במצלמת וידאו ומחוייבות לאמת. עם קו העלילה הזה, בסגנון קולנועי בטוח ושליטה בקצב התפתחות העלילה הפתיע סודרברג כשזכה בדקל הזהב בקאן 89'. כמו תמיד אצלו, החדשנות נושקת ליומרנות, הרומנטיקה מצופה במקצוענות צוננת, והאמת קרובה מדי אל השקר. אלא שכאן מצליח סודרברג לאזן היטב בין המתחים האלו כדי ליצור דרמה רומנטית נועזת שהיתה אחת הסנוניות של שנות התשעים. (יוקרן ב15/5)

שנות התשעים

הפסנתר (אוסטרליה/ניו זילנד 1993) ( THE PIANO )בימוי: ג'יין קמפיון Jane Campion) )משחק: הולי האנטר, סם ניל, הארוי קייטל. ניו זילנד בסוף המאה ה-19. אדה ובתה מגיעות מסקוטלנד לניו זילנד הנידחת. אדה שעומדת להינשא למתיישב מקומי, היא אילמת מגיל שש ומתקשרת באמצעות בתה המתרגמת את שפת הסימנים שלה ועל ידי נגינה בפסנתר האהוב שלה, שאותו הביאה עמה מהמולדת. לאחר שבעלה של אדה משאיר את הפסנתר על חוף הים, הוא נקנה בידי שכנו, ביינס, לבן שחי בקרב הילידים המאורים. אדה מסכימה להעניק לביינס שיעורי פסנתר ובתמורה לקבל את הפסנתר חזרה לידיה, אבל אינה מודעת שכוונותיו אחרות. הבמאית והתסריטאית ג'יין קמפיון מציעה בסרטה הרומנטי-גותי משהו קסום ומיוחד יותר ממרבית דרמות התלבושות שנעשו לקולנוע. המבט הנשי, הדמויות המחוספסות והקשות, ההימנעות מסנטימנטאליות והמוסיקה של מייקל ניימן הופכים את סיפור התשוקה והאהבה לנוגע ללב. הסרט זכה בפרס דקל הזהב בפסטיבל קאן וכמו כן בשלושה פרסי אוסקר, עבור התסריט ופרסים לשחקניות הולי האנטר ואנה פאקווין.(יוקרן ב14/5)

שנות האלפיים

סרט לבן (גרמניה 2009) (The White Ribbon), בימוי: מיכאל הנקה Michael Haneke)) משחק: כריסטיאן פרידל, ארנסט יעקובי, ליאוני בנש. מיכאל הנקה בוחן את החיים השלווים כביכול של תושבי כפר גרמני זעיר בתחילת המאה ה-20 ימים אחדים לפני פרוץ מלחמת העולם הראשונה. שרשרת של מעשי אלימות פוגעת בזה אחר זה באנשי הכפר בלא שום סיבה נראית לעין. תחקיר, בלשי אישי, המובא דרך עיניו של המורה המקומי, מטה בסופו של דבר את החשד לעבר ילדי הכפר. האם הדבר יתכן? האם המלאכים הקטנים, הבלונדינים הגרמנים עם העיניים הכחולות, הם העומדים מאחורי כל הרוע…? ואם כן מה זה אומר על החינוך הגרמני/פרוסי? מה זה אומר על הוריהם של אותם ילדים? זוכה בפרס דקל הזהב בפסטיבל קאן. (יוקרן ב21/5)


2010-2021

"כחול הוא הצבע החם ביותר" (צרפת 2013) BLUE IS THE WARMEST COLOR בימוי: עבדלעטיף קאשיש Abdellatif Kechiche משחק: אדל אקסרקופולוס, ליה סיידו. מסע מרגש, מטלטל, מלא עוצמה ויופי אל אותם רגעים של פעם ראשונה: התאהבות, אינטימיות, לב שבור והתמודדות עם לחץ חברתי. אדל היא תלמידת תיכון במגמת ספרות צרפתית, שבאופן מפתיע וממש לא מתוכנן מתאהבת באמה, סטודנטית לאמנות בעלת שיער כחול. ברגישות מעוררת השתאות הסרט מוביל את הצופה אל הרגעים האינטימיים ביותר בין שתיהן, המאושרים וגם הכואבים. "כחול הוא הצבע החם ביותר" מספק חוויה קולנועית נדירה של אהבה, אושר וכאב. סרט חובה לכל מי שאוהבת ואוהב קולנוע. יצירת מופת שצריך לקחת בה נשימה עמוקה ולתת למסך הקולנוע לעטוף אותך בחום של זיכרונות נעורים. זוכה פרס דקל הזהב בפסטיבל קאן 2013. (יוקרן ב14/5)


טיטאן (צרפת 2021) (TITANE) , בימוי: ז'וליה דוקורנו Julia Ducournau)) משחק: וינסן לינדון, אגאת רוסל, גראנס מרילייה. "טיטאן", סרטה של ז'וליה דוקורנו, הפעים את הקהל בהקרנת הבכורה שלו בפסטיבל קאן ובסופו של דבר זכה בדקל הזהב. ואכן, מדובר ביצירה קולנועית להפליא מהשוט הראשון ועד האחרון. במרכז העלילה ניצבת רוצחת סדרתית המתעברת מכלי רכב ומתחזה לגבר כדי להעמיד פנים שהיא בנו האובד של כבאי בודד. התקציר הזה עלול להטעות, שכן אמנם יש בסרט לא מעט סצנות אלימות, אבל מעל לכל מדובר בסיפור אהבה מלא חמלה. יותר מאשר מתכת, יש בו נשמה. אחרי סרט הביכורים שלה, "נא", סומנה הבמאית הצרפתייה ככישרון מבטיח, וכבר בסרטה הארוך השני היא מממשת את ההבטחה. בסרט מככבים ונסן לנדון, מגדולי שחקני צרפת, ואגאת רוסל בהופעת בכורה קולנועית יוצאת מן הכלל. (יוקרן ב14/5)


מחיר כרטיס : 40 ₪

לפרטים נוספים ורכישת כרטיסים – כאן


קרדיט:

התמונה מימין: טיטאן, באדיבות בתי הקולנוע לב

התמונה באמצע: כחול הוא הצבע החם ביותר, באדיבות בתי הקולנוע לב

התמונה משמאל: מטריות שרבורג, באדיבות בתי הקולנוע לב


2 צפיות0 תגובות
bottom of page