top of page
  • פורטל תרבות שורשים ועסקים לבני ובנות 50 פלוס

להקת הבלט הלאומי הצ'כי במופע מחווה לכוריאוגרף החשוב ייז'י קיליאן - "גשרים לזמן"

סדרת המחול 21-22 באופרה הישראלית, נפתחת עם :


להקת הבלט הלאומי הצ'כי במופע מחווה לאחד הכוריאוגרפים החשובים בדורנו, יליד צ'כיה


ייז'י קיליאן - "גשרים לזמן"


25-27 בנובמבר, בית האופרה ע״ש שלמה להט, ת״א


להקת הבלט הלאומי הצ'כי תגיע מפראג לישראל לפתיחת עונת המחול 21-22 של סדרת המחול של האופרה הישראלית עם ערב המוקדש לכוריאוגרף הצ'כי ייז'י קיליאן (Jiří Kylián), שציין בשנה החולפת 50 שנות יצירה.

ערב מיוחד זה שנוצר על ידי הבלט הלאומי הצ'כי וזכה לביקורות מהללות, הוא מחווה של הלהקה לבן ארצה ועירה שהחל דרכו במסגרת הלהקה כאשר כבר בגיל 6 רשמה אותו אמו ללימודי מחול במכינה של הלהקה (למרות מחאותיו של הילד שחלם דווקא להיות אקרובט בקרקס). העבודות לערב זה נבחרו במשותף על ידי קיליאן עצמו והלהקה.

במופע "גשרים לזמן"- (BRIDGES OF TIME) תבצע הלהקה 4 יצירות מופת נבחרות המשקפות את קולו הכוריאוגרפי המיוחד של קיליאן: ״דמות יפה״ - Bella Figura, ״אלים וכלבים״ - Gods & Dogs, ״מוות זעיר״ - Petite Mort, ו-״6 מחולות״ – Sechs Tänze


המופעים יתקיימו בתאריכים 25-27 בנובמבר, בבית האופרה ע״ש שלמה להט, תל אביב. חמישי, 20:00 ן ששי, 13:00 ן שבת, 16:00 ו- 20:0


עד שנת 1968 פעל קיליאן בפראג ממנה נמלט כשהטנקים הסובייטים נכנסו לעיר. לאחר שסיים לימודיו בבית הספר המלכותי לבלט בלונדון, המשיך כסולן בבלט שטוטגרט בניהולו של הכוריאוגרף ג'ון קראנקו ושם גם החל ליצור. משנת 1975 עד 2004 שימש כמנהל האמנותי של תיאטרון המחול ההולנדי- NDT, ובתקופתו זכתה הלהקה למעמד מוביל וחשוב בזירת המחול העולמית. במסגרת ה- NDT, הוא הקים גם את NDT 2, לרקדנים צעירים (1978) ו- NDT 3, לרקדנים בני 40 ומעלה(1991).


למעלה מ-100 יצירות יצר קיליאן, מרביתן ל-NDT, והן מהוות אבני יסוד ברפרטואר של כל להקות המחול הנודעות ברחבי העולם. יצירותיו מאופיינות כ- "מלאות תשוקה, פיוטיות ולפרקים אלימות וגועשות" (ניו יורק טיימס). הוא זוכה מדליית כבוד מנשיא הרפובליקה הצ'כית, שלושה פרסי ניז'ינסקי, תואר אביר לגיון הכבוד הצרפתי, תואר ד"ר כבוד ב"ג'וליארד" בניו יורק, חבר מן המניין באקדמיה הצרפתית לאמנויות ועוד. עם פרישתו מ- NDTהתמקד בהקמת ״עמותת קיליאן״ המפיקה את יצירותיו ברחבי העולם ומתמקדת בהפקת סרטי מחול ייחודיים.


ארבע היצירות, המרכיבות את תכנית הערב, נוצרו בין השנים 1987 ל-2008 עבור להקת ה-NDT , וערב זה מאפשר בפעם הראשונה לצפות בשלבים השונים של היצירה המגוונת והחלוצית של קיליאן:


״דמות יפה״( Bella Figura) - מסע שמנסה למצוא יופי במחסור שלנו כבני אדם, יופי בעווית או בעיוות פיזי. עבור הרקדנים זה לא רק ביטוי ליכולותיהם, תכונותיהם האסתטיות או הכישורים הטכניים אלא גם הייצוג של קבלתם את הטעויות והפגיעות שלהם.

קרדיט:

דמות יפה, הבלט הלאומי הצ'כי, צילם: SERGEJ GHERCIU"Petite Mort" – (מוות קטן) - יצירה על שני פרקים איטיים (אדג’יו) משני הקונצ'רטים המפורסמים ביותר

לפסנתר מאת מוצרט. קיליאן משמיט בכוונה את הקטעים המוזיקליים המהירים (אלגרוׂ).

קרדיט:

מוות קטן, הבלט הלאומי הצ'כי, צילם: SERGEJ GHERCIU


"אלים וכלבים"- (Gods & Dogs) - יצירה מסתורית שכותרתה מתייחסת לדמות כפולה ומסתורית מתרבות הפרעונים, ובה מהרהר קיליאן בגבולות שבין נורמליות לשיגעון, ומטיל ספק בנורמות של יחסים כאלה. שפת הריקוד הפיוטית החושנית שלו והמוזיקליות הנפלאה הופכות את הבלט הזה ליצירה מרתקת.

קרדיט:

אלים וכלבים, הבלט הלאומי הצ'כי, צילם: PAVEL HEJNY״6 מחולות ״ – (Sechs Tänze) - למחולות גרמניים מאת מוצרט. יצירה המשקיפה על העבר ועל ההווה בהומור קיליאני אופייני, שופעת בסמלים עתיקים ועכשוויים, ומהווה המשך ליצירה ״מוות זעיר״.

קרדיט:

6 מחולות, הבלט הלאומי הצ'כי, צילם: DASA WHARTON


חסויות: המרכז הצ’כי לתרבות וחברת התעופה סמרטווינגס ( Smartwings )


"גשרים לזמן"

להקת הבלט הלאומי הצ'כי:


25-27 בנובמבר, בית האופרה ע״ש שלמה להט (צ'יץ'), ת״א

חמישי, 20:00 ן ששי, 13:00 ן שבת, 16:00 ו- 20:00


כרטיסים בקופת האופרה בטלפון: 03-6927777, ובאתר האופרה www.israel-opera.co.il

מחירים: 150₪-350₪


コメント


bottom of page