top of page
  • פורטל תרבות שורשים ועסקים לבני ובנות 50 פלוס

העונה הישראלית לעיצוב, חולון מציגה "בוגר מאוד": תערוכה זוגית

"בוגר מאוד": תערוכה זוגית: סטודיו knob משחקים ברצינות

המעצבים עדי עזר ויותם שפרוני מזמינים מבקרים בכל הגילאים לשאול ולהתנסות, לחפש ולשחק בעולמם

אוצרת: תום כהן

בין חלקי רהיטים שהפכו לסוסי נדנדה דוהרים, גליוטינות עשויות מראה, חבלים מאירים, איורים תלת־ממדיים ויצורי נגינה פלאיים, מציגים השניים את העיצוב כמהלך פתוח של שאילה והתנסות, שמוסיף פליאה אל חיי היום־יום

פתיחה: 19.02.22 | גלריית החווה חולון


גלריית החווה בחולון תציג במסגרת העונה הישראלית לעיצוב את התערוכה "בוגר מאוד" של זוג המעצבים עדי עזר ויותם שפרוני מ-Studio Knob .

אירוע פתיחה: יום שבת 19.2.2022 בשעה .10:00.

נעילה: 31.05.2022.

אוצרת התערוכה: תום כהן


מאז הקימו ב-2015 בני הזוג המעצבים עדי עזר ויותם שפרוני את הסטודיו הם יוצרים פריטי עיצוב, ריהוט ותאורה ייחודיים. במרכז תפיסת עולמם ניצבים יחד המשחקיות והאלתור. את השאלות והפערים שהתעוררו אצלם בתהליך היצירה המשותף הפכו השניים לסט כלי עבודה. כל חפץ שנוצר בסטודיו משולב בסיפור- אמיתי או אגדה, זיכרון אישי או אקטואליה, ובעיקר – סיפורים של חפצים המתעוררים לחיים.

הסטודיו זכה וזוכה להערכה ופרסים: ציון לשבח בתחרות Intelligence Design Award, בקטגוריית חדשנות תרבותית (ספטמבר 2019), בלוג העיצוב DesignBoom הבינלאומי בחר את עבודת שכבות לתערוכת התאורה Happy LED Life(עבודה מקולקציית השכבות גם נרכשה על ידי קוונטין טרנטינו דניאלה פיק), פרס זהב בתחרות A`Design Award, קטגוריית מוצרי תאורה (מאי 2019), אחד מחמישים סטודיואים צעירים נבחרים בתחרות Red Dot (דצמבר 2018), פרס מטעם חברת הניהול של יפו העתיקה: רזידנסי ותערוכה דו חודשית (אוקטובר 2017), פרויקט נבחר מטעם מוזיאון העיצוב חולון ויריד צבע טרי: הפרס כלל רכישת יצירה לאוסף המוזיאון (מרץ 2017).

כמו כן השתתף הסטודיו בתערוכות יחיד/ זוגיות ובהן: "Launch Pad ,"Wanted Design במנהטן, ניו-יורק, "Both Matters #2" בגלריית מזל דגים ביפו העתיקה, "Both Matters #1", במסגרת יריד צבע טרי 9, "סיפורים באור וצל" בגלריית דומוס לקידום מעצבים ועוד.

שם הסטודיו באנגלית- knob הוא כפתור כיוונן, ידית-הפרט הקטן שמזמין למגע ולאינטראקציה. הפרט הקטן שמשפיע על הגדול.

האלתור והרדי מייד, שנוכחים באופן ניכר בתרבות הישראלית (החזותית, החומרית, הלשונית, המוסדית...) התפתחו בסטודיו מפרקטיקה של חסר לכדי שדה מחקר, בו מזוקקים הערכים האסתטיים והפוליטיים של האלתור. עדי ויותם נעזרים במשחקיות, בסיפור, באלתור ובהפתעה, כדי לעסוק בנושאים מורכבים של המציאות העכשווית – "לגעת גם באזורים החדים והמדממים של היום־יום שלא דרך פאתוס, פחד וכאב, אלא דרך הומור, סיפור, אינטראקציה וגילוי".

לתחום החינוך נוכחות חזקה בחיי הסטודיו, יותם ועדי עוסקים שניהם בחינוך באופן מעשי ופורמלי במקביל לעבודת העיצוב בסטודיו. "חינוך נתפס על ידינו כיכולת לתת ולקבל", הם מסבירים, לכן גם תהליכי העיצוב של תוצרי הסטודיו מנוסחים כהזמנה לדיאלוג, לפיתוח, לשיבוש ולפרשנות אישית.

עבודתם מתאפיינת באקלקטיות מכוונת, כמחווה למגוון הטבעי ולרב־תרבותיות. יותם התחנך בחברה הומוגנית בקיבוץ בדרום. הלחץ לוותר על השונות הובילה אותו למצוא דווקא בשוליים את המגוון שחסר לו. עדי עברה בילדותה מקומות מגורים רבים, ובכך זכתה לחוות מגוון חברתי וגיאוגרפי עשיר. החפצים שנוצרים בסטודיו מבקשים לאתגר את הדרישה "להתיישר" לסגנון אחד ומעדיפים את העושר הצורני, התרבותי והחומרי שאינו חדל מלהפתיע.

התערוכה "בוגר מאוד" מציגה עבודות חדשות שנוצרו בסטודיו בשנתיים האחרונות, בהן מוצרים מסחריים, מהדורות מוגבלות ופריטי one-off המתכתבים עם אמנות. העבודות בתערוכה משלבות שימוש מחדש בחפצים מהעבר עם חומרים חדשים ומפתיעים, טבעיים ומלאכותיים. בין העבודות החדשות, תיחשף לראשונה בתערוכה קולקציה חדשה של הסטודיו בשיתוף פעולה עם חברת התאורה המובילה Aqua Creations. הקולקציה מבוססת על פיתוח מקורי ופטנט רשום, וכוללת גופי תאורה אינטראקטיביים למרחב הביתי ולמשרד.

בחללי התערוכה מתגלה העולם כפי שחווים אותו המעצבים -מרחב שדבר בו אינו מובן מאליו, בו אפילו הפרט הקטן ביותר יכול להיות פתח להרפתקה.

בכל חדר בתערוכה מוזמן המבקר להשתעשע בחפצים משמחים ושימושיים, שביצירתם נשזרו סיפורים רבים, בדיוניים ואמיתיים, מסיפורי אגדה דרך סיפורים אישיים ועד סוגיות אקטואליות והיסטוריות. בין חלקי רהיטים שהפכו לסוסי נדנדה דוהרים, גליוטינות עשויות מראה, חבלים מאירים, איורים תלת־ממדיים ויצורי נגינה פלאיים, הם מציגים את העיצוב כמהלך פתוח של שאילה והתנסות, שמוסיף פליאה אל חיי היום־יום.

בין העבודות בתערוכה:

HAHAVA WINGS - 2022 | עבודת תאורה מותאמת למקום | שכבות פולימר אקרילי וגוף תאורה מובנה

במובלעת קטנה בלב אזור התעשייה של חולון, בין שדות מיניאטורים ושיחי צבר מפוארים, יושב על גבעה בית ערבי עתיק ובו גלריית החווה. עבודת השכבות המוארת במרכז הגלריה מבוססת על אלמנטים שנדגמו וצולמו מסביבתה, הישן, הצומח והחדש, מאזור התעשייה ומבית הספר החקלאי.

על שולחן העבודה בסטודיו התחברו פרטי המקום לקומפוזיציה חדשה שצידה האחד מתמסר לדמיון הילדי הפרוע, והשני מחפש יופי בין המציאות והמשמעות המוכרת למבוגרים. הפרטים מונחים זה על זה בשכבות מוארות, ויוצרים יחד יחד כנפי מלאך ענקיות. כשהצופים עומדים מול העבודה, הם הופכים בעצמם לשכבה נוספת ביצירה.

OPEN A WINDOW- 2017 | עבודת תאורה | חלון עץ רדי-מייד, שכבות פולימר אקרילי וגוף תאורה מובנה. (אוסף מוזיאון העיצוב חולון. שיתוף פעולה עם אמיר רווה).

החלון הביתי המוכר שאיבד את שימושו המקורי מוצא חיים חדשים כמסגרת הדוגמת רגע בחיים הסובבים את הסטודיו. את הנוף המציאותי, הנמצא בשינוי מתמיד, מחליפות צלליות עדינות, לבנות ואנונימיות, מונחות זו על זו ויוצרות קולאז' נוף חדש ומדומיין. בכל חלון נשקף נוף אחר מזיכרונותיהם ומחייהם של המעצבים: הקיבוץ כפי שנחרט בזיכרון ילדות, העיר יפו בה ישן וחדש מתנגשים ללא הרף, נוף מוכר או כזה שמתחולל רובו בדמיון.

בסדרת השכבות המתפתחת בסטודיו, כל עבודה היא תגובה למקום ולרגע בזמן; מרובדת בהקשרים, בזיכרון ובאגדה. כל תמונה מספרת את סיפורה שלה, וכולן יחד מרכיבות נוף מורכב ושלם, קו רקיע המשלב את המקום האמיתי, המקום הארכיטיפי והמקום שנחלם.

SEES & SOOS- בסדרה SEES & SOOS, נאספו אל הסטודיו חלקי רהיטים וחפצים שיצאו מכלל שימוש. כל אלו התקבצו מחדש בדמותו של סוס הנדנדה הנוסטלגי. לכל סוס אופי ייחודי משלו, שמזכיר את עברו ומקורותיו.

הסוס הוא הפריט הקסום ביותר במשפחת הרהיטים. כמעט כל חפץ בעל שדרה יכול להפוך, בהטיה קלה, לסוס דוהר. מטאטא, משוט, גיטרה, מנורה – כולם יכולים למצוא את דרכם לחיל הפרשים. כל מושב שנוכל לרכב עליו, רגלינו משני צדדיו, יזכה בקלות לכינוי 'סוס' ויתעורר לדהרה.

FLOWER RIDER- 2021 | עץ, זכוכית ופרחים - סוס הנדנדה בגרסתו השולחנית והמוקטנת מציע משחק יום־יומי למבוגרים – הזדמנות לדמיין מחדש שוב ושוב את החפץ וסביבתו.

המבחנה הריקה היא הזמנה לפעול, לשנות דבר מה קטן במציאות הרגילה, לשחק ולשאול – מה עוד יכול להיות סוס?

CLICK LIGHT- סדרת גופי תאורה אינטראקטיביים | עץ, מתכת, חבלים, תאורת לד מיוצרים ומופצים בחברת Auqua Creations

Click Light הוא גוף תאורה אינטראקטיבי הנתון למשחק והפעלה בכל חלל בו ישתלב. החבלים נמתחים, נשפכים ומתפתלים בין המשטחים החלקים באין־ספור שילובים ואפשרויות. כל קליק מגלה מופע חדש.

"קליק" הוא הצליל העולה במפגש בין חומר לחומר. קליק הוא הזמנה למגע, לשינוי, לאינטראקציה בין החפץ לאדם. חבלים רכים תלויים בין שני מדפי מתכת ועץ דקים. כששני קצוות החבל פוגשים את המדף מתעורר החבל הפשוט לחיים, ואור רך בוקע מתוכו.

גופי התאורה Click Light הם פיתוח מקורי ופטנט רשום של הסטודיו. הגופים מיוצרים בשיתוף פעולה עם חברת התאורה המובילה Aqua Creations, ומתפתחים לסדרה מגוונת של גופי תאורה מבוססי חבלים אשר יוצגו בתערוכה.

ROMANO: A Reflection Device- מראה מתכווננת ומכשיר התבוננות | 2021 | מראה, עצים שונים, מתכת, חבל.

מנוף, גלגלת, ידית, מראה וגליוטינה חוברים זה לזה ליצירת מנגנון חדש: מכשיר להתבוננות.

עולם המושגים שלנו, ה"מבוגרים", הוא רווי מידע, הקשרים ותרבות. קשה להביט בעיניים צלולות ולראות את הפלא בצורה או בתנועה, מבלי לקשר למשמעות. מי שמזהים את הגליוטינה לא יוכלו לראות כאן רק מראה תמימה; אבל אולי הם יוכלו לאפשר לצורה, לידית ולפיתוי שבתנועה להקל את כובד הידע לרגע אחד של משחק.

מקס וקאי | 2021 | עץ, נירוסטה וחומרים רכים

פרט קטן, חלק של ידית שעוצבה למוצר אחר, נדמה כמו יצור קטן ופלאי שמחכה לגדול. הצורה שגדלה מצאה שימוש, קול, שם משלו מקס וקאי הם אביזרי ישיבה ונגינה, משחקים פיסוליים. יצורי כלאיים המשלבים רהיט, כלי נגינה, משחק ופסל. בצירוף כל אלו, הם יצורים המתקיימים בעולם מקביל משלהם, ומרחיבים את הלקסיקון העיצובי של הסטודיו למחוזות הפנטזיה.

LAYERED: BLACK GOLD- שכבות של מגזרות זכוכית אקרילית לבנה ומראה מוזהבת, תאורת לד, ללא מסגרת | 2016 - דימוי עגול ומושך המציג שקיעה בלב-ים, עשוי שכבות נוצצות של גלים לבנים ומראות זהובות.

כשנדלק האור בגב הדימוי, נחשף הסיפור המלא בסצנה המוכרת: אסון טבע מעשה ידי אדם, בו נפט שחור נישא על הגלים, מעוררת מתח ואי נוחות.

עבודת שכבות זו מוצבת בתערוכה בעולם הפנטסטי שסובב את מקס וקאי, עטופה השתקפויות ופרגמנטים של טבע אמיתי ומלאכותי. במרחב הפנטסטי ביותר בתערוכה, היא מציעה תזכורת להקשר האמיתי בו מתקיים המשחק.


התערוכה מזמינה את המבקרים - בכל הגילאים - לשאול ולהתנסות, לחפש את המופלא שבסביבה המוכרת.


גלריית החווה

כתובת: רח' הנחושת 1 פינת רח' המלאכה, א.ת חולון,

שעות פתיחה: ימים ד', ה' – 17:00 – 20:00,

ימים שישי ושבת – 10:00 – 14:00,

הכניסה לגלריה ללא תשלום

קרדיט:


התמונות העליונות:

הימנית: חלון פתוח, סטודיו נוב ואמיר רווה, צילום: אורי גרון

האמצעית: סטודיו נוב, מראה מתכווננת, רומנו 2021, צילום: תמוז רחמן

השמאלית: עדי עזר ויותם שפרוני, סטודיו נוב, צילום: ניר סלקמן


התמונות התחתונות:

הימנית: סטודיו נוב, גוף תאורה אינטראקטיבי קליק לייט, 2020, צילום: אלבי

האמצעית: FLOWER RIDER, צילום: סטודיו נוב

השמאלית: MAX & KAI, צילום: סטודיו נוב

פוסטים אחרונים

הצג הכול

'אנו' מוזיאון העם היהודי מציג: 'שבעה באוקטובר'

תערוכה חדשה העוסקת בתגובה של התרבות הישראלית למלחמה שהחלה באותו היום, ובפרץ היצירה מאז תחילת המלחמה. בתערוכה רחבת ההיקף מוצגות עבודות אמנות, יצירה דוקומנטרית והיא מלווה במוזיקה ישראלית אזולאי שי/ אלחנ

Comments


bottom of page