top of page
  • פורטל תרבות שורשים ועסקים לבני ובנות 50 פלוס

האופרה הישראלית מעלה הפקה חדשה לאופרה: "פליאצ'י" (ליצנים)

"פליאצ'י" (ליצנים)

מאת רוג'רו לאונקוולו

בבימוי, עיצוב וכוריאוגרפיה של ענבל פינטו ובניצוחו של מאסטרו דניאל קלגרי

ענבל פינטו מביימת, מעצבת ויוצרת עולם עשיר ומרגש של להקת שחקנים נודדת המגיעה אל כפר קטן שתושביו חיים בין עצב לשמחה

25.2.22-6.3.22

בית האופרה ע"ש שלמה להט (צ'יץ') תל אביב


האופרה הישראלית תעלה בהפקה חדשה ומקורית את "פליאצ'י" (ליצנים) מאת רוג'רו לאונקוואלו בבימוי, עיצוב וכוריאוגרפיה של ענבל פינטו היוצרת בהפקה זו עולם תיאטרוני עשיר, קסום ומלא רגש של כפר שחיי תושביו נעים בין עצב לשמחה, בסיפור שנמצא על הגבול הדק שבין דמיון למציאות.

על האופרה ינצח המנצח האיטלקי הנודע דניאל קלגרי וישתתפו בה סולנים מובילים מהארץ ומהעולם, מקהלת האופרה הישראלית בניצוחו של אסף בנרף, תזמורת האופרה-התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון-לציון ו-20 רקדנים ורקדניות.

האופרה תעלה בין התאריכים 25.2.22-6.3.22 בבית האופרה ע"ש שלמה להט (צ'יץ').

האופרה הכתובה בשתי מערכות הולחנה על ידי רוג'רו לאונקוולו לליברית פרי עטו והיא שייכת לז'אנר הוריזמו (שתרגומו מאיטלקית – אמת) שהתפתח בסוף המאה ה-19 וראשית המאה ה-20 כאשר מלחיני האופרה באיטליה (ובעצם גם הסופרים, הציירים והאמנים בז'ארנים נוספים) התחילו לכתוב אופרות לפי אירועים והתרחשויות מעולם המציאות ונושאים שניתן היה לקרוא עליהם בעיתונים.

את העלילה והרעיון לאופרה מצא לאונקוולו עת נכח יום אחד בבית המשפט כאשר אביו השופט נאלץ לגזור את דינו של גבר, שחקן תיאטרון נודד, שרצח את אשתו השחקנית על הבמה בעת ההופעה כיוון שהיה בטוח שהיא בוגדת בו.

העלילה מגוללת להקת שחקנים המגיעה לכפר קטן בכדי להציג קומדיה ועושה שימוש בדמויות המוכרות של הקומדיה דל'ארטה ובכך יוצרת במערכה השנייה תיאטרון בתוך תיאטרון.

ענבל פינטו על תפיסתה האמנותית לאופרה: "חיים הם מקור ההשראה ליצירה והביטוי התיאטרלי מזין את הנפש ומאפשר לנו לעצור את שטף החיים, להסתכל על עצמנו במבט חדש, לעיתים מקל ולעיתים מחמיר.

"פליאצ'י" נוגעת בחיים, בתקווה ובייאוש באופן שמדבר אל כולנו. העלילה מתרחשת בעיירה כפרית עלובה, בה אין שמיים והאופק אינו מזמן דבר. תושביה הם תמהיל של כפריים וליצנים, אנשים שהחיים כופפו אותם והותירו בהם חיוורון קיומי.

למקום מגיעה להקת שחקנים שמביאים צבע, אופטימיות ותקווה לשינוי, אך מהר מאד מתגלים הסדקים במעטפת השלמות ונחשפים הכאבים, המאוויים והקשיים של דמויות הלהקה. תושבי המקום צופים בכך וממשיכים את חייהם הנואשים בציפייה שהרגע התיאטרלי יביא איתו תקווה. אך עצם מבטם של אנשי הכפר מעצים את הבדידות וכמותם גם השחקנים נותרים עם כיסופים לא ממומשים לאהבה וחופש. עם זאת, המוסיקה המרהיבה שהלחין רוג׳רו לאונקוולו, הסולנים, המקהלה, הרקדנים וההפקה, יעידו על הכח, העוצמה והתקווה האנושית לרגש ולהתרגש ממעשה האמנות."

להפקה זו עיצבה ענבל פינטו למעלה מ-100 תלבושות עבור הסולנים, חברי המקהלה והרקדנים כאשר תפקידן גם לאפיין באמצעות שינויי צורה ועיוותים פיזיים את המשפחות והדמויות בכפר האיטלקי בו האופרה מתרחשת: משפחת ליצני הקרקס השרירנית, דמויות ססגוניות ודמויות עם מאפיינים פיזיים בולטים ואף חריגים.

זוהי הפקת האופרה השלישית שמביימת ענבל פינטו, שיצירותיה זכו לאהדה ופרסים בארץ ובעולם. קדמו לה האופרות "ארמיד" באופרה הישראלית ובויסבאדן ו"השועלה הערמומית הקטנה" בנורבגיה. לכך נוספו הפקות תיאטרון שביימה פינטו בשנים האחרונות ביפן, כולל הפקה בימתית על פי ספרו של הרוקי מורקמי "קורות הציפור המכנית" בתיאטרון המטרופוליטן בטוקיו.

המנצח האיטלקי דניאל קלגרי ניצח באופרה הישראלית על "לוצ'יה די למרמור"(2017) ועל "נשף מסכות" (2014) ו"ריגולטו". קלגרי הוא כיום המנצח הראשי של התזמורת ובית האופרה בניצה שבצרפת. הוא מנצח בקביעות בלה סקאלה במילנו, המטרופוליטן אופרה בניו יורק, האופרה הממלכתית של וינה ובתי האופרה של מינכן, פריס, בריסל, טורונטו, וושינגטון, ברלין, דרזדן, ברצלונה, טוקיו, ציריך, פירנצה, ונציה ועוד רבים אחרים. כמו כן הוא מנצח על תזמורות סימפוניות מובילות בבלגיה, הולנד, צרפת, איטליה, גרמניה ומדינות נוספות.

צוות הסולנים שיוביל את ההפקה: זמר הטנור הארגנטינאי לואיס צ'אפה וזמר הטנור האיטלקי סמואל סימונצ'יני בתפקיד קניו הגיבור, הליצן הדומע הרוצח את אשתו מרוב קנאה; זמרת הסופרן הישראלית אלה וסילביצקי וזמרת הסופרן הקוריאנית אליסה צ'ו בתפקיד נדה, האישה של קניו המחפשת אהבה צעירה ומושכת יותר, זמר הבריטון הרומני יונוץ פאסקו וזמר הבריטון הקוריאני הנסונג יו בתפקיד טוניו המאוהב בנדה והמלשין לקניו על בגדיתה, זמר הבריטון האוקראיני דמיטרו קלמוצ'ין וזמר הבריטון הניו זילנדי זו'ליין ון מלארטס בתפקיד סילביו המאהב הצעיר של נדה וזמר הטנור הישראלי איתן דרורי וזמר הטנור הבריטי ויליאם וואלאס בתפקיד בפה.

תאריכי המופעים:

יום שישי|25/02/2022|שעה 13:00

יום ראשון|27/02/2022|שעה 19:30*בכורה

יום שני|28/02/2022|שעה 20:00

יום שלישי|01/03/2022|שעה 18:00

יום חמישי|03/03/2022|שעה 20:00

יום שישי|04/03/2022|שעה 13:00

יום שבת|05/03/2022|שעה 20:00

יום ראשון|06/03/2022|שעה 20:00

מחירי כרטיס: 195- 445 ₪

שעה לפני תחילת כל מופע מתקיימת הרצאת מבוא באורך כחצי שעה באולם, הכניסה להרצאה חינם לבעלי הכרטיס באותו הערב

להזמנת כרטיסים: 03-6927777, www.israel-opera.co.il

ההצגות מתקיימות בבית האופרה ע"ש שלמה להט (צ'יץ')

שד' שאול המלך 19, תל-אביב


קרדיט:

פליאצ'י, צילום: עופר חג'יוב


Kommentare


bottom of page