top of page
  • יונה

ביקורת סרט: סיכון מחושב, במאי: ג'ון סמית, 1995

הרבה ספרים וסרטים יצאו על מורים מיוחדים ובתי ספר עם תלמידים בעייתיים, שהמורים הללו הצליחו לשנות והם הפכו לדוגמא ולמופת.

גם הסרט "סיכון מחושב" מתאר בית ספר כזה, שמורה הצליחה היכן שאחרים נכשלו. הסרט יצא כבר בשנת 1995 וכעת הוא מוקרן בדיסני פלוס. הסרט הוא בכיכובה של מישל פייפר היפהפיה כמורה לואן ג'ונסון, שלמרות ההבדלים הרבים בינה לבין תלמידיה, היא מצליחה בכישרון רב לשנות את הכיתה ואת חיי התלמידים.

לואן ג'ונסון שירתה במארינס, אך כאשר פרשה למדה הוראה. ידידה האל גריפית ( ג'ורג' דזונזה) לימד בבית ספר עם כיתות מאתגרות ולאחר שמורה פרשה, הוא הציע לה לנסות להתקבל במקומה. לואן מגיעה איתו, למרות שלא קבעה פגישה, ולהפתעתה, לאחר שיחה עם סגנית המנהל, היא גם התקבלה למשרה מלאה לכיתה בשם "אקדמיה", מילה מכובסת לתלמידים הכי קשים ומאתגרים, שכבר הצליחו לסלק מספר מורות, כולל אחת שיצאה עם התמוטטות עצבים.

השיעור הראשון, בו התלמידים עשו הכול כדי ליאש את המורה החדשה, הופסק כאשר ברחה מהחדר. היא החליטה לשוב לאחר שכנועו של האל. לואן קראה חומרים רבים שבהם רעיונות כיצד משתלטים עליהם. השיעור הבא החל כאשר הודיעה להם שהיא יודעת קראטה ושני תלמידים אף מנסים זאת בכיתה. בכך הצליחה לזכות בתשומת ליבם.

לואן מתחילה בכך, שמודיעה שלכול הכיתה יש ציון A ועליהם להשתדל לשמור עליו ולא לקלקל. כך תלמידים רבים שמעולם לא קיבלו ציונים כאלה, הופתעו. היא גם הביאה ממתקים ומי שענה נכון התכבד בהם. היא גם הבטיחה שאם יעשו את המטלות שתיתן להם, היא תיקח אותם ללונה פארק, ואכן עשתה זאת, ואף שילמה מכספה למרות שההנהלה התנגדה. היא ביקרה בבתי תלמידים שנעדרו מבית הספר, אך במקום להתלונן בפני הוריהם, היא שיבחה אותם, שוב דבר שלא הורגלו אליו.

לואן עשתה הכול על מנת שילמדו, כולל תחרות של דילן (בוב) מול דילן (תומאס) והזוכים יצאו איתה למסעדת יוקרה. שלושה תלמידים זכו, אך רק אחד הגיע עם מעיל עור חדש. השניים האחרים עבדו באותו הזמן. הבחור סיפר ללואן שהתחייב על 200 דולאר והיא הייתה מוכנה לשלם לו, בהתחייבות שיסיים בגרות ואז יחזיר לה. לתלמידה השניה, קאלי (אידינה האריס) היא הביאה מנה מהמסעדה למקום עבודתה, ושם נודע לה שהיא בהיריון ועתידה לעזוב את בית הספר לאחר, בו ילמדו אותה טיפול בתינוקות... מאחר שהתלמידה הייתה חכמה מאוד, לואן מבררת בהנהלה ומסתבר שהם מחייבים אותה לעזוב והיא לא חייבת. לואן משוחחת איתה ומסבירה את המצב.

בינתיים לואן ראתה ששני תלמידים לא מגיעים לבית הספר, וכשמגיעה אליהם הביתה, אימם מודיעה לה ששיעורי שירה וספרות לא נועדו עבורם ועדיף שיעבדו ויעזרו בכלכלת הבית.

המקרה החמור ביותר אירע עם תלמידה אמיליו רמירז (ווייד דומינגז). אמיליו היה הבולט ביותר בכיתה, תלמיד אסרטיבי ונאה, אך הסתבך כאשר החל לצאת עם תלמידה שהייתה חברתו של אסיר שהשתחרר באותו הזמן. האסיר ביקש שיעזוב אותה, אם לא - יקרה לו משהו נורא. לואן מזמינה אותו לביתה לשיחה ארוכה, ובסוף משכנעת אותו לגשת למנהל בית הספר שיעזור לו. אמיליו שומע בקולה, אך נכנס למנהל מבלי שנקש על דלתו ולכן הוא סרב להקשיב לו. כשיצא משם המתנקש ארב לו ורצח אותו.

הדברים הללו הקשו מאוד על לואן והיא החליטה לעזוב. התלמידים מסרבים לתת לה ללכת ומדגישים שהיא היחידה שהצליחה להשפיע עליהם. אך, רק כאשר חוזרת לכיתה ורואה שקאלי שבה לכיתתה, היא מחליטה להישאר וכולם שמחים מאוד.

סרט יפה, מעניין ואופטימי. מראה שאם יש רצון ויש יכולת, ניתן להתגבר על קשיים, גם אם נדמה שהם קשים ובלתי ניתנים לגישור.


ראה גם:

הסרט חכם בלילה107 צפיות0 תגובות
bottom of page