• לוטן דיקר

ביקורת סרט: נשים מתות מהלכות , במאית: הגר בן אשר, 2018

לאחר ארבע שנים, יצא הסרט "נשים מתות מהלכות". העיכובים לא הורידו מעוצמתו של הסרט, שעדיין נוגע בעצבים החשופים של החברה האמריקאית. הבמאית הגר בן אשר, ישראלית שזהו סרטה הראשון באנגלית, תוקפת את הסוגייה הדי לעוסה מזווית נשית ייחודית.

הסרט מוצג במעט מאוד מקומות וחבל. הוא מציג את יומן האחרון של אסירות אשר עומדות לסיים את חייהן. בן אשר מתארת את נסיבות החיים של האסירות, שהביאו אותן לבצע פשע ואת היחסים האמיצים והקרובים שנוצרו ביניהן ובין הסוהרות או קרובי משפחתן. יש תשעה פרקים בסרט, שמראים תשע נשים, חלקן משעשעות, אחרות הרבה פחות, אבל כולן הולכות לעבור את אותו תהליך.

מטרת הסרט היא לחבר אותנו בכל הכוח לדמות הנידונה, לנסות לגרום לנו לאהוב אותה ואפילו להצטער על לכתה. אין כאן הצדקות או חפות מפשע שנלקחות לעולם הבא, אלא מבט ריאליסטי וכואב על שיטה, שלפחות במאית הסרט רואה בה ברברית וחסרת אפקטיביות.

יש הרבה מאוד סצנות עוצמתיות, ששואלות שאלות מוסריות, שהתשובה ניתנת אך ורק לצופה. קשה לעמוד מול מבול הרגש שמתפרץ מהמסך, מבלי אפילו לנסות לסחוט מאיתנו דמעות.

אין ספק שהסרט הופך את הגר בן אשר, אחת הבמאיות הישראליות המובילות בארצות הברית. זהו מסר לא פשוט, אשר ללא בימוי מצוין, היה נראה טרחני ומטיפני.4 צפיות0 תגובות