top of page
  • פורטל תרבות שורשים ועסקים לבני ובנות 50 פלוס

ביקורת סרט: מאחורי המספרים, במאי: תיאודור מלפי, 2016

עודכן: 29 באוק׳ 2020

סיפור הסרט


הסרט "מאחורי המספרים" מספר סיפור אמיתי, על נשים מוכשרות מאוד עד כדי גאונות, אפריקניות אמריקניות, שנבחרו לעבוד בנאס"א על הטיסות הראשונות לחלל בתחילת שנות השישים של המאה העשרים.


הסרט מתרחש בתחילת שנות השישים בארצות הברית, אז הגזענות הייתה בשיאה. קתרין גובל - ג'ונסון (טראג'י פ. הנסון), דורותי ווהן (אוקטביה ספנסר) ומרי ג'קסון (ג'אנל מונה) משתתפות בתוכנית היוקרתית ביותר של נאס"א - תוכנית מרקורי.


הסרט שם את הדגש על נושא פחות מוכר - קבוצת נשים אפריקניות אמריקניות, שבזכותן התאפשרה טיסתו של האסטרונאוט ג'ון גלן לחלל ותוך כדי כך שינוי תפיסות העולם של האנשים שעבדו איתן.


בתחילת שנות השישים הסתמכו על אנשים מוכשרים במתמטיקה לצורך חישובים מסובכים, עד שהגיע מחשב ה-I.B.M הראשון. מי שלמדה את שפת התיכנות בעצמה, מתוך ספר שנטלה מהספריה הציבורית (מהחלק של הלבנים ולא של כהי העור) היא דורותי ובכך פתחה אפשרויות נוספות לכל הבנות בצוותה ללמוד גם הן כיצד לתכנת את המחשב ולה לעצמה - לקבל את תפקיד המפקחת.


קתרין גובל - ג'ונסון מוכיחה את כישרונה הגדול בחישובים מתמטיים מסובכים, המאפשרים את הטיסות לחלל.


מרי ג'קסון שואפת להיות מהנדסת חלל ובעבודתה מראה שאינה נופלת ואפילו עולה, על הגברים איתם היא עובדת. בשל נחישותה היא מתעקשת ללמוד, אפילו שעוברת דרך בית משפט והופכת לבסוף למהנדסת חלל.


הנשים הללו, שבתחילה זכו לזלזול ולהתעלמות, הצליחו להוכיח כי הן מוכשרות לא פחות מהגברים איתם עבדו.


ביקורת:


הסרט עוסק בניפוץ הרבה תקרות זכוכית. שנות השישים של המאה העשרים היו השנים בהם הגזענות ושנאת האפריקנים אמריקנים הייתה בשיאה. באותה התקופה הצליחו נשים מתמטיקאיות מוכשרות מאוד וכהות עור להיכנס למעוז של הגברים, מהנדסי החלל הכי מוכשרים בארצות הברית ואף לעלות עליהם בנושאים שונים.


הסרט מראה גם התגברות ושינוי של התנהגויות גזעניות שהיו מקובלות באותה התקופה: קפה נפרד לנשים צבעוניות, שירותים מיוחדים ובמקום מרוחק מאוד, שגרמו לקתרין לעזוב את מקום עבודתה ובכול פעם להיעדר לזמן ארוך, רק כשהצטרכה להגיע לשירותים. הדבר תוקן בזכות אל הריסון (קוסטנר), המנהל, שגם לא היה גזען, שביטל את השירותים הנפרדים והקפה הנפרד. גם שאיפתה הלגיטימית של מרי ג'קסון להפוך למהנדסת חלל נתקלה בקשיים רבים, עד שהגיעה לבית המשפט שאישר לה ללמוד. כך הפכה למהנדסת החלל האפריקנית אמריקנית הראשונה בארצות הברית. דורותי ווהן הייתה אחראית על קבוצת נשים מוכשרות ושימשה למעשה כמפקחת שלהן, אך לא הסכימו לתת לה את המנוי בשום פנים ואופן, עד שהצליחה לתכנת את המחשב בעצמה, מתוך ספר לימוד, מה שאחרים לא הצליחו, וזכתה להערכה. גם קתרין גובל - ג'ונסון עבדה כמתמטיקאית בתוכנית החלל. אך כאשר סברו שאינם זקוקים לה יותר, החזירו אותה לתפקידה הקודם והנחות הרבה יותר. רק בשעת חירום, לפני הטיסה הגורלית, כאשר הגברים לא הצליחו לפתור בעיות שהתעוררו, חשו לפתע שאינם יכולים בלעדיה וקראו לה לחזור.


הסרט מעורר מחשבה ומעלה נושא לא מוכר בתקופה חשובה בארצות הברית. העולם השתנה מאוד מאז ואפילו בחרו נשיא אפריקני אמריקני - ברק אובמה. כאן מתוארת תחילת הדרך של נשים אמיצות ומאוד מוכשרות, שלא חששו להתעמת בשל דעותיהן, אפילו במחיר של הליכה לבית משפט. הן היו רהוטות, דעתניות וידעו לייצג את דעתן על הצד הטוב ביותר.


בשל המשחק המעולה של הדמויות, הסרט היה מועמד לשלושה פרסי אוסקר וזכה בפרס גילדת שחקני המסך לשחקנים הטובים ביותר.


השחקנים:


קתרין גובל - ג'ונסון - טראג'י פ. הנסון - נולדה ב-11 בספטמבר 1970, שחקנית, זמרת, מדבבת (משפחת סימפסון), שיחקה בסדרות: אימפריה, ER ועוד, בסרטים כמו: קראטה קיד, הסיפור המופלא של בנג'מין באטן, הרופא הטוב ועוד. הייתה מועמדת לפרסים רבים וזכתה בפרס גלובוס הזהב.


דורותי ווהן - אוקטביה ספנסר- נולדה ב-11 במאי 1970, שחקנית קולנוע וטלוויזיה מפורסמת. הייתה מועמדת לפרסים רבים וזכתה, בעיקר בפרס האוסקר על תפקיד משנה בסרט "העזרה". בין הסרטים בהם השתתפה: בזכות עצמה, המכשפות ועוד וגם בהרבה סדרות כמו: ממי, CSI, רופאי LA, שיקגו הופ, מדיום ועוד.


מרי ג'קסון - ג'אנל מונה - נולדה ב-1 בדצמבר 1985, זמרת ושחקנית, מועמדת לפרסי אמי. שיחקה בסרטים: אור הירח, הדרך לחופש ועוד.


ויויאן מיטשל - קירסטן דנסט - נולדה ב-30 לאפריל 1982, שחקנית ידועה, הייתה מועמדת למספר פרסים ואף זכתה בחלק, כמו: פרס השחקנית הטובה ביותר. בין סרטיה: אמריקן ביוטי, ספיידרמן, מארי אנטואנט, נשים קטנות ועוד.


אל האריסון - קווין קוסטנר - נולד ב-18 לינואר 1955, היה מועמד לפרסים רבים וזכה ב-2 פרסי אוסקר, בין סרטיו: באטמן נגד סופרמן, רובין הוד, רוקד עם זאבים (אוסקר), שחור או לבן, מכתב בבקבוק ועוד רבים.


פול סטפורד - ג'ים פרסונס - נולד ב-24 במרץ 1973, שחקן, מדבב וקומיקאי, שיחק ב-"המפץ הגדול", הנערים שבחבורה, משפטו של טד בנדי ועוד ובסדרות טלוויזיה, כמו: המשפט של איימי, איש משפחה ועוד.


ג'ים ג'ונסון - מהרשלה עלי - נולד ב-16 בפברואר 1974, שחקן וזוכה ב-2 פרסי אוסקר - אור הירח, הספר הירוק. שיחק ב: הסיפור המופלא של בנג'מין באטן, ספיידרמן, משחקי הרעב ועוד ובסדרות: בלש אמיתי, בית הקלפים, אלקטרז ועוד.bottom of page