top of page
  • יונה

ביקורת סרט: הקרון האחרון, במאי: ארנסטו קונטרראס, 2023

עודכן: 1 ביוני 2023

הסרט "הקרון האחרון" הוא סרט מקסיקני קסום, שמתרחש במקסיקו הכפרית. העוני ניכר במקום והאנשים עובדים קשה מאוד לפרנסתם. אבל, הם דואגים מאוד לילדיהם ומקימים בקרון ישן בית ספר ובו רק כיתה אחת עם מספר ילדים בגילים שונים.


הסרט אינו מבוסס על סיפור אמיתי, אלא על ספר של הסופרת אנג'לס תרום. היא מבקשת להראות מה רבה ההשפעה של החינוך והמורים על תלמידים גם באיזורים הנידחים ביותר של מקסיקו. את הסרט ביים הבמאי הידוע ארנסטו קונטרראס, שאימו הייתה מורה במשך 40 שנה. ביתה של המורה חורחינה היה מלא ספרים, כמו ביתו שלו בילדותו. הוא גם שאב מחוויותיו האישיות כדי ליצור דמויות ואף אירועים בסרט.


את בית הספר מנהלת חורחינה (אדריאנה בראסה), אישה מבוגרת אך מאוד אינטליגנטית, שמנסה לשנות את חיי תלמידיה ולהוציאם מהחיים הקשים שנכונו להם. אין לה הרבה אמצעים, אך בעזרת מה שיש לה היא מלמדת אותם, מעודדת ומכינה לחיים טובים יותר.


הסרט מתחיל בכך שאיקאל (קארלו איסקס), נער צעיר מהעיירה עוזב ברכבת ורצים אחריו קבוצת ילדים וילדות וגם כלב. ההתחלה לא ברורה, אך מיד חוזרים בפלאשבק אחורה, מה שמסביר את הסיטואציה.


יום אחד מגיע לעיירה איקאל, ילד צעיר עם הוריו תומאס (לאונרדו אלונסו) ואימו לוצ'רו (בלנקה גארה), שמחלימה ממחלה. הוא נוסע הרבה, שכן אביו עובד בהנחת פסי רכבת ונוסע לאן שצריך אותו. בשל שינויי המקומות התכופים איקאל לא למד מעולם בצורה מסודרת ואינו יודע לקרוא. בהתחלה הוא מכיר שלושה ילדים: צ'יקו (דייגו מונטסורו), ולריה (פרידה סופיה קרוז סלינאס ) וטוארטו (איקאל פארדס). הוא מתחיל להתקשר אליהם ויום אחד הם עושים לו מבחן אומץ, כאשר הוא צריך לבדוק אם יש גופה בנהר. הוא עושה זאת ולאדם המת היה כלב, שהוא מאמץ ונקשר אליו וקורא לו קצאל. הילדים קוראים לחורחינה לראות מה גילו וכך היא מכירה את איקאל והכלב. הוא לוקח אותה להוריו והיא מבטיחה לדאוג לכלב אם איקאל יגיע לבית הספר. הוא מסכים ומגלה לה שאינו יודע לקרוא ולכתוב ובעזרת קומיקס שאיקאל מכיר היא מלמדת אותו.


איקאל מתחיל להסתגל למקום החדש, לחבריו ולבית הספר. הוא גם מתחיל לפתח חיבה לולריה. איקאל מתחיל להיות תלמיד מעולה ולומד לקרוא ושולט בכך. הוריו רואים זאת ושוקלים להשתקע בעיירה. אביו מחליט לעזוב את עבודתו ואיקאל מאושר ואף מודיע לחורחינה כי הוא מבקש להיות מורה כשיגדל.


אך, אושרו לא נמשך זמן רב, כי אביו מת כאשר בזמן עבודתו ברק פוגע בו. אימו מחליטה לעזוב את המקום ולעבור לגור ליד אחיה, שם יהיה לה קל יותר, כי היא עדיין לא מסוגלת לעבוד. בינתיים חברו צ'יקו רוצה להתעשר בעזרת גניבות והוא נתפס, ואיקאל הולך לפגוש אותו.


למרות העצב, מותו של תומאס משאיר את המשפחה במצב כלכלי קשה ועליהם לעזוב ולגור עם משפחת האם. איקאל נאלץ לעזוב למרות רצונו ורצון חבריו שישאר. לפני עזיבתו חורחינה מארגנת תמונה קבוצתית שתשאר לו למזכרת מהמקום בו פרח.


בינתיים אנחנו רואים מפקח מטעם משרד החינוך בשם הוגו, שנוסע עם האופנוע שלו עם ההנחיות לסגור הרבה בתי ספר שהוקמו בתוך קרונות ישנים. הוא לא עושה זאת ברצון, אך אלה ההוראות שניתנו לו ועליו לבצע אותם. אנחנו לא יודעים מיהו הוגו, אך הקרון האחרון אליו הוא מגיע הוא בעיירה הקטנה אותה אנו מכירים. הכול נשאר כשהיה, אך בינתיים ולריה הפכה להיות המורה במקום. הוגו מתקרב, ובשיחה ביניהם מסתבר שהוגו הוא בעצם איקאל הבוגר. כשעברו הוא ואימו, הוא שינה את שמו כדי להתחיל התחלה חדשה וגם לפי השם שאימו נתנה לו כדי לכבד אותה.


הוגו מחליט להציל את בית הספר הזה. הוא מתפטר מעבודתו כמפקח והופך להיות מורה משום שנזכר בחורחינה והוא מבקש להציל את הילדים ולתת להם חיים טובים ונוחים יותר. הוא שומע מולריה שמיס חורחינה נפטרה לפני שבע שנים והיא השאירה לו מזכרת ממנה - את ספרי הקומיקס מילדותו.


חברו לשעבר, צ'יקו, לעומת זאת, שחלם להימלט מהעוני דרך פשע, נהרג אחרי שביצע שוד. הוא לא מצא את עצמו בדרך הישרה ורצה קיצורי דרך על מנת להתעשר, אך מצא את מותו.


הסרט מאוד מרגש, עם מסר שגם אם עניים, רצון טוב יכול לעזור וילדים רכים ניתנים להשפעה בידי אנשים טובים , שיכולים לשנות את חייהם לטובה ולתמיד. משחק מעולה של כול השחקנים.


ראה גם:

הסרט הנס
900 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page