• לוטן דיקר

ביקורת ספר: נערה 11, איימי סוטר קלארק, ידיעות ספרים, 2022

עלילה: עולם הפודקאסטים פוגש את עולם הספרות. סיפור המעשה של "נערה 11" הוא על חובבת פשע אמיתי, החוקרת פשעים בתוכנית השבועית שלה. היא מסוקרנת מרוצח אחד במיוחד, שרצח באופן מבחיל וטקסי נערות ואז הכל נפסק. באופן מפתיע השידורים מדרבנים את הופעתם של קורבנות חדשים ומעגל חדש הולך ונוצר.

שווה לקרוא: בגדול כן, למרות שהניסיון להפתיע בכך שהגיבורה היא בעצם עובדת סוציאלית חובבת פשעים מפסיק לעניין לקראת הסוף. הכתיבה עצמה משובחת, יש הרבה מאוד דמויות מעניינות, אבל הרעיון עצמו פחות אפקטיבי לטעמי מהספרים על דמות הבלש הקלאסית.

הספר "נערה 11" מורכב מהרבה מאוד רבדים, ומתרכז דווקא בעלילה ולא בתיאורי זוועה, שזה דבר טוב. הוא עוסק בחשיבות של רדיפת הצדק, גם אחרי עשרות שנים וכיצד העבר משפיע על ההווה. זהו לא ספר שתקראו בנשימה עצורה בפעם אחת, יש לו קצב משלו וצריך עבורו סבלנות.

יש בו הרבה מאוד אופל, מעין עולם מקביל שרובנו לא נחשפים אליו. יתרון נוסף, שהוא לא ארוך מעבר למצופה, הוא יודע להפסיק ברגע שיש קליימקס וזה דבר מצוין.

מי שחובב ספרות בלשים קלאסית, פחות מתחבר ל"נערה 11", אבל מי שמוכן להרבה רעיונות לא שגרתיים וספר שחותר תחת המוסכמות של הז'אנר, יכול להנות מעלילה קצבית ולא רעה בכלל.


ראה עוד:

הספר "אגדה או מציאות"

4 צפיות0 תגובות