• לוטן דיקר

ביקורת ספר: אגדה או מציאות , טליה אליעזר, ספרי ניב, 2022

בעבר הייתה קהילה יהודית גדולה באיראן. היא הייתה אפילו משגשגת במשך הרבה שנים, עד נסיבות פוליטיות שהביאו לפירוקה ופיזורה על פני כל קצוות הגלובוס. קובץ שבעת הסיפורים "אגדה או מציאות" של הסופרת טליה אליעזר, מתרחש בנקודות שונות ברחבי העולם, אבל הוא מדבר על זיקה לישראל וגעגועים למולדת.

הסיפור הטוב ביותר לטעמי בכל הספר, הוא דווקא של לואיז, נערה עיוורת שחיה באיראן ומתאהבת כנגד כל המוסכמות בנער מוסלמי. הם עוברים קשיים בלתי אפשריים, שחוצים מסורות וגבולות גיאוגרפיים ונפשיים, וכל הזמן נאלצים לשאול האם להמשיך את סיפור האהבה האסור.

גם "שבועת היפוקרטס" הוא סיפור סביר, על השבר בחברה המסורתית והמאוד פטריארכלית באיראן. אב המשפחה, שרואה את עצמו כדמות החשובה, שאמורה לנווט את בני הבית, נאלץ להתמודד עם בנו הסורר. הילד שהוא מוכשר, לא רוצה ללכת בדרכי אביו וללמוד רפואה. זה גורם למאבק בין דורי, מי ינצח ביניהם.

הסיפורים עצמם משתלבים ביניהם. הם כתובים היטב, למרות הניסיון להעביר בכוח כל מיני מסרים פיוס ואהבה. זה פתח, צוהר מרתק לחיי הקהילה היהודית שכמעט נכחדה בפרס. אהבתי את הדגש דווקא על המציאות היום יומית שהגיבורים נאלצים לנווט בתוכה ואת השברים שנדודים ודורות עם רצונות מנוגדים יכולים לגרום.

בסך הכול זה ספר שרבים יכולים להנות ממנו, סיפורים קצרים הם אמנות שהסופרת מצליחה לנווט בתוכם בהצלחה רבה.17 צפיות0 תגובות