• לוטן דיקר

ביקורת סדרה: שישו ושמחו, יוצרים: שלום הגר וסיגלית ליפשיץ, 2022

מה עושה מפקד קשוח ומחמיר וחבורה של פרימדונות בלהקה צבאית? את התשובה לכך, נקבל בסדרה חדשה של התאגיד - כאן 11. הרבנות הצבאית היא המקום המחמיר ביותר של קודשי היהדות. גם שם מתחוללים מאבקי אגו, שנאה ואף סכינאות. כמו "אפס ביחסי אנוש", הסדרה "שישו ושמחו" באה להגחיך את הרצינות של הצבא והתוצאה נהדרת.

הרבנות הצבאית אינה יחידה קדמית העוסקת בהגנה על הגבולות, אלא בענייני כשרות וסידורי קבורה. המאבק הוא בין בחור טוב ומלא - נחומי (נווה צור), שחולם במשך שנים לעבור לפרונט של הלהקה, לבין כוכב יו טיוב עולה - דודי (אסף הרץ) עם מניירות של כוכב, שאמור להנהיג את ההרכב האנונימי.

המוזיקה היא כלי לביקורת חברתית, החל ממאבק בין אשכנזים למזרחים ועד למסורת ורצון להיות אהוד. השפה היא ביקורתית, צינית, קלילה וזורמת. המאבק בין המסורת לבין הרצון להתקדם, בין האישה היחידה בפלוגה וחבורת הבנים שחיים אחד עם השני כל היום. גם אלו שאינם אוהבים מיוזיקלס, יכולים ליהנות מהפנינה הזאת. הביצועים המוזיקליים טובים וגם הנימה אופטימית.

מעל כולם עומד אקי אבני בתור הרב הוותיק וייזנר, שמנסה לגרום לרעל ולרוח קרב. הוא אינו מרוצה בתפקידו כרב הצבאי הראשי ומעוניין להריח שוב את ריח השטח. הפער בינו לבין החניכים הוא המנוע של הסדרה. ההומור הפרוע והרעיונות המקוריים הם ללא ספק גאווה נוספת לאנסבל הסדרות המפואר של התאגיד.33 צפיות0 תגובות