top of page
  • יונה

ביקורת סדרה: אי ללא חוק, נשיונל ג'יאוגרפיק, 2023

עודכן: 11 באוג׳ 2023

הסדרה של נשיונאל ג'יאוגרפיק "אי ללא חוק" מתארת את החיים באחד מהמקומות הכי נידחים על כדור הארץ, שם גם חיים אנשים מבוגרים וגם חדשים מגיעים למקום ומתאהבים בו.


המקום יפהפה, אבל כל מה שנמצא שם נעשה בידי התושבים החרוצים במקום. הם חיים ביחד כ-100 איש בערך, ודואגים האחד לשני. המבוגרים מלמדים את הצעירים כיצד לשרוד בתנאים הקשים במקום הקשה בו הם נמצאים.


עד היום יש שש עונות לסדרה הדוקומנטרית. בהתחלה הם מבכים את מותו של אחד מוותיקי המקום בשריפה שפרצה בביתו - גארי מוהלברגר. כולם נזכרים בו, במיומנויותיו הרבות, בעזרתו להם והיותו אדם נחמד מאוד.


המקום המצולם הוא פורט פרוטקשן שנמצא בצפון האוקיינוס השקט ובפינה הצפון מערבית של האיים של הנסיך מווילס באלסקה. המקום הוא ללא כבישים, ממשלה או אכיפת חוק. אך, יש להם חוקים שלהם שהם לא עוברים עליהם. לדוגמא: כאשר הם יוצאים לצייד של צבאים, הם תמיד יצודו צבי זכר ויעזבו את הנקבות לנפשן. גם כשיוצאים לדיג, סרטנים נקבות יחזירו לים כדי שאוכלוסייתם תגדל וסרטנים זכרים הם ישאירו למאכל.


אל הקהילה מצטרפים צעירים והוותיקים עוזרים להם ומלמדים אותם הישרדות במקום וגם עוזרים להם בהרבה דברים חשובים, כמו: בניית בתיהם, לימוד צייד ודייג ועוד.


הסדרה מאוד מעניינת ועד היום יצאו שש עונות. מראים לנו גברים כמו מאט, שהגיעו לשם. הוא יודע לצלול ותמיד מוכן לעזור ואף הופך לפקיד הדואר שלהם. הם עוזרים לו לבנות את ביתו. מי שחרוץ יכול להישאר, כי אחרת הוא לא ישרוד. כך מראים לנו את מארי מילר, שהיא כבר בשנות השישים לחייה, אך דואגת לצרכיה כמעט לבדה. בעבר הייתה בקשרים טובים עם גארי והיא מדברת עליו באהבה ובגעגועים. כעת היא יוצאת לדיג בעיקר לבדה אך לפעמים יש שמצטרפים אליה. היא יודעת גם לצוד, דואגת לעצמה לעצים לחורף, כאשר מוצאת עצים בשולי הדרך שנפלו והיא מנסרת אותם על מנת שישמשו אותה לחורף הקרב. היא יצרה מעשנה של דגים בעצמה. גם כאשר הכניסה לבית נרקבה, היא מתקנת הכול בעצמה, כולל מציאת עץ מתאים שיהיה לה מעקה.


סאם ומאט מאוד נקשרים, ולמרות שסאם כבר מבוגר, הוא מנוסה מאוד בעבודת שונות ועוזר למאט בבניית ביתו עם תושבים נוספים. מאט צולל בשבילו כדי למצוא מלפפוני ים שסאם מאוד אוהב.


קארל ומורגן בונים בעצמם את ביתם החדש וחבריהם עוזרים להם. ביתם הקודם היה על המים והתחיל לשקוע. הם מנסים להצילו, אך הבית החדש טוב יותר. מורגן לומדת מיומנויות חדשות, כמו: כריתת עצים ועוד מלאכות קשות.


טים "קרלי" ליץ' הוא מהוותיקים יותר, מומחה במלאכות הדיג והציד. תמיד מוכן לעזור וגם האחרים מוכנים לעזור לו. הוא יוצא עם אוליבר ובריאנה לצוד ברווזים, זה לא ממש מצליח, אך הם לומדים היכן הם נמצאים וכיצד אפשר לצוד אותם בצורה הטובה ביותר. הם רוצים גם לצוד דוב, וזה לא מצליח להם, אך לעומת זאת בדיג, בסירתם החדשה, הם מאוד מצליחים ומעלים בחכתם דגים מאוד שווים, אותם מוכרים בכסף טוב ביבשת.


הסדרה מתחילה בתקופת האביב והקיץ, אז התושבים עובדים הרבה על מנת להכין מזון, עצים והמון תיקונים לקראת תקופת החורף הקשה. אנו רואים את שינויי מזג האוויר ואת המעבר מהדיג, שיותר קשה בחורף, יותר לציד. הם מכינים הכול בעצמם, כולל גינות עם ירקות שמשמשות אותם גם כן למאכל.


סדרה מעניינת מאוד. אנו נראה עולם שונה לחלוטין ממה שאנו מכירים וכיצד אנשים חרוצים מאוד, עם מיומנויות גבוהות מאוד חיים ושורדים ואף אוהבים את זה מאוד. הכי חשוב - החברות ביניהם והעזרה ההדדית. הנופים פשוט מהממים.

bottom of page