top of page
  • פורטל תרבות שורשים ועסקים לבני ובנות 50 פלוס

"אעירה שחר" - מופעי שירת הבקשות


ארבעה ימים בבית הקונפדרציה וזאפה ירושלים עם מופעים אישיים של שלמה בר, יאיר דלאל ולאה שבת המתחברים למוזיקה מארצות המזרח שלצליליה גדלו, שרים ומדברים על הקשרים בינה לבין עשייתם המוזיקלית ומופעים של הפייטנים המובילים הרב חיים לוק, משה חבושה, רפאל ברזני ואחרים המציגים את מסורות שירת הבקשות של מרוקו, בבל, טורקיה (אורפה) וחאלב.


הקהל מוזמן לחוות את מנהג שירת הבקשות העתיק מהמאה ה-16, בו נהגו קהילות ישראל, ובראשן חוג המקובלים בצפת, להתכנס בבתי הכנסת לאחר חצות בלילות שבת בחורף ולשורר עד עלות השחר


עורך הסדרה: רוני איש-רן

בית הקונפדרציה בירושלים


בימים שני עד חמישי, 21–24 ביוני 2021


בית הקונפדרציה בירושלים, בניהולו של אפי בניה, ממשיך בעשייתו המיוחדת. הפעם יקיים ארבעה מופעים רצופים בסדרה חדשה המוקדשת למנהג העתיק של שירת הבקשות בקרב קהילות ישראל -חוויה רוחנית מוזיקלית מיוחדת במינה בהשתתפות מוסיקאים ישראליים המתחברים לשורשיהם ופייטנים מהמובילים הפועלים כיום בארץ.


הסדרה תועלה בימים בימים שני עד חמישי, 21–24 ביוני 2021 בבית הקונפדרציה ובזאפה ירושלים.

החל מהמאה ה-16 נהגו כמה מקהילות ישראל, ובראשן חוג המקובלים בצפת, לקום אחר חצות בלילות שבת בחורף ולהגיע לבית-הכנסת לאירועי שירת פיוטים - הלא היא שירת הבקשות. במהלך השנים התפשט המנהג בקרב קהילות ישראל במזרח התיכון והיה לחלק מרכזי במסורות הפיוט שלהן. הפייטנים המקומיים אף הוסיפו פיוטים משלהם, כמו גם לחנים מהמסורות המוזיקליות שבהן חיו, וכל אלה העשירו וגיוונו את שירת הבקשות. בקהילות מסוימות ממשיך מנהג זה להתקיים במתכונתו המסורתית עד היום.


את הסדרה ערך רוני איש-רן, מורה לשירת הפיוט המזרחי, פייטן ומלחין. על הצד המוסיקלי בסדרה זו הוא אומר: "מאז המאה ה-16 המוסיקה היא חלק משמעותי מאוד מעולם הפיוט. לא בכדי הנהיג ר' ישראל נג'ארה את הנוהג לציין ליד כל פיוט שכתב את שם הלחן המקורי לפיו נכתב (תורכי, ערבי או ספרדי) ומעבר לכך את שם המקאם (סולם מוסיקלי) של הלחן. נוהג זה, שאוּמץ בקרב קהילות המזרח, מיצב את המוסיקה כחלק בלתי-נפרד מהפיוט.

הנוהג האמור יצר עולם מוסיקלי עשיר ועמוק שבזכותו, במידה רבה, השתמר וחי הפיוט בקהילות השונות משך מאות בשנים. הסדרה באה לחשוף את האוצרות המוסיקליים האדירים מארצות המזרח- פיוטים חלק מצריים, תורכיים, פרסיים, צפון אפריקאים ועוד".


כל ערב בסדרה (מלבד יום חמישי) יורכב משני חלקים: החלק הראשון יהיה מופע מוזיקלי אישי, בו האמנים שלמה בר, יאיר דלאל ולאה שבת ישירו ויספרו על המוזיקה מארצות המזרח שלצליליה גדלו ועל והקשרים בינה לבין עשייתם המוזיקלית. בחלק השני של הערב יתקיימו מופעים בהם ישתתפו פייטנים מובילים: הרב חיים לוק, משה חבושה, רפאל ברזני ואחרים, שיציגו ארבע מסורות שונות: מרוקו, בבל, טורקיה (אורפה) וחאלב.

.

להלן פירוט המופעים:

יום שני | 21.6.2021 | י"א בתמוז תשפ"א | המסורת המרוקאית

18:30, בית הקונפדרציה

אלי שורשים: שלמה בר

שלמה בר ישיר ויספר על מסעו משולי המוזיקה הישראלית אל לב הקונצנזוס. הוא יתאר את הקשר בין יצירתו האישית לבין השפעות מוזיקליות מסורתיות ועולם הפיוט המרוקאי שעל ברכיו גדל בילדותו.


20:00-פתיחת דלתות, 22:00-תחילת מופע, זאפה

שיר ידידות: שירת הבקשות המרוקאית - יגל הרוש ואנסמבל שיר ידידות מארחים את הרב חיים לוק

המסורת העשירה של שירת הבקשות המרוקאית מושתתת על יסודות המוזיקה האנדלוסית. המופע יציג חיבור בין-דורי בין הרב חיים לוק, מגדולי פייטני מרוקו ונושאי המסורת בדורות האחרונים, ובין הרוש ואנסמבל שיר ידידות, שיגישו פרשנות חדשה לפיוטים עתיקים.

שלישי | 22.6.2021 | י"ב בתמוז תשפ"א | המסורת העיראקית


18:30, בית הקונפדרציה

מבבל לישראל: יאיר דלאל

דלאל ינגן, ישיר ויספר על המוזיקה הערבית והעיראקית, על מקומן בהתפתחותו המוזיקלית ועל המוזיקאים היהודים יוצאי עיראק, מקומם בעולם המוזיקה בעיראק והשתלבותם בתזמורת קול ישראל בערבית.

20:30, בית הקונפדרציה


יעוף חלומי: שירת הבקשות הבבלית

שירת הבקשות הבבלית היתה ידועה בקרב חכמי הקבלה הבבלים, שנהגו להסתופף בבית-הכנסת או באחד הבתים ולשורר עד עלות השחר. הפייטן ונגן העוד משה חבושה יופיע בליווי אנסמבל ויציג שירה מיוחדת זו, הנעה בין מסתורין, ערגה, געגוע ושמחה.


רביעי | 23.6.2021 | י"ג בתמוז תשפ"א | המסורת הטורקית-אורפלית


18:30, בית הקונפדרציה

בדרך שלָךְ: לאה שבת

לאה שבת תשיר ותשתף את הקהל בתחנות בהתפתחותה המוזיקלית, ותספר על מקומה של המוזיקה הטורקית בבית בו גדלה ועל התהליך של חיפוש המקום האישי בנבכי המסורת והתרבות היהודית.

20:30, בית הקונפדרציה

אורפאנין: שירת הפיוט של יהודי דרום-מזרח טורקיה העיר אורפה שבדרום- מזרח טורקיה שימשה לאורך שנים רבות כמרכז יהודי. יוצאי העיר נקראים בשם אורפלים, ולהם מסורת פיוטים שנכתבו על ידי חכמי הקהילות ומוזיקה אשר הושפעה מהמוזיקה הטורקית והכורדית וממסורת הפיוט של קהילת חאלב. המופע יציג הרכב נגנים וזמרים אשר התכנס במיוחד עבור ערב זה.


חמישי | 24.6.2021 | י"ד בתמוז תשפ"א | המסורת החאלבית- ירושלמית


20:00-פתיחת דלתות, 22:00-תחילת מופע, זאפה

שחר אבקשך: שירת הבקשות החאלבית-ירושלמית


שירת הבקשות החאלבית הפכה לחלק מהווי השבת בשכונות ירושלים. פיוטים אלה מושרים בבתי-הכנסת בשבתות החורף, לפנות בוקר. קבוצת פייטנים, בראשות משה חבושה, שגדלה על ברכי המסורת ומנחילה אותה בבתי הכנסת השונים בירושלים ומחוץ לה, תבצע מבחר מפיוטים אלה.

*האירוע יתקיים בהשתתפות כבוד ראש העיר מר משה ליאון.

המופע בתמיכת משרד התרבות והספורט, מינהל התרבות ועיריית ירושלים, האגף לתרבות

רכישת כרטיסים: בימות:

למידע נוסף: "בית הקונפדרציה" בפייסבוק

אתר בית הקונפדרציה:

http://www.confederationhouse.org

טל' 02-5399360, שלוחה5


קרדיט

התמונה השמאלית למעלה - לאה שבת, צילום: שרי עוז

התמונה האמצעית למעלה - שלמה בר, צילום: יחצ

התמונה הימנית למעלה: אליהו דגמי, צילום: שמוליק בלמס

התמונה השמאלית למטה: רוני איש רן, צילום: שאהר בורקאן

התמונה האמצעית למטה: רבי חיים לוק, צילום: שמוליק בלמס
Comentários


bottom of page