top of page
  • פורטל תרבות שורשים ועסקים לבני ובנות 50 פלוס

אבות ובנים -תערוכת חוצות גן המוזיאון, פרויקט מיוחד של האוצר רפאל וזאנה והצלם איתן ברנט

אבות ובנים

תערוכת חוצות גן המוזיאון

פרויקט מיוחד של האוצר רפאל וזאנה והצלם איתן ברנט

40 צילומי אבות ובנים המתעדים ברגע אחד את הקשר המיוחד והמשמעותי של אבות ובניהם

פתיחה 23.7.27

נעילה 9.10.21


"אבות ובנים"- תערוכת צילומים חדשה שתפתח בחולון ובה 40 צילומים של הצלם איתן ברנט המתעדים רגע אחד שנתפס בעין העדשה ומשקף את הקשר המיוחד המשמעותי והמורכב לעתים של אבות ובניהם.


התערוכה תתקיים בתאריכים -23.7.21-9.10.21 במרחב תערוכת החוצות בגן המוזיאון בחולון (כניסה מרח' ויצמן 61 חולון סמוך למוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס) ובמסגרת העונה הישראלית לעיצוב חולון.


את התערוכה אצר רפאל וזאנה מנהל אגף תרבות ואמנות בעירית חולון, האוצר הראשי של העונה הישראלית לעיצוב בחולון ואב ליהונתן.


הצלם איתן ברנט מתמחה בצילום אמנותי לצד פרסום, אופנה וספורט צילם עבור מותגים ובהם "פומה", "פפסי קולה", "ציפור כחולה", "באר מכבי", "גולדסטאר באר", שטראוס ועוד. בשנת 2015 הפיק צילם וערך וידיאו קליפ לשיר "ילד הזהב" שייצג את ישראל באירוויזיון והפך לוויראלי עם למעלה מ -390.000 צפיות ביוטיוב. בתחום האופנה עבד עם "Renuar", קרוקר והמגזין האמריקאי "ADON". בין היתר הוצגו צילומיו ב"עבודות אמנות" -התערוכה השנתית במינכן ,בתערוכת יחיד 2009 "אור ירוק" בישראל ועוד.


בתערוכה אישית זו, רגעים מבוימים המולידים רגעים חדשים וכנים בין המצולמים ומדגישים את החיבור המיוחד בין אבות לבניהם אך גם את הנוכחות הנפרדת של כל אחד בתוך הקשר.


בין המצולמים שנתפסו בעין העדשה : יעקב בוזגלו כדורגלן העבר ובניו אסי, מאור ואלמוג, דוד בן דוד אלוף הארץ בקרוספיט לשנת 2018 עם בנו מייקל, אורן סמדג'ה הג'ודוקא האוליפי ובניו רום ועומר, מוטי רייף ובנו עמרי, לב רסין מנהל ודוגמן ובנו טומי, סרג'ו קליין, שחקן כדורעף ודוגמן ובניו דוד ולביא.


הכמיהה לאבהות בתהליך ההתבגרות של אוצר התערוכה רפי וזאנה, העמידה באור בוהק את אביו כדמות דומיננטית ומשמעותית בחייו שזולגת מתפקידה הפיזי והריגשי וממזגת בתוכה גם את דמות האב כפי שמצטיירת בתרבויות שונות: "הרצון לרצות ולהאדיר את שמו לברך ולהלל כאילו אין בלתו חיזק את התפיסה הרוחנית בין "אבינו מלכנו" שבשמיים לבין אבא שחוזר הבית מהעבודה אחרי הצהריים. היראה והכבוד במעגל המשפחתי יצרו לעתים סוג של ריחוק והימנעות מביטויי קרבה ריגשית. עם הגשמת החלום להיות אבא והנוכחות של תא משפחתי יציב וחדש, נסללה הדרך לתיקון והעמקת הקשר הפיסי והרגשי"


בספר שיריו על אביו- כתב וזאנה שיר המשקף את המלה הטעונה בכל כך הרבה משמעויות במובן הפיסי, המנטלי והריגשי: "ובחלום שלי, אבא, בא אדם, שבכה איתי, אבא, בא מכאן, וחיבק אותי, אבא, בא קרוב. במראה זה נראה כמו סרט חדש שתלוי על חוטים עשויים מזהב".


הצלם איתן ברנט מתבונן ביחסיו עם אביו לאורך השנים. כילד קטן הסתכל עליו בהערצה וגאווה וככל שהתבגר הרצון לעשות "מה שבא", התנגש עם תפיסות האב שהושפעו מהחינוך שהוא עצמו קיבל ומהשירות הצבאי הקרבי שלו -עד שהיתה תחושה שאינם מצליחים לגשר על הפערים ומחמיצים זה את זה.


ב-2017 יצא עם אביו לטיול ברומניה שהחייה את תחושת הביחד והחיבור. מייד אחר כך בעקבות מחלה סופנית של האב התעצמו הרגשות, הזיכרונות ולצידן תחושות של פיספוס אך גם וגאווה .


בצילומיו מבקש ברנט לתפוס את הקשר הרוחני הגבוה החזק של אב ובנו, להיזכר בתחושה של המבט האבהי העוטף והמגונן ולהדגיש שהקשר לא ניתק גם כשרחוקים פיסית.


אצל המצולמים חווה ברנט תהליך שבו מתרככות המגננות, מתקלפות המסכות "ותוך דקה הם כגוף אחד, מחוברים בקשר שמלים לא יכולות להסביר, כזה שמזדכך אל רגע אחד של צילום".


"אבות ובנים"

23.7.21-9.10.21

במתחם תערוכת חוצות גן המוזיאון (כניסה מרח' ויצמן 61 חולון סמוך למוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס)

פתוח 24/7. הכניסה חופשית.


קרדיט:

כול התמונות מהתערוכה :"אבות ובנים", צילם: איתן ברנט


Comments


bottom of page